Pro porušení pracovní kázně nelze zaměstnanci snížit mzdu. Pokud by v pracovní, případně v kolektivní smlouvě byla obsažena možnost snížení mzdy zaměstnanci, jestliže poruší pracovní kázeň, pak by se jednalo o neplatné ustanovení takové smlouvy. Šlo by ve svých důsledcích o uplatnění kárného opatření, jež bylo v roce 1991 zrušeno.

Jiná situace nastává v tom případě, jestliže zaměstnanec vykazuje neuspokojivé pracovní výsledky a v pracovní či kolektivní smlouvě jsou stanovena pravidla pro přiznání pohyblivé složky mzdy. V takovém případě lze zaměstnanci krátit tu část mzdy, u které bylo sjednáno její snížení pro neuspokojivé pracovní výsledky. Pro zaměstnavatele tak, jak je uvedeno v dotazu, je řešením to, že pokud sjednává mzdu, pak ji rozdělí na dvě části, z nichž jedna je pevnou a druhá pohyblivou částí mzdy, u které jsou zároveň stanovená pravidla pro její snížení pro neuspokojivé pracovní výsledky.

Je tedy zapotřebí rozlišovat mezi snížením mzdy z důvodů porušení pracovní kázně a z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků. O porušení pracovní kázně půjde, jestliže zaměstnanec svým jednáním zavinil špatný pracovní výsledek, např. prodloužil si přestávku, opustil předčasně pracoviště apod. Pokud špatný pracovní výsledek nezavinil, může jít o případy, kdy odevzdá nižší počet opracovaných výrobků zapříčiněných jeho pomalostí či menší obratností - zde se jedná o neuspokojivé pracovní výsledky. Dále pak zaměstnavatel může ve shodě se zákonem o mzdě snížit mzdu, jestliže nebyla mzda sjednána, ale jednostranně stanovena v rámci minimálních mzdových tarifů dle nařízení vlády číslo 333/1993 Sb., v platném znění. Takto nelze mzdu snížit pod minimální mzdový tarif, do něhož je práce zaměstnance zařazena.

Pro posuzování možnosti snížit mzdu zaměstnanci je tedy rovněž důležité rozlišovat, zda mzda byla v souladu se zákonem o mzdě sjednána nebo stanovená. U mzdy stanovené jde o jednostranné opatření zaměstnavatele, jakým je např. vnitřní mzdový předpis a ke změně mzdy není zapotřebí souhlasu zaměstnance, avšak i zde je zapotřebí splnit další podmínky, kupříkladu projednání s odborovým orgánem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist