Zlaté dny internetu jsou asi sečteny. Končí tak období, kdy bylo pro mediální koncerny výhodné trpět na internetu „svobodu“ sdílení zpráv, informací a mediálních obsahů. Soudě alespoň podle prohlášení Huberta Burdy, jednoho z největších mediálních magnátů, z minulého týdne. Ten totiž vyzval k důslednějšímu dodržování autorských práv na tomto médiu a zároveň pohrozil, že pokud nedojde k nápravě, je připraven zahájit řadu soudních sporů.

Šlo by nad tím samozřejmě mávnout rukou, s tím, že podobných prohlášení již bylo. Kdyby ovšem stejně neuvažovala i řada dalších mediálních koncernů, které mají dohromady docela velkou politickou moc. To, co dnes mediálním koncernům začalo vadit je, že většina provozovatelů nemediálních zpravodajských stránek (např. Google news nebo různé blogy) sbírá zprávy, komentáře (a samozřejmě i příjmy), které pak volně publikuje na úkor těch, kteří je vytvářejí. Problém je v tom, že ať už si to chcete připustit nebo ne, tak většina zpravodajského obsahu internetu je postavená na zdrojích klasických mediálních domů.

Postup mediálních koncernů je z jejich pohledu zcela logický. Sběr a publikování převzatých zpráv bez jakékoliv přidané hodnoty je opravdu na hraně autorských práv. Navíc nebezpečí podobných stránek je i v tom, že celkem běžně směšují tiskové zprávy a reklamní sdělení se zpravodajstvím. A to bez jakýchkoliv měřítek významu nebo důvěryhodnosti. Smutné je pak to, že tato epidemie se pak velmi snadno dostává i do tradičních zpravodajských médií. V nich jsou pak novináři jen „investigativními“ přepisovači tiskových a obchodních zpráv.

Mávnout nad prohlášeními o potřebě „legalizace“ internetu rozhodně nelze. Už proto, že tato změna přinese pravděpodobně další změnu do fungování internetu, který se tak definitivně přemění na komerční prostor (definitivně bude pohřbena teze o „neomezené“ svobodě tohoto média). Není mnoho důvodů se domnívat, že se vydavatelům a mediálním koncernům tento útok nepodaří. Je to totiž vlastně strašně jednoduché, a každý pozorný čtenář ten příběh důvěrně zná. Prostě se stalo to, že loupežník Nikola Šuhaj nebo chcete-li Robin Hood se vymkli kontrole. A to se na žádném panství dlouho netrpí. Ale co by ne, na vzpouru poddaných to dnes již rozhodně nevypadá. Ti totiž mají stále pocit, že internet je poslední ostrov svobody.

Poslední otázkou zůstává, jak mediální domy dosáhnou svého cíle? Možností je celá řada. Třeba zpoplatněný internet podle toho, které zpravodajské stránky navštívíte. Přijde vám to jako utopie? Ale jděte.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist