EP v nedávné době zaslal americké ministryni zahraničí Condoleeze Riceové žádost o spolupráci v otázce vyšetřování údajného nelegálního věznění a převážení podezřelých osob na evropském území, které měla provádět americká tajná služba.

Kurt Volker, generální zástupce ministerstva zahraničí pro evropské otázky, ovšem uvedl, že vysocí představitelé americké bezpečnosti nebudou konzultovat jednotlivé případy. „Nebudeme komentovat specifika. Takový přístup přísluší pouze vládě“, sdělil Volker.

Parlament již dříve deklaroval, že by rád před vyšetřovacím výborem viděl bývalé nejvyšší představitele USA, například bývalého ministra zahraničí Colina Powella. Volker ovšem naznačil, že Washington hodlá vysvětlovat pouze „globální snahy“, ne individuální akce CIA, zahrnující evropské občany.

„Je to komplexní boj.. jsme ve válce proti teroru. Evropa si zvolila jinou cestu než USA. Potřebujeme proto dialog, který by tyto dva směry spojil“. Otázkou podle něj není, jestli existovaly nějaké nelegální lety, ale to jak zamezit rozšiřování terorismu. Celá debata o „věznicích“ se podle zvrhla v „nepříliš přesvědčivé komentáře“.

Britský europoslanec Claude Moraes ovšem deklaruje, že by Evropský parlament chtěl odhalit i tyto individuální a specifické případy. „Neexistuje žádná snaha ani mandát k zastavení vyšetřování individuálních případů“, uvedl pro server EUpolitix. Věří, že americká strana co nejrychleji přehodnotí svůj přístup. Negativní postoj Američanů podle něj vnímá i evropská veřejnost.

Z nelegálního provozování utajených věznic v Evropě, údajně v Polsku a Rumunsku, obvinila CIA nevládní organizace Human Rights Watch počátkem loňského listopadu. Dotčené země podezření popřely, podobně jako šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová při prosincové návštěvě Evropy. Evropský parlament v lednu zřídil speciální výbor, který by měl tyto aktivity vyšetřit.