Čeští hokejisté dnes prohráli v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Rusku se Slovenskem 2:3 a čeká je tuhý boj o postup do čtvrtfinále. Teprve druhá porážka z deseti vzájemných utkání v rámci mistrovství světa postavila tým kouče Aloise Hadamczika do těžké situace. Pokud by v neděli Češi nebodovali s Kanadou, neměli by postup do vyřazovací části ve svých rukou a turnaj by pro ně mohl skončit už po osmifinálové fázi.

Trenér Hadamczik pozměnil oproti čtvrtečnímu nepodařenému utkání s Německem sestavu. Do obrany se vrátil Platil a jen na tribunu usedl zadák Šmíd. Poprvé na turnaji se představil v utkání útočník Rolinek, který byl v pátek dopsán na soupisku. V pozměněném složení útoků zůstala pohromadě jen první formace kapitána Výborného, ze sestavy vypadli Novotný s Balaštíkem.

V úvodu byli aktivnější Slováci, což umocnilo ve druhé minutě Barinkovo vyloučení. Český výběr ale soupeři v početní výhodě žádnou šanci nepovolil. Úřadující vicemistři světa poprvé prověřili gólmana Križana v šesté minuty, kdy vystřelil od modré čáry Tenkrát. Vzápětí se ukázala hvězdná formace Šuplerova týmu, která se dosud na turnaji trápila, a po Gáboríkově střele zblízka nezakončil tísněný Hossa.

Rolinkův pokus z mezikruží pak ještě slovenský gólman pokryl, ale v 9. minutě při trestu Podhradského inkasoval. Po Markově přihrávce vystřelil mezi kruhy Plekanec a Křižan na jeho střelu neměl přes Oleszovu clonu před brankovištěm šanci zareagovat. Potom zkoušeli střelecké štěstí Olesz a Hlinka, na druhé straně prověřil Čechmánka Uram. Ten vzápětí fauloval, ale Slovensko se ubránilo, když nebezpečné bylo jen Hlinkovo nahození. Český gólman kryl Chárovu ránu.
Bývalý federální partner se radoval z vyrovnání v 23. minutě. Po Gáboríkově přihrávce z rohu se z levé strany dostal z úhlu k zakončení Demitra a o Čechmánkovu brusli dostal puk za brankovou čáru. Z přesilovky pak český tým vytěžil jen Markovu lehkou střelu do Križanovy lapačky. Po trošku hluché pasáži uzamkla Hadamczikovy svěřence v obranné pásmu Demitrova řada a Češi měli štěstí, že se nedostal k dorážce nekrytý Gáborík.

Vzápětí podržel mužstvo Čechmánek, když zlikvidoval Podkonického ránu z mezikruží. Za pár vteřin ale v 31. minutě při signalizovaném vyloučení po Čáslavově nedovoleném zákroku na Urama už z podobné pozice po Šatanově přihrávce zpoza branky otočil bekhendem stav Kapuš. Přesilovka při Štrbákově pobytu na trestné lavici se českému týmu nevydařila. Na straně Slovenska zahrozili při plném počtu hráčů na ledě postupně Demitra, Starosta a Šatan s Gáboríkem. Križana donutil k zákroku z dálky Tenkrát, ale jinak se český tým neprosazoval.

Hadamczik do závěrečného dějství zamíchal složením útoků a nechal pohromadě jen Čájankovu řadu. Po padesáti vteřinách mohlo Slovensko zvýšit, když se po Šatanově akci odrazil puk od horní tyče do Čechmánkovy hokejky a odkutálel se mimo branku. Križanovi hrozila především Čajánkova formace, ale Irgl v šanci neuspěl a vyrovnání nepřinesla ani Čajánkova teč.

Češi měli opět štěstí v 50. minutě, kdy Surový oklamal obranu a bekhendem zamířil do tyče. Při Kukumbergově vyloučení zamířil těšně mimo Irgl a v 54. minutě pojistil vedení Slovenska po rychlém brejku Gáborík. Za 45 vteřin vykřesal naději obhájcům stříbra z Rigy Klesla, který dorážel puk po Plekancově střele a Oleszově práci před brankovištěm do odkryté branky. Sýkora pak ale Križana z dálky nepřekvapil a na stavu nic nezměnila ani třičtvrtěminutová power play. Obránce Barinka při ní zabránil Hossovi ve vstřelení čtvrtého gólu Slovenska, které udělalo velký krok k postupu do čtvrtfinále.

Výsledek:
Česká republika - Slovensko 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Plekanec (Marek, Barinka), 55. Klesla (Olesz, Plekanec) - 23. Demitra (Gáborík, Marián Hossa), 31. Kapuš (Šatan, Podhradský), 54. Gáborík (Šatan). Rozhodčí: Vinneborg - Karlberg (oba Švéd.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 3400.