Hokejisté Pittsburghu proměnili v NHL finále Východní konference v jednoznačnou záležitost a podruhé v řadě si zahrají finále Stanley Cup.

Postupový krok udělali Penguins v úterý na ledě Caroliny, kde zvítězili 4:1 a celou sérii ovládli bez ztráty jediného utkání.

"Abych byl upřímný, výsledek neodpovídá náročnosti série. Rozhodně to nebyla jednoduchá utkání," konstatoval trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

Carolina prohrála sérii v play off poprvé od roku 2002. Od té doby totiž Hurricanes byli ve vyřazovací části jen jednou, když v roce 2006 vyhráli Stanleyův pohár.

Carolina vedla, Tučnáci ale otočili ještě v první třetině

V Raleighu se v úterním čtvrtém utkání série postaral o první změnu skóre už ve druhé minutě útočník Caroliny Eric Staal, který rychlou otočkou zpoza branky našel skulinu u levé tyčky brankáře Marka-Andre Fleuryho.

To byl ale také poslední moment, kdy měl domácí tým v této sezoně důvod k radosti. "Nemůžu se cítit dobře, když vím, že je konec," uvedl po zápase Staal.

Pittsburgh na jeho trefu odpověděl ještě do první přestávky dvěma zásahy. Nejdříve se prosadil Ruslan Fedotěnko a po něm dal kuriózní gól Maxime Talbot.

Jeho střelu zblokoval obránce Hurricanes Anton Babčuk, ale odražený puk vysokým obloučkem přepadl přes lapačku brankáře Cama Warda. "Ztratil jsem puk na chvíli z dohledu. Špatný moment, hrozný gól," komentoval situaci Ward.

BLOG z Kanady o NHL - čtěte ZDE

Obránce Babčuk byl smutným mužem i ve druhé třetině. Po jeho chybě na útočné modré čáře sehráli gólové přečíslení dva na jednoho Sidney Crosby se zakončujícím Billem Guerinem.

V poslední třetině pak zpečetil výhru a postup střelou do prázdné branky Craig Adams.

Poprvé po 25 letech se blíží odveta

Druhým finalistou se stane vítěz Západní konference, v níž vede Detroit nad Chicagem 3:1 na zápasy.

Schyluje se tak k repríze loňského finále, ve kterém byl úspěšnější tým z města automobilů Pokud Rudá křídla dovedou své snažení do úspěšného konce, dočkají se fanoušci NHL poprvé po pětadvaceti letech finálové odvety.

Naposledy se tal stalo v letech 1983 a 1984, kdy Edmonton dvakrát přehrál NY Islanders.

"Loni jsme na trofej nedosáhli, ale myslím si, že bychom to mohli letos změnit," uvedl kapitán Penguins Crosby.