Fotbalisté Liberce nezvládli odvetu 4. předkola Evropské ligy doma s Dinamem Bukurešť a po penaltovém rozstřelu vypadli.

Severočeši přitom do utkání vstupovali s tříbrankovým náskokem, který jim přisoudila kontumace za nedohraný zápas v Bukurešti kvůli řadění fanoušků. O něj ale v normální hrací době přišli a selhali i při penaltách.

Jedním z hlavních úkolů domácích bylo brzy neinkasovat, ale to se nepodařilo. Hned ve 3. minutě nechali prostor Andreiovi Cristeovi a ten střelou po zemi z 15 metrů otevřel skóre.

Druhou půli začal obrovskou šancí Liberec, ale pokus Gebre Selassieho po rohu znovu odvrátil na brankové čáře obránce.

Pak už začali být nebezpečnější Rumuni. Moti ještě hlavou přestřelil, ale po hodině hry se ve vápně uvolnil střídající Niculae a z úhlu propálil brankáře Hauzra.

Liberec nedokázal dát gól ani v prodloužení

Slovan Liberec - Dinamo Bukurešť 0:3 (0:1, 0:3), na pen. 8:9

Branky: 58. a 81. Niculae, 3. An. Cristea.

Penaltu proměnili: Papoušek, Blažek, Vácha,

Holeňák, Vulin, Dejmek, Dočkal, Gebre Selassie

- Niculae, Bostina, Torje, Niculescu, Moti, Grigore,

Kone, Diabate, Molinero. Neproměnili: Gecov, Liška - Zicu.

Rozhodčí: Jefet - Šteif, Davidy (všichni Izr.).

ŽK: Čorič, Vácha, Blažek, Vulin - Moti, Diabate, Zicu, Niculae.

Diváci: 5490. První zápas 3:0, postoupilo Dinamo.

Liberec přestal hrát a na jeho branku se řítila jedna šance za druhou. Hauzr musel během pěti minut dvakrát vyrážet míč ze šibenice po střelách Niculaeho a Adriana Cristea.

Deset minut před koncem ale už liberecká obrana tlak soupeře neustála. Hauzr sice dvakrát dobře zasáhl, ale v souboji s dotírajícím protivníkem neudržel míč a Niculae zblízka třetím gólem zařídil prodloužení.

Až ve 108. minutě mohl Liberci přeci jen přiblížit postup Vulin, který byl po rohu v obrovské šanci, ale senzačním zákrokem ho vychytal hostující brankář Matache.

Rozhodnout tak musely až pokutové kopy. V nich hned ve druhé sérii skvěle proti Zicuovi skvěle zachránil Hauzr, ve čtvrté však přestřelil Gecov. Pak byli střelci úspěšní až do deváté série, v níž svůj pokus neproměnil Liška.

Slavia se dlouho strachovala, zachránil ji Vlček

Fotbalisté pražské Slavie se v odvetě čtvrtého předkola Evropské ligy na půdě Crvené Zvezdy Bělehrad museli do 63. minuty bát o postup.

Přestože si z domácího zápasu přivezli náskok 3:0, v bouřlivém prostředí na stadionu Marakana inkasovali do poločasu dva góly a klid jim dal až gól střídajícího Stanislava Vlčka.

Crvena Zvezda Bělehrad - Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 23. Bogdanovič z pen., 45. Perovič - 63. Vlček.

Rozhodčí: Kinhöfer - Scheppe, Schalk (všichni Něm.).

ŽK: Lekič, Savič, Kadu - Hubáček, Trapp.

Diváci: 35.000. První zápas: 0:3, postupuje Slavia.

Červenobílí se navzdory dnešní porážce 1:2 mohou těšit na páteční los základních skupin soutěže a také minimálně na 26 milionů korun.

Slavia pokračovala v aktivním výkonu. Po čtvrthodině se po centru z levé strany dostal balon až k volnému Belaidovi, Stamenkovič ve spolupráci se svými beky čaroval. ¨

Jako blesk z čistého nebe tak přišel vedoucí gól bělehradského týmu. Janda ve 22. minutě zastavil ve vápně přímý kop rukou a Bogdanovič se z penalty nemýlil. Exekuci přitom musel opakovat, první gól mu totiž sudí ještě neuznal.

Tlak Crvené Zvezdy nepolevoval a vyvrcholil ve 45. minutě kuriózním druhým gólem. Rozhodčí zapískal Vaniakovi zdržování hry, Srbové rychle rozehráli a Perovič zvýšil.

Crvena Zvezda vstoupila i do druhé půle aktivně. Slávisté však všechny ošemetné situace ve vápně přežili a po hodině hry sami nečekaně udeřili. Pomohlo jim k tomu vydařené střídání.

Na trávník přišli Trapp, jenž nastoupil za "áčko" vršovického celku po čtyřech měsících, a především kanonýr Vlček. Zkušený útočník hned po šesti minutách od svého příchodu na hřiště využil nedorozumění mezi domácími beky, překonal Stamenkoviče a prakticky rozhodl.

Wilfried si připsal dohromady hattrick

Sparťanští fotbalisté po výhře 2:0 na půdě Mariboru dokázali večer vyhrát 1:0 domácí odvetu a budou čekat, koho jim přidělí páteční los v Monaku. Všechny tři branky ve vzájemném dvojzápase vstřelil útočník Bony Wilfried z Pobřeží slonoviny.

Pohodovou atmosféra umocnil už úvod utkání, kdy se po rychlé kombinaci dostal do dvou šancí Wilfried.

Sparta Praha - NK Maribor 1:0 (1:0)

Branka: 3. Wilfried.

Rozhodčí: Kulbakov - Bykov, Savitski (všichni Běl.).

První zápas 2:0, postupuje Sparta.

ŽK: Pamič (Sparta). Diváci: 12.710.

Hrdina prvního zápasu na slovinské půdě už ve druhé minutě pálil hlavou nad po centru Zemana z levé strany. V následující minutě přišla podobná akce Žofčáka na druhé straně a Wilfriedova hlavička již skončila v síti.

Sparta mohla po změně stran náskok ještě zvýšit. V 59. minutě po rychlé kombinaci se mohl trefit Kadlec a vzápětí měl Ranilovič plné ruce práce s dělovkou Kušníra. Další velkou šanci Wilfrieda zlikvidoval hostující gólman.

Nejnebezpečnější pro Blažkovu branku byl nakonec nechtěně stoper Řepka, od něhož se odrazila ojedinělá tvrdá střela a skončila jen těsně mimo. V závěru se stadionem rozjela oslavná mexická vlna, po níž následovaly ovace vstoje. Diváci slavili, že Sparta bude hrát poháry celý podzim.

Teplicím chyběl na postupový gól čas

Po úvodní domácí prohře 1:2 velel Teplicím v Izraeli jasný úkol. Pokusit se co nejdříve vstřelit gól. To se však svěřencům Zdeňka Kluckého, který nahradil nemocného hlavního kouče Jiřího Plíška, nedařilo.

Naopak v první půli mohli děkovat brankáři Grigarovi, který udržel teplické šance několika zákroky nad vodou. Nejprve efektně lapil do šibenice mířící střelu Vermutha, pak v jasné šanci vychytal Zandberga a zneškodnil i pokus Yeboaha.

Hapoel Tel Aviv - FK Teplice 1:1 (0:0)

Branky: 90+2. Ben Dajan - 89. Klein.

Rozhodčí: Suchina - Chodějev, Jerovenko (všichni Rus.).

ŽK: Bondarv, Šechter - Ljevakovič, Vachoušek, Lukáš.

Diváci: 8000. První utkání 2:1, postupuje Hapoel Tel Aviv.

Po změně stran Severočeši vyrovnali hru a v 60. minutě se mohli radovat z vedení. Tvrdou hlavičku Kleina brankář Enyeama jen s problémy zkrotil až na brankové čáře.

Sedmi minut před koncem mohl Hapoelu dát klid do závěru Bádir, proti jehož střele bez přípravy však znovu skvěle zasáhl Grigar.

Teplicím svitla šance po gólu Kleina z 89. minuty, když zblízka protlačil míč do sítě, ve druhé minutě nastavení ji však uhasil Ben Dajan, který proměnil až třetí šanci Hapoelu v jedné minutě.

Ve čtvrté minutě nastavení ještě mohl zajistit prodloužení Verbíř, jehož oblouček se snesl kousek za břevno.

Sigma celozápasové přesilovky nevyužila

Sigma nedokázala v odvetě 4. předkola Evropské ligy porazit na svém hřišti Everton, přestože už od sedmé minuty hráli její hráči přesilovku.

Po úvodní prohře 0:4 z Liverpoolu se Olomouci příliš šancí nedávalo. Přesto se do svého soupeře opřela a už v 7. minutě se jí naskytla velká šance jít do vedení.

Sigma Olomouc - FC Everton 1:1 (0:1)

Branky: 80. Šultes - 43. Pienaar.

Rozhodčí: Fautrel - Harchay, Gringore (všichni Fr.).

ŽK: Onofrej - Gosling.

ČK: 7. Hibbert (Everton).

Diváci: 10.212 (vyprodáno).

První zápas: 0:4, postupuje Everton.

Obránci Hibbertovi nezbývalo nic jiného, než před pokutovým územím sestřelit unikajícího Petra a od rozhodčího Fautrela dostal červenou kartu. Následující přímý kop pak poslal z ideální pozice do břevna Bajer.

Everton se zatáhl ještě víc do obrany a Sigmě se defenzivní val prorazit nedařilo. Naopak v 18. minutě málem udeřilo na druhé straně, když Brazilec Jo na malém vápně usměrnil přihrávku Pienaara jen těsně vedle tyčky.

Těsně před poločasem se už hosté radovali. Osman se na pravé straně uvolnil přes Hořavu a Pienaar po jeho přihrávce špičkou nohy z deseti metrů zacílil levý roh olomoucké branky.

Když už to vypadalo, že se Sigma neprosadí ani v závěrečném zápase, dočkala se v 80. minutě po akci dvojice střídajících mužů: Otepka nakrátko rozehrál trestný kop a Šultes prostřelil z 20 metrů vše, co mu stálo v cestě.

Odvetné zápasy 4. předkola Evropské ligy:

FC Aktobe (Kaz.) - Werder Brémy 0:2 (0:2), první zápas 3:6, postupují Brémy.

Amkar Perm - Fulham 1:0 (0:0), první zápas 1:3, postupuje Fulham.

Karabach (Ázerb.) - Twente Enschede 0:0, první zápas 1:3, postupuje Twente,

Dynamo Moskva - CSKA Sofia 1:2 (1:1), první zápas 0:0, postupuje CSKA Sofia.

Hertha Berlín - Bröndby Kodaň 3:1 (0:0), první zápas 1:2, postupuje Hertha.

Slovan Bratislava - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1), první zápas 0:5, postupuje Ajax.

Zenit Petrohrad - Nacional Funchal 1:1 (1:0), první zápas 3:4, postupuje Nacional.

Heerenveen (Niz.) - PAOK Soluň 0:0, první zápas 1:1, postupuje Heerenveen.

Lille - Genk (Belg.) 4:2 (1:1), první zápas 2:1, postupuje Lille.

CFR Kluž (Rum.) - FK Sarajevo 2:1 (1:0), první zápas 1:1, postupuje Kluž.

Elfsborg (Švéd.) - Lazio Řím 1:0 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Lazio.

Tromsö (Nor.) - Athletic Bilbao 1:1 (0:0), první zápas 2:3, postupuje Bilbao.

Austria Vídeň - Metalurg Doněck (Ukr.) 3:2 po prodl. (2:2, 1:1), první zápas 2:2, postupuje Austria.

Metalist Charkov - Sturm Štýrský Hradec 0:1 (0:1), první zápas 1:1, postupuje Sturm.

Žilina - Partizan Bělehrad 0:2 (0:0), první zápas 1:1, postupuje Partizan.

FC Basilej - FK Baku (Ázerb.) 5:1 (2:1), první zápas 3:1, postupuje Basilej.

Levadia Tallinn - Galatasaray 1:1 (0:0), první zápas 0:5, postupuje Galatasaray.

AEK Atény - Vaslui (Rum.) 3:0 (0:0), první zápas 1:2, postupují Atény.

Villarreal - Breda 6:1 (3:0), první zápas 3:1, postupuje Villarreal.

Odense (Dán.) - FC Janov 1:1 (1:0), první zápas 1:3, postupuje Janov.

Hamburk - Guingamp (Fr.) 3:1 (1:0), první zápas 5:1, postupuje Hamburk.

Fenerbahce Istanbul - FC Sion (Švýc.) 2:2 (2:2), první zápas 2:0, postupuje Fenerbahce.

Heart of Midlothian - Dinamo Záhřeb 2:0 (1:0), první zápas 0:4, postupuje Záhřeb.

Litex Loveč (Bulh.) - BATE Borisov (Běl.) 0:4 po prodl. (0:1, 0:0), první zápas 1:0, postupuje Borisov.

AS Řím - MFK Košice 7:1 (5:1), první zápas 3:3, postupuje Řím.

PSV Eindhoven - Bnei Jehuda (Izr.) 1:0 (1:0), první zápas 1:0, postupuje Eindhoven.

St. Patrick's (Ir.) - Steaua Bukurešť 1:2 (0:0), první zápas 0:3, postupuje Steaua.

Vorskla Poltava (Ukr.) - Benfica Lisabon 2:1 (0:0), první zápas 0:4, postupuje Benfica.