breastcancer3.jpgPůl druhého tisíce čínských žen se zúčastnilo průzkumu, ze kterého vyplývá, že Asiatky, které se živí typicky západní stravou trpí nádorovým onemocněním dvakrát častěji, než ty, jež jedí tradiční jídla připravovaná hlavně ze zeleniny. U asijských žen není výskyt rakoviny prsu tak častý, jako u Evropanek či Američanek, na východě ale smutná čísla stoupají. Podle vědecké studie je jedním z hlavních důvodů zvyšující se počet žen trpících obezitou. Nejvyšší - dvojnásobné - riziko onemocnění rakovinou se totiž objevilo u Číňanek s nadváhou.

Přitom na západě je obezita diagnostikována jako jedna z příčin rakoviny prsu jen u deseti procent pacientek.

"U žen, které se stravují tradičně a mají svoji váhu pod kontrolou, je pravděpodobnost onemocnění mnohem nižší," říká pracovník výzkumného centra pro rakovinu ve Fox Chase. Vědci zároveň dodávají, že u asijská populace sice nádorové riziko je významně nižší než na západě, zároveň ale stále častější adaptace na euroamerickou stravu četnost onemocnění zvyšuje.

Tomu odpovídají i statistiky Čínské asociace proti rakovině (CACA). Podle nich se během 90. let zvýšil počet zjištěných nádorových onemocnění prsu o 37 procent a množství úmrtí na tuto chorobu dokonce o 39 procent.

Podle výzkumu západní jídelníček charakterizují potraviny jako maso, tučné ryby, sladkosti, bílé pečivo a mléko společně s mléčnými výrobky. Oproti tomu tradiční asijská strava je založena hlavně na velkém množství zeleniny, obilnin a dietního masa.