Slavný rakouský sjezdař Hermann Maier překvapivě ukončil krátce před startem olympijské sezony kariéru. Šestatřicetiletý lyžař přezdívaný Herminátor to oznámil ve Vídni s tím, že jde o spontánní rozhodnutí.

"Dnes končím. Jsem tady, abych se rozloučil," šokoval na tiskové konferenci se slzami v očích v Císařském paláci dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný mistr.

Ještě před týdnem přitom Maier tvrdil, že je po operaci kolena, kterou absolvoval v březnu, bez problémů a začal trénovat na sněhu.

"Je to po důkladném zvažování, ale nakonec to bylo spontánní," komentoval své rozhodnutí skončit Maier, který vyhrál 54 závodů Světového poháru a celému seriálu kraloval čtyřikrát.

Maier obrátil o 180 stupňů

V Söldenu zahájil minulý týden přípravu na sezonu a tvrdil, že je překvapen, jak jeho tělo zregenerovalo. "Pozitivně mě to naladilo," prohlásil tehdy.

Po týdnu přemýšlení ovšem dospěl k názoru, že už nebude soupeře na svahu trápit. "Je to těžké rozhodnutí. Loučím se s povoláním mých snů. Začátky byly lehčí než teď končit," řekl Maier, který patří mezi nejúspěšnější zimní sportovce v historii.

Závod Světového poháru vyhrál naposledy loni v listopadu v Lake Louise, kde triumfoval ve své nejoblíbenější disciplíně - v super-G.

S 54 výhrami na kontě je druhým nejúspěšnějším sjezdařem Světového poháru po legendárním Ingemaru Stenmarkovi ze Švédska, který vyhrál 86 závodů.

Maierovu kariéru narušila těžká nehoda na motocyklu roku 2001. Tehdy po srážce s vozem německého důchodce skoro přišel o nohu. Rok a půl mu trvalo, než se vrátil k normálnímu životu i k lyžování.

Nejslavnější chvíle zažil na olympiádě v Naganu 1998. Nejdříve se skoro "přizabil" po pádu ve sjezdu, při kterém proletěl skrz ochranné sítě, aby pak slavně triumfoval v super-G a obřím slalomu.

Mistrem světa se stal dvakrát ve Vailu 1999 (sjezd a super-G) a jednou v Bormiu 2005 (obří slalom).