Do nemocnic a klinik poblíž portugalsko-španělských hranic míří ročně na 4000 Portugalek. Důvodem je umělé přerušení těhotenství, které je v jejich zemi ilegální. Informuje o tom francouzský deník Le Figaro.


K nejvyhlášenějším institutům, kde Portugalky podstupují interrupce, patří již zmíněná klinika Los Arcos de Badajoz a nemocnice ve městě Mérida v Extremaduře.Za fungováním obou z nich stojí jejich ředitelka Yolanda Hernándezová. V roce 1996 začala sondovat půdu v Portugalsku, navštěvovala ženské organizace a sdružení i zdravotnická střediska. "Zpočátku jsem se někdy nechala i vyhodit," vzpomíná. Následujícího roku si otevřela kliniku v Méridě, o rok později v Badajozu, zrovna v době, kdy v Portugalsku ztroskotalo první referendum o legalizaci interrupcí.


"Teprve od roku 2000 začala šeptanda fungovat," vypráví. K tomu se připojily i šifrované inzeráty, které zveřejňoval portugalský tisk. Denně se tu v předním tisku objevovaly reklamní letáky propagující péči o těhotné. Jakoukoli zmínku o umělém přerušení těhotenství by totiž postihly portugalské zákony.


Ženy, které na kliniku přicházejí, sem většinou posílají portugalští lékaři nesouhlasící se zákonem ve své zemi, který povoluje potraty pouze v mimořádných případech, jako je ohrožení života matky či deformace plodu. Tyto ženy většinou pocházejí ze středních či vyšších vrstev a mají informace a finanční prostředky na to, aby se mohly na těchto klinikách podrobit zákroku.


"Některé z nich už nelegálně potratily v Portugalsku, někdy v katastrofálních podmínkách, na kuchyňských stolech, dokonce v garážích," říká Hernándezová. "Porodní báby či bývalé porodní asistentky často vykonávají tyto úkony u sebe doma. Některé portugalské kliniky praktikují umělé přerušení těhotenství i v rozporu se zákonem," dodává. Za takových podmínek může interrupce v Portugalsku stát 1000 eur (28.000 Kč). V Los Arcos se cena úkonu pohybuje v rozmezí od 350 do 625 eur (od 10.000 do 18.000 Kč).


Psychiatr kliniky Blas Curado uvádí, že malou část z nich tvoří velmi mladé dívky ve věku 14 a 15 let, které vůbec nepoužívají antikoncepci. "Jsou tu také ženy rozvedené či rozvádějící se, které nechtějí přivést na svět dítě bývalého druha, s nímž jsou v ostrém sporu," konstatuje. Doktor Curado zdůrazňuje, že mnoho žen přichází na kliniku v hluboké depresi vyvolané nechtěným těhotenstvím, jež je zahnalo do slepé uličky. "Jejich situaci často zhoršuje charakter rodinné a sociální struktury, mnohem rigidnější než ve Španělsku, zvláště na venkově, kde se všichni znají," dodává.


Nezletilou dívku musí na kliniku doprovázet jeden z rodičů. Proto se psychiatr také někdy musí postarat o matky mladičkých, které se často dozvědí o těhotenství na poslední chvíli a mají pocit, že se stala veliká tragédie.


V polovině března otevře Yolanda Hernándezová třetí kliniku. Ta má být v centru Lisabonu, ať už se portugalský zákon změní či nikoli. Ten současný je podle ředitelky téměř stejný jako ve Španělsku, jen jeho interpretace je jiná.


Částečně zamezit "migraci za interrupcemi" teď může jen novela zákona o potratech, kterou chtějí prosadit portugalští vládní socialisté. Ti se opírají o výsledky nedělního referenda o legalizaci interrupcí, jehož výsledky nejsou kvůli nízké volební účasti pro vládu závazné.