Osobní pohovor můžeme snadno definovat jako osobní jednání zaměřené na ověření nebo naopak vyvrácení vaší „vhodnosti“ zastávat danou pracovní pozici. Samotné jednání je nejvíce charakteristické kladením otázek převážně ze strany zaměstnavatele. Vaše odpovědi a vaše chování pak budou právě tím, co vaši „vhodnost“ potvrdí či naopak vyvrátí.
Jak se připravit na pohovor?
Samotná radost, že jsme byli pozváni, však k úspěšnému absolvování pohovoru nestačí. Ať se chystáte na schůzku k potenciálnímu zaměstnavateli nebo do personální společnosti, vždy si řádně potvrďte přesný termín, místo a osoby, se kterými se setkáte. Dostavit se na domluvenou schůzku včas je první dobrou vizitkou. Nechávejte si časovou rezervu na zpožděný autobus nebo na hledání parkoviště. Nezapomeňte si s sebou také vzít osobní doklady; na některých vstupních recepcích vyžadují občanský průkaz. Vhodné je mít s sebou i životopis, případně doporučení od bývalých zaměstnavatelů. Neměli byste však zapomenout na reprezentativně působící blok a pero. Kousky papíru či pomuchlané sešity nevyvolávají dobrý dojem. V průběhu jednání si také dělejte poznámky. Předejdete tak tomu, že vám ve velkém množství nových informací ujdou ty důležité.
Jdete-li se představit už přímo k potenciálnímu zaměstnavateli, zjistěte si o něm co nejvíce informací. Je obvyklé, že se vás při pohovoru zeptají, co o společnosti víte a zda znáte jejich produkty. Pokud jste reagovali na inzerovanou pozici, je také samozřejmě žádoucí, abyste znali náplň práce, požadavky a případné další uvedené informace, které s pozicí souvisí. Velmi často kladenou otázkou bývá „Proč jste si vybral právě tuto pozici?“ či „Co vás na této pozici nejvíce zaujalo?“ a správnou odpověď můžete zodpovědět jen tehdy, pokud budete o pozici vědět co nejvíce informací.
Připravte si také otázky, které zajímají vás – o pozici i o společnosti. Většinou se jedná o informace, které nejsou v inzerátu uvedeny, nebo o kterých byste se rádi dozvěděli více. Nikdy se nebojte zeptat na to, co vás zajímá, vyjádříte tím svůj aktivní zájem a pozitivní přístup.
Jak pohovor probíhá?
Pohovor probíhá s konzultantem personální agentury, se zaměstnancem personálního oddělení firmy, s přímým nadřízeným pozice, o kterou se ucházíte. Standardně bývají přítomni jeden až dva zástupci zaměstnavatele; záleží to na typu pozice, personální politice firmy či na tom, z kolika kol se výběrové řízení skládá. Sedíte-li téměř před „komisí“ tazatelů, svou pozornost rozdělte rovnoměrně mezi všechny zúčastněné. Pokud odpovídáte na otázku, zaměřte se na toho, kdo se vás tázal. Soustředěná pozornost na osobu, která vám připadá “nejdůležitější” či nejsympatičtější není dobrá taktika. Po vzájemném představení byste měl být nejprve seznámen s průběhem a obsahem pohovoru, případně i s jeho předpokládanou délkou. Poté vám konzultant nebo personalista představí společnost, která danou pozici poptává, popíše začlenění pozice do organizační struktury, náplň práce a popř. kritéria pro její úspěšné vykonávání.
Jaké jsou nejčastější otázky
Během pohovoru vám budou kladeny otázky vztahující se na informace uvedené ve vašem životopisu. Budou vám kladeny otázky na vaše zkušenosti, schopnosti a vlastnosti (např. rychlost vaší reakce, prodejní dovednosti, analytické myšlení apod.) a to vše v závislosti na charakteru poptávané pozice.
K těm nejčastěji kladeným otázkám patří následující:
- Jakou práci hledáte?
- Proč se ucházíte právě o danou pozici a právě u nás?
- Co víte o naší společnosti
- Co očekáváte od změny práce?
- Proč odcházíte (byl/a jste propuštěn/a)?
- Jaká byla vaše pracovní náplň a zodpovědnosti v posledním zaměstnání?
- Jak vypadal váš typický pracovní den?
- Jak byste popsal své poslední pracovní hodnocení?
- Doporučil by vás váš bývalý zaměstnavatel?
- Co vidíte jako svůj největší přínos pro naši společnost?
- Proč byste právě vy měl/a být vybrán/a na tuto pozici?
- Jak vaše vzdělání koresponduje s požadavky na pozici?
- Uveďte tři své vlastnosti, které považujete za kladné.
- Uveďte tři své vlastnosti, které byste rád/a změnil/a
- Jaké máte profesní cíle v horizontu 1 roku a 5 popř. 10 let?
- Jaké máte zkušenosti s vedením lidí?
- Jak velký kolektiv jste vedl/a?
- Jak řešíte konfliktní situace? Popište konkrétní případ…
- Jak si představujete své ohodnocení?
- Kdy byste eventuálně mohl/a nastoupit?
„Zakázané“ otázky
Otázky, které vám budou na interview položeny, by se měly týkat pouze předpokladů pro výkon dané pracovní pozice. Nejčastěji se otázky, které jsou považované za potenciálně diskriminační, týkají rodinného stavu, rodičovství nebo věku. V současné době se však i tato oblast liberalizuje. Obecně tedy platí: Odpovídejte jen na ty osobní otázky, na které odpovědět chcete. Například někomu může dotaz na jeho rodinný stav či počet dětí přijít jako přirozená otázka, naopak jinému může připadat jako diskriminační.
Přejeme vám hodně štěstí při pohovorech!
Markéta Švedová po ekonomických studiích se věnovala profesní praxi v sektoru FMCG, kdy pracovala na vedoucích manažerských pozicích, se zodpovědností za obchod a obchodní tým. V roce 2000 ji headhunteři ulovili do svých řad a od té doby se věnuje executive search, personalistice a HR poradenství.Recruit CZ (www.recruit.cz) je headhunterská společnost, která nabízí služby executive search, zajišťuje recruitment všech úrovní napříč hlavními sektory naší ekonomiky, vede projekty outplacementu (www.outplacement-services.cz) a kariérního koučinku a spravuje přední český pracovní inzertní portál Online Práce (www.onlineprace.cz). Pro své headhunterské služby provozuje také webový portál www.headhunters.cz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist