Češi sice na vedoucí Slovensko ztrácejí před posledními třemi zápasy stále sedm bodů, nahrál jim však souběžně hraný zápas Polsko - Severní Irsko, který skončil nerozhodně 1:1.

Češi už nemají postup na MS ve vlastních rukou. Nestačily by ani tři závěrečné výhry, k postupu minimálně do baráže totiž musejí čekat na zaváhání Slovinců.

"Musíme se prát o jakoukoli šanci. Bohužel jsme nevyhráli, i když jsme byli vítězství blíž. Slovensko ukázalo, že se obrovsky oproti posledním rokům zlepšilo.

Stalo nás to spoustu sil, ale udrželi jsme se ve hře a pro to jsme do Bratislavy přijeli," řekl po zápase trenér českého týmu Ivan Hašek.

Slováci dvakrát vedli, trefili se Šesták a Hamšík z penalty. Češi ale dokázali dvakrát zásluhou Pudila a Baroše vyrovnat. Vedení na svou stranu ale nestrhli, i tak ale mohou ze Slovenska odjíždět spokojeni.

Bez Rosického a s jediným útočníkem Kollerem

Trenér domácích Vladimír Weiss sliboval nejlepší atmosféru, jaká kdy na Slovensku na fotbale byla. Kulisa byla báječná.

Frenetičtí fanoušci na vyprodaném Tehelném poli hnali Slováky dopředu, mráz po zádech běhal už při domácí hymně, kdy celý stadion sborově zpíval. Nadšení domácích fanoušků pokračovalo, už ve 13. minutě obíhaly Tehelné pole mexické vlny.

Češi šli do souboje s Tomášem Rosickým pouze na tribuně, trenér Ivan Hašek svou základní sestavou trochu překvapil.

Do útoku nasadil pouze navrátilce Jana Kollera, jehož měli ze zálohy podporovat především Jaroslav Plašil, Daniel Pudil a Jiří Štajner. Ve středu obrany nastoupil Michal Kadlec s Tomášem Sivokem.

Úvodní tlak Čechů ke gólu nevedl

Hrát na vítězství, takový cíl si česká reprezentace vytyčila před utkáním. A podle toho se i její hráči řídili, sebevědomé Slováky hned v úvodu zaskočili výraznou aktivitou, byť nastoupili pouze s jedním klasickým útočníkem Janem Kollerem.

Hned ve druhé minutě musel domácí brankář Ján Mucha zasahovat proti nepříjemnému přímému kopu Jaroslava Plašila, který se stáčel do branky. Vzápětí hlavičkoval stoper Michal Kadlec nad slovenskou branku.

V šesté minutě propadli domácí stopeři, míč se dostal k Danielu Pudilovi, který z vápna z první napálil míč na Muchu, ten ale pohotově zakročil a vyrazil balon na roh.

Slováci se probrali po deseti minutách, kdy českou defenzivu poprvé provětral mladík Vladimír Weiss, syn slovenského kouče, který možná trochu překvapivě nastoupil v základní sestavě.

Jeho výkon ale jasně ukázal, že oprávněně, Weiss byl nejnebezpečnějším Slovákem a jeho rychlé nohy a elegantní technika zlobila české hráče.

Výborný Weiss vs vzteklý Koller

Po úvodním tlaku českého týmu se hra vyrovnala, přesto byl k vidění svižný fotbal. Ve třicáté sedmé minutě posílal ostrý centr do pokutového území hostů Weiss, na balon ale nikdo nedosáhl.

Pět minut před koncem vystřelil pohotově Jiří Štajner, k němuž se odrazil míč po centu, ale jeho střela šla mimo. Stejně se vedlo i o tři minuty později na druhé straně Slovákovi Jánu Ďuricovi.

V závěrečných vteřinách první půle ještě úspěšně hasil slovenský gólman Mucha závar před svou brankou.

První příležitost ve druhé půli měl na noze slovenský kapitán Róbert Vittek, jeho střelu z úhlu ale Čech bezpečně vyrazil.

Návrat útočníka Jana Kollera do reprezentace trval padesát pět minut, pak ho vystřídal Milan Baroš. Kollerovi se utkání příliš nevydařilo a nazlobený útočník po svém vystřídání nakopl láhev s pitím, která dolétla až na hrací plochu.

Brzké vyrovnání zastínil Plašilův zkrat

V 58. minutě hlavičkoval po rohu Tomáš Sivok mimo domácí branku. A to bylo poslední české zahřmění před pořádnou slovenskou ránou.

Za dvě minuty centroval z levé strany Vittek, čeští obránci na míč nedosáhli a na zadní tyči nekrytý Šesták překonal z malého vápna Petra Čecha. Tento moment ještě více rozdmýchl už tak bouřlivou atmosféru na Tehelném poli.

Gól domácí nakopl a chvíli těžili ze své euforie. Hosté se ale dokázali brzy oklepat. V 68. minutě střídající útočník Tomáš Necid potáhl balon, přistrčil jej Štajnerovi, který přesně přihrál zcela volnému Pudilovi a český záložník chladnokrevně vyrovnal.

Červená pro Hamšíka dala Čechům naději

Vyrovnaný stav ale trval jen pět minut. Jaroslav Plašil stáhl ve vápně Radoslava Zabavníka a Marek Hamšík převrátil vedení opět na slovenskou stranu gólem z pokutového kopu.

Hrdina Hamšík ale pak situaci svému týmu neulehčil. Fauloval, dostal druhou žlutou kartu, a protože tu první dostal o dvě minuty dříve za svléknutí dresu po vstřelení branky, šel ven.

Domácí náskok neudrželi. V 84. minutě kopal Plašil roh, míč byl ještě prodloužen na zadní tyč, kde byl nehlídaný Baroš a do prázdné branky hlavou vyrovnal.

Utkání kvalifikace fotbalového MS 2010:

Slovensko - Česko 2:2 (0:0)

Branky: 60. Šesták, 73. Hamšík z pen. - 68. Pudil, 84. Baroš. Rozhodčí: Övrebö - Haglund, Nebben (všichni Nor.). ŽK: Hamšík - Grygera. ČK: 75. Hamšík. Diváci: 22.000.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Weiss (74. Sapara), Štrba, Hamšík - Hološko (87. Jendrišek), Vittek, Šesták (82. M. Čech). Trenér: Weiss.

Česko: P. Čech - Grygera, Sivok, Kadlec, Jankulovski - Hübschman - Štajner (83. Svěrkoš), Jarolím (65. Necid), Plašil, Pudil - Koller (55. Baroš). Trenér: Hašek.

20:14
Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže kvalifikačního zápasu o MS v roce 2010 mezi Slovenskem a Českem.
20:20
Zápas odřídí norská čtveřice v čele s Tomem Henningem Övreböm. Slovenský tým přivede na hřiště jako kapitán Róbert Vittek, český tým Petr Čech.
20:21
Vedle Tomáše Rosického zůstali na tribuně i stopeři Martin Jiránek a Roman Hubník.
20:22

V základní sestavě chybějí i útočníci Milan Baroš a Václav Svěrkoš, mezi vyvolenou jedenáctku se nevešli ani zkušení David Rozehnal a Radoslav Kováč.

Ve středu obrany naopak překvapivě nastoupí dvojice Tomáš Sivok - Michal Kadlec, roli tvůrce hry bude plnit Jaroslav Plašil. Překvapivě se do sestavy dostal i levý záložník Daniel Pudil.

20:23
Sestava se podobá té ze srpnového přípravného zápasu s Belgie, kde nehráli pouze Hübschman a Koller. Ten však může na roli jediného útočníka v základním kádru vzpomínat v dobrém. V září 2006 totiž Češi zvítězili na Slovensku 3:0.
20:23
Jan Koller se dostal do základní sestavy, aniž by od EURO 2008 odehrál v reprezentaci jediný zápas. Tomáš Hübschman zase v soutěžním zápase za národní tým hrál naposled v červnu 2005 proti Makedonii.
20:24
Rozhodčí přivedl obě mužstva na hřiště, zazněly státní hymny obou týmů.
20:28
1. Začíná zápas. Trenér Ivan Hašek vede tým podruhé, poprvé však v soutěžním zápase.
20:32
2. Plašil zahrával zleva přímý kop, zamířil jej do pravého horního rohu branky, brankář Mucha ale vytáhl míč na roh.
20:34
4. Češi svého soupeře svírají. Už třetí roh svěřenců Ivana Haška skončil po hlavičce Kadlece nad.
20:35
6. Obránce Škrtel vyrobil na hranici pokutového území, Pudil vypálil z voleje, brankář Mucha však předvedl druhý bravurní zákrok.
20:38
8. Češi nechtějí pustit soupeře za půlku, ani pátý roh však ke gólu nevedl, Mucha boxuje míč pryč,
20:39
11. První žlutou kartu utkání obdržel za faul Zdeněk Grygera.
20:41
15. Tlak Čechů opadl, Slováci vyrovnali hru. A když se Jarolím dostával do šance, zastavil ho zdvižený praporek.
20:46
19. První střelecký pokus Slováků. Hološko prověřil Ćecha střelou doprostřed brány z 25 metrů.
20:51
22. Po Štajnerově individuální akci na pravé straně se jeho centr už už snášel na hlavu osamoceného Kollera, Škrtel ale na poslední chvíli míč lehce přizvednul.
20:55
26. Hamšík vyslal na Čecha druhý střelecký pokus Slováků, Čech však střelu po zemi zpoza vápna u tyče lapil.
20:57

28. Po už šestém rohu Čechů pálil z první Štajner, míč však přeletěl branku.

20:59
35. Slováci se dostali poprvé k rohovému kopu, po podklouznutí Weisse skončil zajímavě rozehraný signál za postranní čarou.
21:06
37. Weiss se protáhl na pravé straně kolem Hübschmana i Jankulovského, následný centr však jen prolétl pokutovým územím.
21:07
39. Dosud největší šance zápasu. Míč se po rohovém kopu Čechů snesl ke Štajnerovi, který napálil z deseti metrů míč těsně mimo pravou tyč Muchovy brány.
21:11
43. Tečovaný přímý kop Hamšíka se snel těsně nad břevno Čechovy brány.
21:12
43. Ďuricův pokus z 20 metrů skončil těsně mimo levé tyče.
21:15
44. Velký zmatek před bránou Slovenska. Po centru Plašila se míč dostal k Sivokovi, brankář Mucha vyrazil před sebe, Kadlec střílel z malého vápna, ale Muchu neprostřelil.
21:18
45. Skončil první poločas. Ve druhém zápase 3. skupiny vede Severní Irsko překvapivě v Polsku gólem Laffertyho z 38. minuty 1:0.
21:33
46. Začal druhý poločas.
21:37
52. Vittek nejdříve ve slibné pozici minul u pravé tyče míč, vzápětí obešel na levé straně Grygeru, poslal podél brankové čáry střílený centr, Čech však míč špičkou kopačky vykopl.
21:40
53. Pudilův volej z hranice velkého vápna mířil přesně tam, kde stál brankář Mucha.
21:42
55. První střídání zápasu. Milan Baroš nahrazuje Jana Kollera.
21:43
57. Na Plašilův rohový kop si nejvýše vyskočil Sivok, hlavou však těsně minul tyč Muchovy brány.
21:45
61. Slovensko dává gól. Vittekův centr z levé strany se snesl přes celé pokutové území k volnému Šestákovi, který stejně jako v Praze otevřel skóre zápasu.
21:47
65. Publikum na Tehelném poli povstalo jako jeden muž a sleduje, jak Češi dobývají slovenskou branku.
21:51
65. Češi využívají druhé střídání. K Barošovi přichází na hrot Tomáš Necid, který vystřídal Davida Jarolíma.
21:56
67. Vittek opět nachází centrem na protější straně volného Weisse, ten obešel dva hráče, Kadlece však neprostřelil. Následná střela Hamšíka mířila těsně nad.
21:59
68. Vyrovnáno. Necid se prokličkoval k vápnu, posunul míč na Štajnera, který u zadní tyče našel úplně volného Pudila. Záložník bez potíží poslal balon do sítě.
22:00
71. Češi byli blízko otočení skóre. Grygerovu ránu nejdříve zblokoval Zabavník, Plašil napálil odražený míč k tyči, ale Mucha předvedl neskutečný zákrok a míč akrobaticky lapil.
22:02
72. Na druhé straně však Plašil nepochopitelně selhává. Plašil ztratil míč a v pokutovém území zbytečně fauloval Zabavníka. Rozhodčí nařídil po právu penaltu pro Slováky.
22:04
73. Hamšík penaltu bezpečně proměňuje. Čech polovysokou střelu k pravé tyči sice odhadl, míč však jen škrtnul. Hamšík poté dostává za svlečení dresu žlutou kartu.
22:05
74. Slováci poprvé střídají. Vladimíra Weisse střídá Marek Sapara.
22:06
75. Hamšík dostal červenou kartu. Jen dvě minuty po proměnění pokutového kopu viděl za faul na Baroše druhou žlutou kartu a musel odejít ze hřiště.
22:07
80. Jeden míč za druhým směřuje do vápna oslabeného Slovenska, které však odolává.
22:08
81. Marek Čech střídá střelce prvního gólu Stanislava Šestáka.
22:08
83. Poslední střídání Čechů. Václav Svěrkoš střídá Jiřího Štajnera.
22:10
84. Češi vyrovnávají. Už jedenáctý rohový kop Čechů v podání Plašila přizvedl Ďurica nešťastně na zadní tyč k Barošovi, který dal Čechům naději na zvrat.
22:13
87. I Slováci využívají posledního střídání. Erik Jendrišek střídá Filipa Hološka.
22:16
88. Baroš poslal do vápna Necida, Mucha však včas vyběhnul.
22:16
93. Slováci v poslední avizované minutě nastavení drží nerozhodný výsledek.
22:20
Konec. Slováci si přiblížili postup na MS, Češi zůstávají díky remíze Polska se Severním Irskem (80. Lewandowski - 38. Lafferty) stále ve hře o postup z prvního místa.