Evropský parlament začíná projednávat návrh usnesení, ve kterém by měl vyzvat členské státy a instituce EU, aby se postupně vrátily k návrhu evropské ústavy a schválily její novou podobu nejpozději v roce 2009. Ústavní výbor EP se bude návrhem zabývat v pondělí, na plénum se má dostat v prosinci.
Proti nečinnosti členských států se postavili britský liberál Andrew Surf a představitel rakouských Zelených Johannes Voggenhuber, kteří upozornili členské státy na vlastní usnesení o období intenzivních úvah, jak vybřednout ze situace způsobené zamítnutím návrhu ústavy ve Francii a v Nizozemsku.
Evropské komisi vyčinili, že navrhuje obecné metody osvěty občanů, ale nedělá nic pro záchranu textu, který přitom již schválila nadpoloviční většina členů EU a jehož ratifikace nebyla formálně zastavena. Iniciativy se proto podle nich musí chopit Evropský parlament spolu s národními parlamenty.
Jejich návrh vyzývá ke strukturované debatě o omezeném počtu zásadních témat. Závěry z něj mají být učiněny ve druhé polovině roku 2007 a na základě nich rozhodnout, jak se má text ústavní smlouvy případně pozměnit
Pokud by musely být učiněny podstatnější změny, měl by se v roce 2008 opět sejít Konvent. Výsledek práce by měl být předložen v roce 2009 k poradnímu referendu ve všech zemích EU v jeden den, a to souběžně s volbami do Evropského parlamentu. Následně by byla smlouva podepsána a poté rychle ratifikována, aby do konce roku 2009 platila.
Britské předsednictví je pod tlakem kvůli evropské ústavě od června, kdy bylo rozhodnuto o pauze v procesu jejího schvalování, které by měla sloužit k určité „sebereflexi“. "Můžeme to buď vzdát a přiznat porážku, nebo jakékoli rozhodnutí pořád odkládat, jak to dnes dělají členské státy. Nebo naopak využít přestávky k úvahám, aktivně stimulovat a řídit celoevropskou debatu," sdělil Duff.
Jejím klíčovým projevem se mají podle návrhu stát "parlamentní fóra", na nichž by poslanci národních parlamentů i EP hledali odpovědi na otázky, co je cílem evropské integrace, jakou roli má EU hrát ve světě, jaká je budoucnost evropského sociálního a ekonomického modelu ve světle globalizace a jak definovat hranice EU.
První takové fórum by se sešlo napřesrok na jaře, aby přímo ovlivnilo červnový summit roku 2006. Právě na něm má podle usnesení šéfů států a vlád z letošního června EU vyvodit důsledky z "úvahové" etapy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist