Leč v jistém smyslu lze za volební kampaň považovat již chování Václava Klause v měsících po parlamentních volbách, kdy se tak dlouho ucházel o přízeň ČSSD, až patrně ztratil část volitelů z ODS. Alespoň na nějaký čas: jednomyslné usnesení poslanců a senátorů ODS z 9. 5. 2007, že do prezidentské volby v roce 2008 navrhnou Václava Klause, nutno vnímat hlavně jako snahu o zcelení řad občanských demokratů, rozklížených prezidentovým nevraživým chováním ke vznikající Topolánkově vládě v prosinci loňského roku.

 

Jsou to ale paradoxy - nebýt posedlosti Miloše Zemana odčinit „zradu“ sociální demokracie při poslední prezidentské volbě, možná by vláda Mirka Topolánka důvěru nezískala. Veškeré plány na velké koalice ODS a ČSSD, ať již na tu s dekorativním doplňkem v podobě KDU-ČSL nebo na „posttopolánkovskou“ ve třetím pokusu, musel Miloš Zeman vnímat jako Jobovy zvěsti. „Uhniješ tu v chalupě, obrosteš mechem, a hádej, hádej, kdo bude sedět na Hradě a zahradničit v rozkvetlých Lánech až do roku 2013?,“ sípal mu do ucha neodbytný démon.

 

Zchudlý starý zeman povolal Melčáka, jednoho z posledních věrných lancknechtů, a v Praze se pak nestačili divit. Kdyby sociální demokracie při poslední prezidentské volbě Miloše Zemana ostudně „nezařízla“, česká politická scéna by dnes vypadla asi o dost jinak.

 

Celý příběh sestavování a schvalování Topolánkovy vlády opět prokázal jednu zásadní a určitě pozoruhodnou věc: obrovskou roli Hradu v české politice. Prezident sice není vybaven kdovíjak velkými pravomocemi, ale jde o funkci nesmírně prestižní, která jejího nositele zařadí do jedné linie s T. G. Masarykem a českými králi. A prezidentská aura pak dokáže vyvážit i relativní chudobu v portfoliu psaných pravomocí, zvláště tehdy, chybí-li ve sněmovně konzistentní nadpoloviční většina. Má-li však vidina dobytí Hradu a prezidentská volba takovouto sílu, je nutno do blízké budoucnosti hledět spíše s pesimismem. Lze totiž očekávat, že v dalších měsících způsobí značné turbulence.

 

ODS disponuje ve volitelském sboru 122 hlasy, a ke znovuzvolení Václava Klause jí tudíž stačí někde sehnat 19 dalších, zvláště když disponuje většinou v Senátu, a může tak svého kandidáta spolehlivě „pronést“ až do třetího kola, v němž hlasují obě komory dohromady. Početní síla ODS ve volitelském sboru mimochodem trochu zpochybňuje rozšířené mínění, že za Klausovým lpěním na velké koalici stála hlavně touha po znovuzvolení.

 

Leč z oněch zbývajících potřebných zhruba dvaceti hlasů se může snadno vyklubat nepřekonatelný problém, zejména pokud sestavování vlády vyhrotilo již tak napjaté vztahy mezi řádným a čestným předsedou strany. Nicméně představa, jak poslanci a senátoři ODS volí hromadně někoho jiného než Václava Klause, notabene Karla Schwarzenberga, stále patří spíše do žánru science fiction. Co ale když Václav Klaus v první volbě „vyhoří“ („nechá se“ vyhořet) se 122 či méně hlasy? Teprve pak začnou skutečné prezidentské volby.

 

Václav Klaus oficiálně oznámil svou kandidaturu již koncem února. Vzhledem k jeho popularitě i k početní síle ODS ve volitelském sboru nelze předpokládat, že by se mu někdo postavil v první volbě. Případný protikandidát bude spíše kandidátem taktickým či okrasným. Komunisté, sociální demokraté a zelení se sice shodnou na tom, že Klause nechtějí, neshodnou se ale na nikom, koho by společně chtěli. ČSSD a KSČM  mají nyní, po doplňovacích senátních volbách, dohromady 114 volitelských hlasů, a musely by tedy získat ještě skoro třicet dalších.

 

Z uvedených počtů je zřejmé, že prezidentskou volbu asi rozhodnou hlavně lidovci, kteří disponují celkem 24 voliteli. Což v KDU-ČSL dobře vědí a jistě neprodají svou výhodnou pozici lacino. Zvláště „ekonomický odborník“ Miroslav Kalousek zde patrně prokáže svůj kupecký talent. Jenže otázkou též je, zda nedosáhl maxima možného již při sestavování vlády, a zda mu tedy ODS ještě dokáže přepustit další posty a s nimi související zdroje. Ale veškeré současné kalkulace může zvrátit vývoj causy Čunek a také případný vznik ZOSD (Zemanovy obrozené soc. dem.) postavené na Miloši Melčákovi a několika dalších případných přeběhlících.

 

V tuto chvíli lze proto očekávat zhruba dva základní scénáře. Za prvé, ODS se skutečně, nikoliv jen deklaratorně, ujednotí na Václavu Klausovi a dohodne se s lidovci. Za druhé, k dohodě nedojde a Václav Klaus v první volbě neprojde.

 

Co se bude dít dál, nemůže dnes vědět nikdo. Strany současné vládní koalice (zůstane-li do té doby u moci) se sice mohou pokusit prosadit vlastního kandidáta, ten však může dopadnout podobně jako v roce 2003 Petr Pithart a Jan Sokol, pro něž se tehdejšímu předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi nepodařilo získat dostatečnou podporu v jeho vlastní straně. Pokud by Mirek Topolánek chtěl po případném Klausově nezvolení prosadit nějakého společného kompromisního vládního kandidáta, může se situace z roku 2003 de facto zopakovat. Zvláště zachovají-li se „Klausovci“ v ODS podobně jako „Zemanovci“ v ČSSD v roce 2003. Prezidentská volba se pak může vléct pěkně dlouho a ještě hluboko na jaře zůstávat bez výsledku.

 

Autor je politolog.

 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist