Fotbalisté Švýcarska si jako osmý tým z evropské kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Švýcarsko vyhrálo 2. skupinu o bod před Řeckem, které doma zvítězilo 2:1 nad Lucemburskem.

Švýcarům stačila remíza 0:0 s Izraelem, který hrál poslední půlhodinu bez vyloučeného Avihaie Jadina.

Švýcaři věděli, že jim k postupu stačí remíza a tomu přizpůsobili taktiku. Zvláště když po hodině hry uviděl červenou kartu Jadin, soustředili se svěřenci trenéra Ottmara Hitzfelda především na obranu a udržení čistého konta.

To se jim nakonec povedlo a podeváté v historii postoupili na mistrovství světa.

To mistři Evropy z roku 2004 Řekové budou muset o postup bojovat v listopadové baráži.

K posunu v tabulce před Švýcarsko jim nestačila ani výhra 2:1 nad Lucemburskem, ke které jedním gólem přispěl útočník Gekas. Pro něj to byl již desátý kvalifikační gól a posunul se do čela tabulky střelců.

Ukrajina bude hrát baráž na úkor Chorvatů

Do baráže postoupili i fotbalisté Ukrajiny, kteří zvítězili 6:0 na hřišti Andorry a zajistili si druhou příčku v tabulce šesté skupiny na úkor Chorvatů.

Těm nestačilo ani vydřené vítězství 2:1 v Kazachstánu, které gólem v druhé minutě nastavení zařídil Niko Kranjčar.

Ukrajinci předvedli v Andoře trpělivý výkon a bez větších potíží si došli pro potřebné vítězství. K němu hosty nasměroval ve 22. minutě svým šestým gólem v kvalifikaci Andrej Ševčenko.

Zisk tří bodů po změně stran potvrdili Gusev, vlastním gólem Lima, povedenou ranou z 35 metrů Rakickij, Selezňov a Jarmolenko. Čtvrtý a pátý gól od sebe dělilo jen 30 vteřin.

Naopak Chorvaté se v Kazachstánu dlouho trápili, když na Vukojevičův gól odpověděl Chižničenko. Vyrovnaný stav trval až do nastaveného času, kdy rozhodl Kranjčar.

Z výhry se však Chorvaté neradovali, neboť o bod zůstali v tabulce třetí a přišli o možnost postoupit na světový šampionát.

Španělé vyhráli všech deset zápasů

Stoprocentní zůstali fotbalisté Španělska, kteří deklasovali Bosnu a Hercegovinu na jejím hřišti 5:2 s deseti výhrami z deseti zápasů se stali nejlepším celkem evropské části kvalifikace.

Brankostroj úřadujících mistrů Evropy zahájili v prvním poločase dvěma brankami v rozmezí dvou minut stoper Piqué a krajní záložník Silva.

Po přestávce přidal dvě branky hostující útočník Negredo, jednou se trefil i záložník Mata. V závěrečných minutách domácí, které čeká baráž, jen zkorigovali skóre brankami Misimoviče a Džeka.

Další postupující celek Itálie na svém stadionu porazil Kypr těsně 3:2 až díky čistému hattricku útočníka Alberta Gilardina. Domácí byli blízko překvapivé porážce a ještě čtvrt hodiny před koncem prohrávali o dvě branky.

Gilardino však během čtyř minut slepenými góly vyrovnal a v nastaveném čase útočník Fiorentiny zajistil Itálii vítězství svým třetím zásahem.

Skupina 1:

Guimaraes: Portugalsko - Malta 4:0 (2:0)
Branky: 13. Nani 45. Simao, 52. Veloso, 90. Edinho. Rozhodčí: Kelly (Irl.).

Kodaň: Dánsko - Maďarsko 0:1 (0:1)
Branka: 35. Buzsáky. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Stockholm: Švédsko - Albánie 4:1 (3:0)
Branky: 6. a 43. Mellberg, 40. Berg, 86. Svensson - 57. Salihi. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).

Basilej: Švýcarsko - Izrael 0:0
ČK: 59. Jadin (Izrael). Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Riga: Lotyšsko - Moldavsko 3:2 (2:1)
Branky: 32. a 44. Rubins, 76. Grebis - 25. Ovsjannikov, 89. Sofroni. ČK: 30. Laščenkov (Moldavsko). Rozhodčí: Hyytia (Fin.).

Atény: Řecko - Lucembursko 2:1 (2:0)
Branky: 30. Torosidis, 32. Gekas - 90. vlastní Papadopoulos. ČK: 58. Payal (Luc.). Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

Hamburk: Německo - Finsko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Podolski - 11. Johansson. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Baku: Ázerbájdžán - Rusko 1:1 (0:1)
Branky: 53. Jevadov - 13. Aršavin. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Vadúz: Lichtenštejnsko - Wales 0:2 (0:1)
Branky: 16. Vaughan, 80. Ramsey. Rozhodčí: Kaldma (Est.).