Jan Ullrich oznámil konec závodní kariéry na tiskové konferenci v Hamburku. Třiatřicetiletý cyklista je také olympijským vítězem z roku 2000 v Sydney. Vedle prvenství na Tour de France patří k největším úspěchům Ullrichovy kariéry i tři tituly mistra světa, z toho dva v časovce. V roce 2002 si musel odpykat šestiměsíční trest za nález amfetaminu - ten se prý do jeho těla dostal z drogy extáze na diskotéce.


"Dnešním dnem končí moje kariéra profesionálního cyklisty. Mohu prohlásit, že jsem nikdy nepodváděl," prohlásil dnes Ullrich. I přes trvání na své nevině v dopingové aféře ho loňská kauza stála místo ve stáji T-Mobile. Z cyklistiky však neodchazí a bude pokračovat jako poradce druhodivizní rakouské stáje Team Volksbank.


Jediný německý vítěz Tour dnes při setkání s novináři přečetl předem připravené prohlášení, v němž obvinil svazové funkcionáře i média ze štvavé kampaně proti své osobě. "Vycházím z toho jako nějaký těžký zločinec," řekl Ullrich, jenž nedal novinářům prostor k otázkám. Dnes večer má však být hostem pořadu v televizi ARD.


Rodák z Rostocku dnes uvedl, že ze sportovního hlediska končit ještě nemusel, fyzicky se cítil dobře. "Mohl jsem získat okamžitě tým. Měl jsem asi sedm nabídek a byly mezi nimi i stáje ProTour," uvedl Ullrich.


Ullrich nezávodil celou druhou polovinu minulého roku poté, co byl 30. června těsně před startem Tour de France suspendován. Kvůli svému zapletení do dopingové aféry kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese nebyl stejně jako například Ital Ivan Basso připuštěn ke startu a necelý měsíc nato ho propustil jeho zaměstnavatel T-Mobile Team.


Ve Švýcarsku žijící cyklista závodil s licencí tamního svazu, jenž také zahájil vyšetřování jeho případu. Dopingovou kauzou se zabývá i státní zastupitelství v Bonnu, které vyšetřuje, zda Ullrich svým chováním nepodváděl bývalého zaměstnavatele T-Mobile.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist