Letos už pošesté udělovala Akademie věd mladým vědcům Prémie Otto Wichterleho a letos poprvé i Cenu časopisu 21. století.

Prémie Otto Wichterleho jsou určeny perspektivním a talentovaným vědeckým pracovníkům Akademie věd ČR, nositelům vědeckých hodností (CSc., Dr., DSc., PhD., DrSc.), kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřesáhli věkovou hranici 40 let. Smyslem prémie je ocenit práci těchto mladých badatelů, a zároveň prestižní i finanční odměnou za mimořádné vědecké výsledky motivovat k práci ve vědě a výzkumu i další mladé lidi. Prémii tvoří diplom předsedy AV ČR a finanční odměna 225.000 korun za úspěšné splnění zvláště významného vědeckého úkolu. Prémie je vyplácena po 75.000 korunách ve třech po sobě následujících letech a podléhá zdanění. Každý ji může použít podle svého uvážení. V letošním roce získá Prémii Otto Wichterleho 20 vědců.

Prémie byla nazvána jménem Otto Wichterleho (1913-1998) na památku a počest vynikajícího českého chemika, vynálezce měkkých kontaktních čoček, vědce světového formátu a čestného předsedy Akademie věd ČR.

Mezi oceněnými byly stejně jako loni pouze dvě ženy. Dle předsedy Akademie věd Václava Pačesa, je to málo. "Žen je málo nejen ve vědě, ale i v politice. Je to mrhání lidskými zdroji. Akademie se snaží ženám jejich pozici ve vědě usnadnit například stipendii pro matky vracející se z mateřské dovolené, přesto jich pořád není dost," dodává Pačes. 

Hned dvakrát, prémií a cenou časopisu, byl oceněn Pavel Blažek, který se zabývá středověkým manželstvím a rodinou.   Zásadním přínosem vědecké činnosti oceněného Zdeňka Hubičky je vývoj depozice tenkých vrstev v nízkoteplotním plazmatu pomocí dutých katod. Petra Šauli se zabývá fyzikou ionosféry. Tomáš Chrástka je v současnosti hlavním řešitelem projektu z programu Nanotechnologie pro společnost. Petr Tichý  zkoumá oblast numerické lineární algebry. Pavel Kubáň vede výzkum kapilární elektroforézy, iontové a kapalinové chromatografie. Oceněn byl i Vít Smetana uznávaný vědecký odborník  se specializací na dějiny mezinárodní politiky a diplomacie. Podrobnější informace o oceněných a jejich vědeckých výzkumech naleznete na  http://www.cas.cz/


Seznam oceněných

Mgr. Zdeněk Hubička, Ph.D. /1972/ (Fyzikální ústav)
Ing. Pavel Jelínek, Ph.D. /1972/ (Fyzikální ústav)
RNDr. Tomáš Vejchodský, Ph.D. /1976/ (Matematický ústav)
RNDr. Petra Šauli, Ph.D. /1972/ (Ústav fyziky atmosféry)
Ing. Tomáš Chráska, Ph.D. /1972/ (Ústav fyziky plazmatu)
Ing. Martin Hron, Ph.D. /1972/ (Ústav fyziky plazmatu)
RNDr. Petr Tichý, Ph.D. /1973/ (Ústav informatiky)


Lukáš Kubala, Ph.D. /1973/ (Biofyzikální ústav)
Jaroslav Malina, Ph.D. /1973/ (Biofyzikální ústav)
Zdeněk Kaplan, Ph.D. /1972/ (Botanický ústav)
Tomáš Cajthaml, Ph.D. /1975/ (Mikrobiologický ústav)
Pavel Kubáň, Ph.D. /1975/ (Ústav analytické chemie)
Mgr. Martin Kalbáč, Ph.D. /1974/ (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského)
Tomáš Brdička, Ph.D. /1973/ (Ústav molekulární genetiky)
Jana Roithová, Ph.D. /1974/ (Ústav organické chemie a biochemie)
David Kaftan, Ph.D. /1974/ (Ústav systémové biologie a ekologie)


Pavel Blažek, BA, DEA, Dr. Phil. /1974/ (Filosofický ústav)
PhDr. Martin Franc, Ph.D. /1973/ (Masarykův ústav - Archiv)
Peter Katuščák, Ph.D. /1975/ (Národohospodářský ústav)
PhDr. Vít Smetana, Ph.D. /1973/ (Ústav pro soudobé dějiny)