Českou fotbalovou reprezentaci ani nemuselo zajímat, jak hráli Slovinci v San Marinu. Češi totiž nedokázali porazit Severní Irsko a remizovali s ním 0:0.

Slovinsko vyhrálo v San Marinu 3:0, cestu k africkým břehům bude mít ale ještě hodně klikatou, protože jde do baráže.

Historický postup na šampionát ze třetí kvalifikační skupiny totiž premiérově slaví fotbalisté Slovenska, kteří zvítězili v Polsku 1:0 vlastní brankou Poláků ze třetí minuty zápasu.

Trenérem české reprezentace už nebude Ivan Hašek. Po posledním kvalifikačním utkání předseda svazu potvrdil, že jeho dvojrole skončila a národní tým povede jiný kouč.

Jeho jméno ale neoznámil, nejdříve svůj návrh předloží na úterním zasedání výkonného výboru ve Štiříně. Největším adeptem na uvolněný post je Haškův dosavadní asistent Michal Bílek.

O atmosféru se starali fanoušci Severního Irska

Jakoby se Češi vrátili v čase o několik měsíců zpět, své poslední vystoupení v kvalifikaci odehráli v křeči jako většinu kvalifikace.

Kvalifikační rozlučka českého národního mužstva netáhla, řídce obsazené sedačky stadionu v Edenu byly odrazem chladného počasí, prakticky jistě ztracené postupové šance a celkové špatné nálady mezi fotbalovými příznivci.

O zápasovou atmosféru se tak naštěstí starali fandové Severního Irska, kteří po celý zápas zpívali tradiční ostrovní chorály. Na stadionu jich bylo zhruba tři tisíce.

Oproti sobotnímu utkání s Polskem udělal reprezentační trenér Ivan Hašek v základní sestavě dvě změny. Michala Papadopulose a Daniela Pudila nahradili Tomáš Necid a David Jarolím.

Nuda, nuda a jedna šance

Prvních čtyřicet minut samotného utkání ukázalo pravou fotbalovou nudu. Čeští fotbalisté sice vyvíjeli o něco větší ofenzivnější úsilí, ale i tak se přes pevný severoirský obranný blok neprosazovali.

Vázla kombinace, řada akcí končila zbytečnou ztrátou míče, nepomohla ani neustálá rotace Tomáše Rosického a Jaroslava Plašila.

První jakous takous střelu na branku vyslal po pětadvaceti minutách hry loučící se obránce Marek Jankulovski, ale mířil vedle.

Vzápětí se o rozruch v malém vápně hostů postaral útočník Tomáš Necid, v těžké pozici ale nedokázal dobře hlavičkovat. Za dalších osm minut útočník CSKA Moskva v solidní pozici netrefil ideálně balon a hosté si s ním bez potíží poradili.

Ve 40. minutě předvedli nejnebezpečnější akci prvního poločasu Severní Irové. Steven Davis jemným obloučkem nacházel před českou brankou Nialla McGinna, ten míč dobře netrefil, ale skákající balon Petr Čech s obtížemi vytěsnil na roh.

Závěrečný tlak gól nepřinesl

Za dvě minuty se rohu dostal k hlavičce Tomáš Sivok, jemně míč líznul a na brankové čáře odvracel jeden z hostujících obránců.

Druhý poločas otevřel odvážným vpádem do domácí obrany McGinn, jehož přihrávka ale v pokutovém územní nikoho nenašla. A ani nemohla, protože nikdo jiný ze severoirských hráčů v něm nebyl.

Pak se dlouhé minuty nic nedělo. Nejpovedenější souhru rozehráli Češi v 81. minutě, Jiří Štajner přihrál Adamu Hlouškovi, který přiťukl Milanu Barošovi, ten ale střílel mimo.

Následně Baroš jen těsně nedosáhl na centr Jankulovského. Češi v posledních deseti minutách zabrali. Snaživý Jankulovski pálil z dvaceti metrů do hostujících obránců.

Tlak domácích sílil, prořídlé ochozy bavil svými kousky především Štajner. Ale ke gólu nic nevedlo. Utkání skončilo 0:0.

Kvalifikace o MS - 3. skupina:

Česká republika - Severní Irsko 0:0

Rozhodčí: L. Duhamel - S. Duhamel, Capelli (všichni Fr.). ŽK: Baroš - Feeney. Diváci: 8002.

ČR: Čech - Pospěch, Sivok, Hubník, Jankulovski - Rosický (72. Štajner), Jarolím (83. Papadopulos), Hübschman, Plašil - Necid (58. Hloušek), Baroš. Trenér: Hašek.

Sev. Irsko: Taylor - McAuley, Craigan, Hughes, McGivern - Johnson (82. Kirk), Davis, Baird, McGinn - McCann (81. O'Connor), Healy (69. Feeney). Trenér: Worthington.

San Marino - Slovinsko 0:3 (0:1)

Branky: 24. Novakovič, 67. Stevanovič, 81. Šuler. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

Polsko - Slovensko 0:1 (0:1)

Branka: 3. vlastní Gancarczyk. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).