V dohrávce 12. kola podlehl úřadující mistr Sigmě Olomouc 1:2, která už po půlhodině hry vedla po brankách Hořavy a Šultese.

Za domácí snížil ještě do poločasu Hloušek, ale k vyrovnání nepomohlo Slavii ani vyloučení Kaščáka půl hodiny před koncem.

K výhře Hanáků na hřišti Slavie po jedenácti letech pomohlo i to, že Slavia nastřelila čtyřikrát brankovou konstrukci.

V červenobílém dresu se po šesti letech objevil Rudolf Skácel, jinak však Slavii sužovaly absence. Kvůli zranění nemohli hrát Kaufman, Pekhart, Trapp, J. Černý, M. Černý, Volešák, Šmicer, Šenkeřík a Romanovs.

Slavia prohrávala, aniž by se dostala k míči

Ještě ale než si Skácel stačil pořádně kopnout do míče, tak domácí prohrávali. Ve třetí minutě po centru Kaščáka se nad stopery Slavie dostal Hořava a hlavou poslal míč přesně k tyči.

Ve 30. minutě udeřili z ničeho nic hosté podruhé. Po centru z přímého kopu z poloviny hřiště přeskočil Ordoš stopera Suchého, míč se dostal k Šultésovi.

Toho neuhlídal Vomáčka, a olomoucký útočník podél Vaniaka špičkou kopačky posunul míč do sítě. O dvě minuty později mohli domácí snížit, ale Suchého hlavička skončila na břevně. Z následného útoku se již ale domácí prosadili.

Slavia před poločasem snížila a pak se hrálo na jednu bránu

Suchý se uvolnil v pokutovém území a předložil před odkrytou branku míč Hlouškovi, kterému stačilo nastavit nohu k tomu, aby dal letošní čtvrtou ligovou branku.

Za další dvě minuty mohlo být srovnáno. Po centru Skácela z přímého kopu se míč odrazil k Suchému, který trefil tyč a míč se naštěstí pro Lovásika odrazil do jeho náruče.

Minutu před koncem poločasu se diváci i hráči Slavie dožadovali vyloučení Janotky: rozhodčí jej za stažení unikajícího Hlouška v jasné šanci napomenul pouze žlutou kartou, přestože před domácím útočníkem byl již jen gólman Olomouce.

Slávistický kouč Jarolím posílil do druhého poločasu ofenzivu nasazením Krajčíka a hned v úvodu přišla šance. Hloušek utekl po křídle, jeho centr trefil Naumov ale jen do Lovásika, který střelu vyrazil.

Sešívaným nepomohlo ani vyloučení, dál trefovali tyče

Vzápětí měl Skácel před sebou odkrytou branku, ale překopl. V koncovce byli domácí málo důrazní, a když už byli blízko skórování, zastavila je branková konstrukce.

Jako když po centru Skácela hlavičkoval Hloušek, ale hostům potřetí v zápase pomohly Lovásikovy tyče.

Do ještě větší defenzivy poslal hosty Kaščák, který po hodině hry po druhé žluté kartě viděl automaticky i červenou. Hosté se zoufale bránili. Po centru Krajčíka hlavičkoval v 75. minutě osamocený Naumov nad.

Deset minut před koncem Hloušek prostrčil míč Skácelovi, ten počtvrté rozezvučel tyč, a Slavia tak po derby se Spartou prohrála doma podruhé za sebou.

Jarolím: Rozhodně jsme měli dát další branky

Kouče Slavie Karla Jarolíma mrzela po porážce s Olomoucí především lehkovážnost jeho svěřenců.

"Pustili jsme soupeře strašně lehkomyslně do vedení a bylo nám to málo. Usnadnili jsme mu dát i druhou branku," řekl Jarolím, podle nějž však byla pro jeho tým šance na zvrat.

"Podařilo se nám vstřelit poměrně rychlý kontaktní gól, měli i další šance a věřil jsem, že výsledek se podaří otočit," pokračoval slávistický trenér.

Po vyloučení Kaščáka po hodině hry hrála Olomouc ještě více odzadu. "A bylo to o dobývání. Měli jsme dost situací, navíc nastřeli dvě tyče a dvě břevna. Myslím, že jsme si vybrali kopec smůly, ale rozhodně jsme měli dát další branky," řekl kouč.

Jarolím mohl poprvé využít služeb záložníka Rudolfa Skácela, jenž oblékl dres Slavie po šesti letech. "Skácel mě nezklamal, určitě ukázal, že fotbal hrát umí. Plno šancí připravil, chce hrát dopředu a věřím, že Slavii pomůže.

Má zkušenosti, umí hrát s přehledem a dávat góly a příjemné překvapení bylo, že odehrál celý zápas," pokračoval slávistický trenér.

Psotka: Měli jsme štěstí a brankáře Lovásika

Nadmíru spokojený byl s třemi získanými body olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

"Jsem moc šťastný. Chtěli jsme dnes být, na rozdíl od loňska, aktivnější směrem dopředu, protože naši defenzivu Slavia tehdy potrestala. Věděli jsme, že po stranách je velká síla domácích, Hloušek či Grajciar mají výbornou formu.

Připravili jsme se na to. Do 30. minuty se nám dařilo hrát to, co jsme chtěli, a přidali i druhou branku. Potom jsme se ale již dostali pod tlak, chybovali, ztráceli míče a Slavia nás sevřela," zhodnotil zápas olomoucký trenér.

Do druhého poločasu poslal své svěřence na trávník s tím, že musejí být nadále aktivní. "Ale přišla rychlá červená karta a v deseti jsme museli jen bránit.

Podržel nás vynikající gólman Lovásik a měli jsme také kupu štěstí. To nám v předchozích podzimních zápasech chybělo, dnes se nám to vrátilo," přiznal Psotka.

Oba trenéři se shodli na hodnocení situace, kdy Janotka v závěru prvního poločasu zastavil nedovoleně pronikajícího Hlouška. "Rozhodčí mohl dát místo žluté i červenou kartu, Hloušek mohl jít sám na branku."

A Jarolím situaci hodnotil podobně: "Je tam rozhodčí, který to má v rukách, ale já si myslím, že červená být měla."

12. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sigma Olomouc 1:2 (1:2)

Branky: 34. Hloušek - 3. Hořava, 30. Šultes. Rozhodčí: Kovařík - Zlámal, Wilczek. ŽK: Vomáčka - Kaščák, Janotka, Dreksa, Škerle, Lovásik, Ordoš. ČK: 61. Kaščák. Diváci: 9159.