Vývoj z let 2005 až 2007 byl jednoduše neudržitelný a nenasytnost a bezohlednost předcházejí stejně jako pýcha nezadržitelný pád. Je důležité, abychom se na všechno dívali v souvislostech, ale bohužel tato vlastnost nám chybí. Rychle jsme si zvykli na blahobyt a nadbytek a přišlo nám to zcela normální a současnou situaci srovnáváme právě s tímto nadstandardním obdobím. Ale tak to nejde.
Pohlédneme-li na výše uvedené aspekty z hlediska pracovního trhu a pracovních příležitostí, narazíme na velmi podobné jednání při chování uchazečů o zaměstnání. Požadavky kandidátů byly často naprosto nepřiměřené a neodpovídaly jejich profesním dovednostem, praxi a předpokladům pro výkon práce. Mohli si to dovolit, protože tlak spotřebiteli na výrobu a služby byl takový, že firmy pracovali naplno aby uspokojily poptávku a samozřejmě vydělávaly peníze. Firmy pak musely kvalitní zaměstnance přeplácet, aby jim je konkurent neodlákal, ale ještě hůře, musely zaměstnávat nekvalitní pracovníky pro doplnění stavu. I absolventi žili často ve světě pohádek, ve kterém mnozí požadovali nadprůměrné platy.
Pamatuji si, když jsem před deseti lety nastoupil do prvního zaměstnání a chtěl jsem jako každý absolvent změnit svět za vysoký plat, jak mi jeden ze starších kolegů řekl: „Uvědom si své kódové číslo.“ Znamenalo to srovnat si v hlavě fakta o tom, co umím, čeho jsem doposud dosáhl, jakou mám praxi. Tento zdravý rozum jako by se v době konjunktury vytratil, ale věřím, že ve světle současné situace opět nalezne své uplatnění a lidé se jím začnou řídit.
Jestliže panoval v posledních letech nadbytek pracovních příležitostí a mohl si vybírat každý, kdo chtěl pracovat, dnes je situace opačná a kandidát musí nabídnout něco, co předčí jeho rivaly. Podívejme se, zda se to děje.
Nastalo hodně změn
V posledních měsících jsem zaznamenal změny například v oblastech, jako jsou: region hledání práce, změna v profilech kandidátů dostupných na trhu, změny v požadavcích zaměstnavatelů na kandidáta, postoj kandidátů k hledání práce a odměňování. Lze jmenovat více oblastí, ale pojďme se podívat na ty, které považuji za nejzajímavější. Všechny tyto aspekty tvoří logický celek, proto nelze zdůraznit jednu oblast, aniž bych uvedl ostatní, a proto začnu širší oblastí, což jsou postoje, a budu se snažit uvádět jasné příklady z oblastí dalších.
Změnil se postoj uchazečů k hledání zaměstnání k lepšímu? Zvýšil se zájem o volné pozice, zlepšila se flexibilita v souvislosti s místem výkonu práce, zvýšila se snaha „prodat se“ zaměstnavateli? Všeobecně lze říci, že ano. Samozřejmě není překvapením, že se nejedná o plošný jev, ale jsme jen lidé a ne stroje, které lze přepnout na jiný režim.
Chce se mi jezdit daleko za prací?
V České republice všeobecně panuje nechuť k dojíždění do práce nebo dokonce stěhování za prací. Ve Spojených státech je celkem běžné měnit bydliště dle pracovních příležitostí, ale u nás tento trend ještě rozvinut nebyl. Jednoznačně jsem ovšem zaznamenal zvýšenou ochotu nejen dojíždět, ale se dokonce přestěhovat u kandidátů, kteří mají problém s nalezením zaměstnání. Dříve byla tato ochota větší u mladých lidí, dnes se věková hranice zvyšuje. Hodně pracovníků na vyšších pozicích je připraveno přes týden být v místě pracoviště a na víkend se vracet domů. Tento trend byl typický pro dělnické pozice. Hovoříme-li ale o profesích, které jsou nedostatkové (zmíním se o nich dále), je flexibilita poměrně nízká stále.
Někteří to mají těžší
Díky šetření mzdových nákladů ve většině firem došlo k uvolnění velkého množství pracovníků do volného pracovního trhu. Největší podíl na celkovém objemu mají dělnické pozice vinou drastického snížení výroby především v automobilovém průmyslu, který u nás představuje výraznou skupinu zaměstnavatelů. Z hlediska počtu kandidátů je za touto skupinou velká mezera a následují pracovníci z oblasti marketingu, bankovnictví, realit, administrativní pracovníci všeobecně. Zajímavý je trend přibývajícího počtu propuštěných obchodních ředitelů a finančních manažerů. Z hlediska vzdělanosti je nejvíce nezaměstnaných mezi osobami se základním nebo nedokončeným vzděláním.
Mezi kandidáty je i velký počet těch, kteří se vracejí z ciziny, kde měli stabilní, či jen dočasnou práci. Bohužel pro zaměstnavatele v příslušné zemi byli první v řadě těch, kteří museli odejít.
Někteří zase jednodušší
Pro některé profese nenastala v posledních měsících žádná změna, neboť jsou na trhu práce stále nedostatkové. Nalézt dobrou účetní se znalostí cizího jazyka, dobrého obchodního zástupce, programátora, vstřícnou prodavačku, výborného kuchaře, milého číšníka nebo výrobní specialisty je stále stejná výzva jako v posledních letech. Stejně tak řemeslné profese jsou nedostatkovým zbožím, neboť stavební i výrobní firmy propustili v první řadě nekvalifikované nádeníky a kvalitní zaměstnance se snaží udržet.
Ale nikdo nezíská nic zadarmo
Hledání práce se stává dočasným zaměstnáním, protože je nutno brát každou vytvořenou šanci velmi vážně. Při projektech outplacementu tomuto návyku učíme všechny, kteří byli nuceni své zaměstnání opustit, a každý, kdo toto pochopí, získá velkou konkurenční výhodu. Je nutné si uvědomit, že ztráta zaměstnání z organizačních důvodů není osobní selhání pracovníka. Zaměstnavatel není šťastný, že musí propouštět, a všem zúčastněným to přináší obrovský stres. Doporučuji nezabývat se myšlenkami, proč se tak stalo, ale dívat se vpřed a bojovat o nové zaměstnání.
Při své práci se ale stále setkávám s laxním přístupem mnoha kandidátů. Přihlásí se do výběrového řízení a nelze je pak zastihnout nebo odjedou, smlouvají o termínu pohovoru nebo se vůbec nedostaví. Takový kandidát musí počítat s neúspěchem, protože na většinu pozic je nyní větší počet zájemců, kteří jsou připraveni ukázat se v nejlepším světle.
Hledáte-li zaměstnání, zodpovězte si základní otázku: „Proč by si zaměstnavatel měl vybrat právě mě?“ Odpověď si napište a řekněte ji sami sobě do očí v zrcadle. Garantuji vám, že ji zaslechnete při každém pohovoru, který budete absolvovat.
A co zaměstnavatelé?
Jejich situace se zlepšila z hlediska dostupného objemu kandidátů a dostávají se do role, ve které byli před rokem a půl zaměstnanci. Mohou si vybírat a někteří si to velice užívají. Mnoha firmám umožnila současná situace upravit platy na nižší úroveň, zbavit se nekvalitních zaměstnanců a nabrat zaměstnance kvalitní. Rozhodně takto nejednají zaměstnavatelé všichni, ale najdou se takoví. Většinou byli skutečně nuceni sáhnout k nepopulárním opatřením, ale nyní hledají ty pravé kandidáty. Takové, kteří firmě pomohou v dnešní době, budou loajální, odvedou velmi kvalitní práci a zvládnou mnohdy větší pracovní zátěž.
Buďte připraveni se takovými pracovníky stát.
Marek Sedláček vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity v Hradci Králové. Pracoval na vedoucích pozicích ve společnosti Adecco a Manpower, od počátku roku 2009 vede vlastní společnost Viveka s.r.o.
Viveka s.r.o. je společnost podnikající v oblasti personálních služeb. Kromě recruitmentu a flexibilního zaměstnávání se zabývá tvorbou a realizací systémových řešení v oblasti lidských zdrojů jako například projekty na úsporu nákladů v oblasti HR, snižování fluktuace, personální audit, testování a rozvoj zaměstnanců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist