Vedení fotbalové Sparty Praha dnes zveřejnilo soubor opatření, kterými chce trvale ukončit projevy antisemitismu a vyloučit používání pyrotechniky během utkání. Inspiraci hledá letenský klub v Anglii, byť na rozdíl od zahraniční praxe k tomu nemá oporu v současné legislativě.
Na Spartě i díky úspěchům v loňské sezoně výrazně stoupla návštěvnost na téměř dvanáct tisíc diváků na zápas. Jenže na podzim diváků ubylo a část fanoušků hlásící se k tvrdému jádru začala zvyšovat svou agresivitu, která podle činovníků už přerostla únosnou mez.
Klub proto přišel s kampaní "Sparta fandí slušně", v níž shrnul opatření proti fanouškům do několika bodů. Z nich je nejvýraznější identifikace výtržníků během utkání, jejich vyvedení ze stadionu a pozdější zákaz vstupu na další zápasy. A to i přesto, že to není zcela v souladu s platnými zákony - na rozdíl od Británie, která se touto cestou vydala v osmdesátých letech a chuligány dostala úspěšně ze stadionů.
Protilegislativních kroků se na Letné nebojí
Spartě prý ani nevadí, že se tím vystavuje nebezpečí soudních sporů. "Bude to naše jednostranné opatření a my budeme rozhodovat o tom, koho na stadion nepustíme bez účasti policie. Výklad zákonů je možná jiný, ale my budeme rádi čelit žalobě diváků, kteří se budou domáhat vstupu do Axa Areny," řekl novinářům šéf klubu Daniel Křetínský.
Pokud budou diváci na utkání podezřelí ze spáchání trestného činu, podá prý Sparta trestní oznámení ve všech případech, návštěvníci sektoru pro Ultras budou evidováni. "Nejpozději v zimě vybudujeme nejmodernější kamerový systém," dodal další z opatření mluvčí klubu Jakub Otava. Podle Sparty jen toto opatření bude stát klub milióny korun, nicméně investice letenští nelitují.
Soubor opatření - Konkrétní fanoušci, kteří se dopustí nepřípustného jednání, budou identifikování a v budoucnosti jim nebude povolen přístup na stadion Sparty Dalším cílem bude, aby jako trestné činy byly výslovně upraveny: - vhazování předmětů na hrací plochu nebo do hlediště, Zdroj: www.sparta.cz |
Jde prý především o fanoušky ve věku dvanáct až třináct let. "Oni mají na svědomí zakázané používaní pyrotechniky, jde maximálně o dvacet jedinců," uvedl Křetínský s tím, že do sektoru Ultras v budoucnu nebude smět již nikdo, komu bude méně než patnáct let.
K rozhodnutí klubu se dnes přidali i hráči, kteří nehodlají dále přehlížet ani xenofobní urážky ani nebezpečné používání pyrotechniky. "Není příjemné hrát, pokud vám za zády létají dělbuchy, stejně tak neradi slyšíme antisemitské či rasistické skandování některých diváků. Přejeme si velkou podporu fanoušků, ale pouze slušným způsobem. I my máme strach, když nám za zády vybuchují silné petardy," vzkázal do ochozů současný sparťanský kapitán Zdeněk Pospěch.
Chuligáni proti Spartě
Část chuligánů přitvrdila ve svém boji proti klubu a v noci na sobotu vnikla na stadion, kde postříkala sprejem domácí střídačky a zanechala transparent varující před dalšími blíže neurčenými činy. "Zahájili jsme vlastní vyšetřování, jak k tomu mohlo dojít, ale zřejmě někdo využil stavebních úprav v areálu stadionu," uvedl mluvčí klubu Jakub Otava, podle kterého bude Sparta situaci řešit v rámci svých možností zvýšenou ostrahou stadionu.
Tomuto incidentu prý klub nepřikládá zásadní význam, podle Křetínského je důležitější, aby se zlepšilo chování diváků při zápasech. "Sobotní incident nás netěší, ale není primární a klíčový. Pro nás je v tuto chvíli důležité, aby na zápasech vládla přátelská atmosféra," prohlásil Křetínský.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist