online-michl-192-128.jpgEvropská komise a Evropská centrální banka ve středu oficiálně doporučí vstup Slovenska do eurozóny, tedy mezi země, v nichž se platí jednotnou evropskou měnou - eurem.

Eurozónu navíc čekají v dohledné době zřejmě zásadní změny. Evropská komise totiž zveřejní materiál, který shrnuje fungování "elitního klubu" během minulých téměř deseti let a otevírá některé otázky, které je třeba vyřešit do budoucna.

  • Bude Slovensko v eurozóně vítaným nováčkem, nebo ne?
  • Má mu Česká republika závidět?
  • Je pro ČR lepší Evropská centrální banka, nebo Česká národní banka?
  • Jakou roli v ekonomice EU hraje rivalita malý versus velký stát.
  • Jak mohou ovlivnit Česko uvažované změny v eurozóně?

Nejen na tyto, ale i na další dotazy čtenářů serveru iHNed.cz od 10 hodin odpovídá v on-line rozhovoru analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

(Z technických důvodů se mohou vaše dotazy zobrazovat s malým zpožděním. Děkujeme za pochopení.)

online-michl-48-48.jpgAleš Michl (*1977) je investičním stratégem a analytikem Raiffeisenbank od června 2006. Předtím pracoval jako poradce místopředsedů vlády pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla. Svou profesní kariéru začal jako redaktor Hospodářských novin, kde působil pět let. Vystudoval finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a psychologii rozhodování na letní univerzitě London School of Economics ve Velké Británii.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
yenda
Dobrý den, nemyslíte si, že odkládání přijetí eura v ČR může způsobit ekonomickou recesi v důsledku nadhodnoceného kurzu koruny, která potopí český export? Mluvíme zde o také firmách, které v této zemi nemají daňové prázdniny a ekonomika tohoto státu bez nich může mít vážné problémy. Chápu, že pro některé lidi je příjemné jezdit na nákupy do Německa, ale pro exportéry je to zásadní problém. Nemáte obavu, že čím více zemí okolo nás přijme euro, tím více náchylná bude koruna k různým spekulacím a kurzovým odchylkám?
Hezké dopo! Díky iHNed za pozvání. Sedím tady v novém newsroomu, který vypadá báječně - tak držím HN i iHN palce! Mám s otázkami na euro či neeuro problém. Neexistuje na ně kredibilní odpověď. Není o co se opřít. Modely simulující dopad eura na ekonomiku střední Evropy mají nyní velmi nízkou vypovídací schopnost. To klíčové, sladěnost trendů v zemích střední Evropy a eurozóny a připravenost na fungování bez na míru ušité vlastní měnové politiky, zatím není průkazná. Euro beru jako risk, neřízenou střelu. Proto jsem opatrný. Pokud by bylo jen na exportu, říkám jasné ANO. Ale jen o tom přeci ekonomika není... Ohledně těch spekulací - těm bychom apriori neměli bránit tím, že skočíme na euro, ale vlastní kredibilní politikou na čele s vyrovnaným rozpočtem.
Aleš Michl
Norbert
Dobry den, neustale se politici hadaji, jestli korunu nebo euro, ale to je takovy problem, aby tu kolovaly obe meny naraz (a pripadne i nejake dalsi) a lidi si proste vybrali, cemu davaji prednost? Myslim, ze v dobe bezhotovostniho styku by to nemusel byt problem a konkurence by pro lidi byla prinosna, pokud by se treba nejaka centralni banka zacala chovat nezodpovedne. Koneckoncu uz dnes lze v mnoha obchodech platit jak korunou, tak eurem.
Zajímavé lidským okem. Ekonomickým pohledem: Jaká centrální banka by stanovovala krátkodobé sazby - evropská nebo ta česká? Dluhopisy by byly primárně v eurech nebo korunách? A státní rozpočet? A váš plat? Když půjdete na pivo, byl by výčepní nucet přijmout obě měny? V ekonomice by navíc zůstalo dále kursové riziko... Třeba ale v exportu již vidíme příkady, kdy se přechází na eurové kontrakty s cílem eliminovat kursové riziko. Pokud si to trh chce, může se takto přirozeně euroizovat (či jak se to správně česky řekne) dále... i proto nám pár dalších let čekání na euro neuškodí, pokud je tedy využijeme k reformám a modely průkazněji prokáží, že nám eurozóna sedne.
Aleš Michl
Milan Kubíček
Jakkoliv jsou firmy / exportéři jedna strana mince, druhá jsou obyčejní lidé. Koruna roste, pravděpodobně dále poroste (odlhlédneme od polemik o nadhodnocení a pod.), tudíž jsem toho názoru, že je výhodnější provést konverzi při výhodnějším kurzu (laicky řečeno lépe měnit za 20:1 než za 23:1). Dále tu jsou tlaky na inflaci po odtranění kurzového konvergenčního kanálu, což opět obyčejní lidé neocení. Proti tomu stojí export, který tvoří cca 4/5 HDP, kterému posilování kurzu snižuje zisky. Zde poté vyvstává otázka, jak velký prostoj mají firmy prostor pro snižování nákladů nez toho, aby to výrazně ovlivnilo postavení zaměstnanců. Noviny píši o výhodách/rizicích, ale kupříkladu Slovinsku toho euro moc nepřineslo, a to na tom bylo ze všech CEE regionů nejlépe. V případě Slovenska mám taktéž vcelku střízlivý pohled a sem toho názoru, zavedení společné měny by měla předcházet větší sladěnost ekonomických úrovní vstupujících zemí. Jaký je Váš názor z makroekonomického podledu a pohledu obyčejných lidí? Díky
Bude ale koruna posilovat donekonečna? Co když přijde na dva roky korekce a zmíněný efekt se vytratí? Navíc, nestačí si do eur přepočítat jen Váš plat. Musíte to udělat pro všechny aktiva i pasiva v ekonomice z vašeho pohledu a zvážit důsledky: Pokud dáte ekonomice fixní kurz a zároveň víte, že ceny jsou v průměru na 60% eurozóny, pak inflace nebude obvyklé 3 procenta, ale někde kolem 6 procent. Vyděláte třeba na silnějším kursu, ale proděláte na inflaci. Anebo úrokové sazby, za které svůj plat můžete dále zhodnotit budou také diamentrálně odlišné. Klíč k větší kupní síle Čechů a Moravanů je jinde - je ve vzdělání a produktivitě práce.
Aleš Michl
Premil
Dobrý den, 1) Co si myslíte o "inflačním cílování" používaném naší centrální bankou. Neměla by ČNB řídit inflaci především z dlouhodobého hlediska pomocí regulace peněžní zásoby a krátkodobé jevy ovlivňovat jen velmi opatrně? 2) Jak se díváte na Lisabonskou smlouvu a strukturu EU obecně co se týče mechanismu rozhodování (včetně rozpočtové politiky unie) a výsledné ekonomické efektivity? Díky za Vaše názory!
1)V roce 1998, kdy centrální banka zavedla inflační cílování, by si zřejmě nikdo nevsadil na to, že za deset let budeme mít nejnižší úrokové sazby v Evropské unii. Tehdy byla hlavní sazba v ekonomice patnáct procent a míra inflace přes deset procent. Dnes platí reposazba 3,75 procenta a ceny by bez pseudoreformy rostly o tři procenta. Měnová politika pod vedením guvernéra Tůmy má tedy výsledky. Měla by dál pokračovat v režimu cílování inflace, je třeba ale zapracovat na jeho doladění: Např: Mám velký problém s novým cílem ČNB: mít inflaci od roku 2010 místo tří ve výši dvou procent. Podle mě to vyvolává tvrdý tlak na vyšší sazby, což nám zbrzdí HDP... co Vy na to??? 2) EU a koneckonců i naše státní administrativa umí popsat stohy papírů s koncepcemi, strategiemi, vyhláškami a kdoví čím ještě. Od Bruselu bych radši viděl leadership, krátké dokumenty a hlavně: jejich dotahování do konce, do praxe. Zatím vidím jen třistastránkové koncepce, které mají sto cílů a všude jsme při nejlepším někde na půl cesty nebo si protiřečíme. Leadeship je o prioritách, vizích a tvrdém tlaku na jejich napl'nování v praxi.
Aleš Michl
Lakmus
Proč si myslíte, že jste tím pravým, který by měl poučovat ostatní o hospodářství ? Můžete například poskytnout odkaz na nějaký váš starší článek, ve kterém poukazujete na nebezpečí vzniku globální ekonomické a energetické krize, jejímž počátkům stojíme tváří v tvář ? Pokud ne, proč se sem cpete a neposkytnete prostor těm, kteří to prokazatelně věděli už před lety ?
Asi jsem ještě příliš mladý, mám jen toto: http://ihned.cz/c4-10041240-21221430-000000_d-ekologicke-dane-bic-bez-cukru
Aleš Michl
Farouk Mogheth
Dobry den pan Michl, Pisi Vam az z daleke Asie. Docela me hodne zajima proces zavadeni Eura v CR a SK. na pocatku jsem byl zastancem co nejrychlejsiho zavadeni Eura v CR ale momentalne jsem stejneho nazoru jako dnesni CNB a to "neni spech". Jiste nejsem ekonom ale je zavadeni EUR v CR jen "gambling"? Slovinsku zavadeni eura moc nepomohlo a vypada to ze inflace neni pod kontrolou. v SK musime preckat a uvidime co se stane. mame "jista" data a poznamenane ekonomicke cykly abysme vedeli jak se muze zachovat ekonomika pri zavadeni Eura? moje hlavni otazka vsak je jakym zpusobem se fixuje Ceska mena s Eurem az bude v poslednich fazich konverze? kdyz bude mena fixovana rekneme roku 2011... muzete nam predpovedet jak silna muze byt Koruna? bude dnesnich 24-25KC za Euro co jeste mene? zavadeni Eura 100% podporuji avsak otazka je kdy.... businessmen rikaji ze co nejdrive ale CNB preckava..kdo ma pravdu?
Zdravím do Asie. Výsledný fix se nebude příliš lišit od tržního kurzu platného v té době. Bude to tedy veličina, která vzejde z trhu a bude obsahovat doušek politického rozhodnutí. Ostatně, můžeme si to teď odzkoušet na příkladu Slovenska... A k euru - jak jsem již napsal, já osobně nevím, zda-li Slovinsku euro pomohlo či ne. Chtít od nováčků klubu jakým je Slovinsko, nějaké makroekonomické zkušenosti je, jako kdybyste o pohled na svět oslovili novorozeně. Na vyhodnocení je příliš brzy...Nemohu prostě jednoduše ukázat na to, že před eurozónou rostl HDP takto a inflace byla taková a ihned poté se ty veličiny jen díky euru nějak změnily...
Aleš Michl
Wenda
1. Myslíte si,že britská libra nebude "nikdy" vyměněna za Euro a že bychom ji mohli následovat? 2. Může se projevit i to, že po zavedení Eura se "překlopí" kladné saldo zahraničního obchodu do minusu hlavně vzhledem k možné vyšší cenové hladině domácích výrobků a služeb? 3. Skončí-li posilování měny po zavedení Eura,není třeba se obávat centrálně řízených úrokových sazeb, které i při kladném saldu mohou způsobit pravý opak? 4. Ekonomiky obou našich států jsou si v mnohém podobné.Slovensko bude asi pro nás učebnicový příklad zavedení Eura.I když na to porovnávání budeme mít relativně dost času, některé systémové kroky musí být uvedeny v život mnohem dříve. Které budou pro Vás nejdůležitější (mimo datumu stanoveného přístupu)?
1. Nikdy neříkej nikdy. Možné je vše. 2. Můžeme tomu zabránit vyšší produktivitou práce. Každopádně, k horšímu výsledku obchodní bilance nás spíše povede trendová změna od továren ke službám, která nás v příštích letech čeká. 3. Třeba Itálii by jistě bodly výrazně nižší úrokové sazby, než drží Evropská centrální banka. Pro každou zemi s nevyrovnamými veřejnými financemi je jednotná měnová politika rizikem. Platí to pro Itálii, bude to platit i pro Slovensko. Nejprve reformy a vyrovnaný rozpočet, pak zvážit euro. 4. Politická vůle dotahovat věci do konce. Přehodnocení priorit ze změn daní na rozpočtové výdaje. Zavedení principů motivace ve všech našich systémech - např: více peněz do školství a výzkumu ano, ale jen tam, kde jsou výsledky.
Aleš Michl
Novák
Proč Slováci dostanou euro rychleji než my?
Díky politické cílevědomosti tandemu Mikloš-Dzurinda.
Aleš Michl
Petr
Dobrý den, mám na 3 dotazy: 1) Každý rok je státní rozpočet sestavován tak, že je deficitní hospodaření. Toto nechápu zvlášť v době, kdy je ekonomický růst. (vyšší příjem daně z příjmu, spotřeba-více z DPH) Přebytek v hospodaření by měl sloužit k splácení dluhu (deficitu) z minulých let. Otázka: Proč u nás není politická vůli vždy sestavovat rozpočty vyrovnané? Existuje vůbec naději, že stát začně dluhy splácet? (není možné bedro přenášet na další generace) Připomíná mi to heslo pro politiky - Rozhazuje abychom se zalíbili občanům, ale po nás přijde potopa. 2) Doporučujete právě teď výměnu českých korun za slovenské (české na euro) nebo počkat až na skutečný okamžik dovolené v mém případě v září. 3) Zavedení EUR má výhody/nevýhody. Myslíte vy osobně že pro Českou republiku, kdyby přijala EUR jako Slovensko (od 1.1.2009)by to bylo výhodné? Jde mi o to, že když srovnáme ČR a SR jaké jsou rozdíly v připravenosti těchto zemích na EUR. Děkuji za odpověď.
1) Souhlas. Kroutím nad tím také hlavou. Nyní je plně v rukou vlády mít do dvou let VYROVNANÝ státní rozpočet. Stačí navyšovat výdaje s rozumem a racionalitou. Blíží se ale volby a tak je možné vše... 2) Půl teď a půl až ve Vašem "skutečném okamžiku". Je to totiž hodně o sepkulaci na konverzní poměr SKK/EUR. 3) Bohužel to nejde kredibilně vyhodnotit, jak jsme uvedl v předešlých odpovědích. Některé ekonomické ukazatele hovoří pro přijetí eura, jiné zase dávají rozporuplné výsledky.
Aleš Michl
Josef 1
Mužeme si vybrát. S Eurem posílíme investice, obchod, průmysl nebo bez Eura zde bude posilování Kč. Otázka: 1) Osobně si nemyslím, že Euro vyvolá na Slovensku inflaci. Co si myslíte o slovenské inflaci příští rok? Můžete si tipnout slovenskou a naši inflaci pro příští rok. 2) Myslíte si, že Kč bude výrazně posilovat i když to vadí investorům, průmyslu, obchodu, ... . Jaký podle Vás bude kurz v roce 2010.
1) Hned v prosinci a lednu čekejme mediálně-populisticky-populární tvrzení o růstu inflace jen kvůli euru. Přitom s takovou dynamikou růstu hrubého domácího produktu jakou Slovensko má, bude inflace mezi třemi až pěti procenty výborným výsledkem. 2) Oficiální prognóza našeho týmu RB: průměrný kurz v roce 2010 = 24 CZK/EUR
Aleš Michl
Bolek
Chtěl bych se zeptat, co vedlo V.Británii a Švýcarsko, že nepřijali Euro za měnu a co tím získali/ztratili ? A kdy je pro zemi jako ČR (případně PL,Maď,SK) OPRAVDU výhodné používat Euro ? Hezký den
Švýcarsko je bohaté, může si to dovolit. Britové jsou natolik konzervativní, že si to troufli dovolit... Načasování výhodnosti přijetí pro ČR jsem diskutoval výše... V každém případě platí, euro za nás produktivitu práce a vzdělání nevytáhne, to si musíme odpracovat sami.
Aleš Michl
Josef 1
Ještě otázka ke kurzu USD a Eura. Jak se podle Vás bude tento kurz dále vyvíjet? Proč japonský jen na rozdíl od Eura k dolaru neposílil ( pouze o 4 % )?
Koruny je stále nejvíce posilující měnou světa v letošním roce - jak proti dolaru, tak i euru. Kurz je aktuálně zhruba o 5 procent silnější, než by odpovídalo trendu. Po tak radikální jízdě většinou následuje korekce...
Aleš Michl
karel
Dobry den. Cesi se dnes biji v prsa jak jim koruna posiluje. Ale ja vam dam priklad ze skutecne praxe. Spolupracujeme s velkou nadnarodni firmou v oblasti high tech (mikroelekronika). Zahranicni partner tu mel urcite plany, ale za posledni 2 roky je uplne prehodnotil, protoze cena prace neumerne vzrostla a Euro je v nedohlednu. Celkove to znamena, ze se zde nic dale rozvijet nebude. Dle meho nazoru to neni ojedinely pripad, spise jich bude pribyvat. Nezavedeni Eura je velkou chybou a cekani, ze koruna poroste do nebe je falesna predpoved, kterou dava jista lobbysticka skupina lidem.
Vím z praxe, že zahraniční vlastníci berou euro jako záruku stability. Toho, že ekonomika jde jasným směrem s určitými pravidly hry. Ale o tom bysme je měli přesvědči i bez eura. Tady vidím největší chybu naší politiky, která postrádá vizi. A tu potřebují podniky a domácnosti, k tomu, aby věděli na čem budou za pět, deset let.. My teď těžko hledáme komplexní řešení, spíše problémy na poslední chvíli hasíme. Tlačíme je před sebou tím, že uděláme parametrické změny. Každý z nás má nějakou představu ohledně ekonomického vývoje. Ta spolu s motivací výrazně ovlivňuje naše chování. Pseudoreformy boří tato očekávání, přetáčejí je. Neříkají trhu jasně, jakým směrem jdeme. Domácnostem to ztěžuje rozhodování o úsporách a spotřebě. Podnikům boří strategické plánování. A investory do služeb a technologií to může zbytečně odrazovat...
Aleš Michl
Zdenka
Pěkný den pane Michle, jaký je váš osobní postoj k zavedení EUR v ČR? Děkuji za názor.
1. Vyrovnejme rozpočty. 2. Zaveďmě do naších systémů motivační prvky o kterých jsem mluvil výše. 3. Zlepšeme trh práce, musíme hlavně snížit optimální - inflaci neakcelerující míru nezaměstnanosti (NAIRU)... 4. Pak, pokud se ekonomicky prokáže, že euro nám pomůže, budu pro. A co Vy, jaký máte názor? Díky moc všem za super diskusi! Hezký svátek a mějte se fajn. AM
Aleš Michl

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist