Flexibilní pracovní režim, pracovní režim s nerovnoměrným rozložením pracovní doby (proměnlivou délkou pracovní doby a jejího časového umístění) či flexibilním místem práce, vznikající na základě potřeb zaměstnavatelů i požadavků zaměstnanců. Formou flexibilního pracovního režimu je především zkrácená pracovní doba (práce na zkrácený úvazek), smlouva o délce roční pracovní doby, pružná pracovní doba, kdy si pracovník v rámci stanovených časových úseků sám volí počátek a konec pracovní doby (pružný pracovní den, pružný pracovní týden, případně pružný pracovní měsíc), distanční práce (kdy pracovník nedochází běžně na pracoviště) a sdílení pracovního místa (job-sharing), kdy úkoly daného pracovního místa si mezi sebe rozdělí dvě či více osoby.

Formalizace, stanovení zásad, pravidel, směrnic, vnitřních předpisů, závazných postupů apod., regulujících chování osob v organizaci.

Formální organizace, organizační uspořádání vymezené stanoveným rozdělením pracovních činností, pravomocí a odpovědností mezi jednotlivá pracovní místa, stanovující současně vztahy vzájemné nadřízenosti, podřízenosti a spolupráce. Bývá charakterizována formou organizačních diagramů a organizačních řádů. Vedle ní v organizaci existuje zpravidla i organizace neformální, daná strukturou vzájemných osobních vazeb a vztahů, existujících v rámci i mimo vlastní výkon práce.

Gainsharing, podíl na výkonu, v zahraničí značně rozšířený systém výkonového odměňování malých skupin stimulující růst produktivity či pokles nákladů. Je založen na možnosti pracovní skupiny podílet se finančně na výkonu v podobě výnosu firmy ze zvýšení produktivity či snížení nákladů, kterého skupina společně dosáhla. Systém vychází ze zjištěného zlepšení výkonových ukazatelů ve srovnání s určitou základnou, vyčíslení jeho finančního přínosu a na rozdělení části dosaženého finančního výsledku mezi zaměstnance. K růstu produktivity dochází při jeho použití především v podmínkách umožňujících zaměstnancům podílet se na rozhodování o organizaci práce ve své skupině.

Garant, pracovník odpovědný za určitou zpravidla opakovanou činnost či pracovní proces, zpravidla z hlediska její kvality, odborného provedení a dosažených výsledků, případně dalšího zlepšování a zdokonalování; může být označován též jako vlastník procesu. Stanovení garantů vede zpravidla k posílení odpovědnosti zaměstnanců za svěřené činnosti či procesy.

Globální organizace, organizace schopná pružně vyhledávat a využívat potřeby a příležitosti na různých světových trzích, mimo jiné i využívat předností jednotlivých národních a regionálních ekonomik, pokud jde o disponibilitu, náklady a kvalitu pracovní síly.

(ju)