Berdych se Štěpánkem v Davis Cupu neprohráli ani ve čtvrtém zápase. Na kurtech se příliš nezdrželi, vedení 2:1 na zápasy zařídili za necelé dvě hodiny.

K postupu do zářijového semifinále chybí českému týmu vyhrát jednu ze dvou nedělních dvouher.

Argentinský kapitán Tito Vazquez před zápasem překvapil, když nepostavil do čtyřhry původně nominovanou světovou pětku Juana Martina del Potra, který v páteční dvouhře smetl ve třech setech Iva Mináře.

"Důvodem je, že Del Potro hraje hodně zápasů, dostává se do čtvrtfinále, semifinále na velkých turnajích. Je trochu přehraný," vysvětlil svou volbu pro Českou televizi Vazquéz.

Zatímco český pár měl před zápasem v Davis Cupu bilanci zápasů 3:0, Acasuso s daviscupovým nováčkem Mayerem spolu hrají úplně poprvé.

Češi vstoupili do zápasu jako uragán

A právě Mayer si jako první stoupnul na podání, ale než se Argentinci nadáli, díky úspěšným prohozům prohrávali 0:1.

Po potvrzení brejku si stoupnul na podání Acasuso, ale ani jemu se nepodařilo nápor Čechů zastavit. Přestože se mu povedly odvrátit dva mečboly, zásluhou Berdychova přesného úderu se Češi ujali vedení 3:0.

Nápor Čechů zastavil až v páté hře Mayer, který získal svůj servis čistou hrou. Za atavu 1:5 se Češi dopracovali při podání Acasusa k prvnímu setbolu, který hned vzápětí proměnili.

Ve druhém setu se síly na kurtu vyrovnaly, což potvrdila hned první hra. Při podání Štěpánka Češi odvrátili oba brejkboly a poté zužitkovali až třetí výhodu. Ve čtvrté hře se naopak naskytl brejk jim, ale Mayer třemi přesnými servisy v řadě srovnal na 2:2.

Poté, co si oba páry držely podání, šel za stavu 5:4 pro Čechy na podání Acasuso. Za stavu 30:15 vyhodil Mayer z kurtu snadnou smeč, pak si Berdych povodil na síti oba Argentince a Mayer uzavřel set znovu volejem do autu.

Argentinci nezvládli emoce, což je stálo i celý zápas

Argentince však ztráta setu nezlomila. Naopak hned v první hře třetího setu vzali Čechům poprvé servis. A mohlo být ještě hůř. Za stavu 2:0 při podání Štěpánka uhráli shodu, česká dvojka však přesným podáním a smečí snížila na 1:2.

Při následujícím podání Acasusa přišel klíčový okamžik zápasu. Argentinec nejdříve odvrátil dobrým servisem brejkbol.

Když mu ale při dalším přesném podání ohlásil čárový sudí aut, běžel k francouzskému hlavnímu Nounimu, stoupnul si až na podstavec jeho židle a z očí do očí mu nahlas vysvětloval, co si o celé situaci myslí.

Češi toho hned využili a dvěma míči v řadě srovnali skóre na 2:2. Rozrušenosti Argentinců pak využil Berdych, když čistou hrou obrátil na 3:2.

Za stavu 30:30 se rozčiloval tentokrát Mayer, když protestoval proti vítěznému míči Štěpánka. V následujícím podání udělal dvojchybu a čtyřbodový obrat dokonal sám Mayer, jemuž se znovu nepovedl volej.

Zmar potvrdil tím, že dvakrát udeřil raketou zlostně o zem, až ji zlomil. Češi pak snadno uhráli i další hru a vypadlalo, že dokonalý obrat završí šestou hrou v řadě.

Za stavu 0:40 však Argentinci díky Acasusovu tvrdému podání zahráli pět míčků v řadě a vykřesali naději. Tu však uhasili sami, když při Berdychově podání vyhodili z kurtu tři míče za sebou a Češi se mohli radovat.