Remízou 1:1 skončil zápas 15. kola první fotbalové ligy mezi Baumitem Jablonec a Slavií Praha. Slavia tak nevyhrála v lize již čtvrtý zápas za sebou.

K dlouhodobým slávistickým marodům se přidali navíc Janda s Vomáčkou a na hrotu útoku opět udělal kouč Karel Jarolím změny. Do zápasu poslal Naumova a po dlouhé době se v základu objevil i Vlček.

Na chladném severu přišlo po hosty hodně rychlé zmrazení. Ve třetí minutě Grajciar fauloval Pavlíka, k trestnému kopu z dvaadvaceti metrů se postavil Čížek a po jeho tvrdé střele se slávistická zeď rozestoupila.

Ani Romanovs neměl čisté svědomí: míč si místo vyražení srazil do vlastní sítě.

Po půlhodině hry ale Grajciar poslal z levé strany centr do vápna, Naumov zůstal zcela volný na desítce a hlavičkou o zem překonal Špita, který nastoupil ke svému dvoustému ligovému zápasu. Skóroval však z ofsajdu.

Remíza byla zasloužená, shodli se oba trenéři

Slavia si udržovala mírnou převahu, ale mohla naopak inkasovat. Po nakrátko rozehraném rohovém kopu ztratila míč a pustila domácí do rychlého brejku.

Po Čížkově centru pálil z bezprostřední blízkosti Lafata, ale Romanovs skvělým zákrokem odčinil svoji chybu z úvodu souboje. S přibývajícím časem oba týmy hrály opatrněji a do šancí se již nedostaly.

David Lafata v souboji s Lukášem Pleškem. "Chtěli jsme vyhrát. Cítili jsme, že proti dnešní Slavii máme šanci uspět. Úvod nám vyšel náramně, ale pak naše hra v pořádku nebyla.

Počítali jsme, že Slavia nás přehraje, ale zklamalo mě to, že jsme nevyužili žádné situace po zisku míče k protiútoku," řekl jablonecký trenér František Komňacký.

Slávistického kouče Karla Jarolíma mrzel úvod zápasu. "Posadili jsme Jablonec na koně hned ve třetí minutě. Gólu předcházelo to, že jsme byli málo aktivní na míči.

Gólem jsme byli zaskočeni, domácí mohli hrát více z obrany a spoléhat na rychlé protiútoky," řekl Jarolím. Po vyrovnání prý měli jeho hráči i další nadějné situace. "Ale špatným centrem či nepřesnou přihrávkou jsme se o ně připravili," posteskl si.

Sparťané se vypořádali i s absencemi v sestavě

Sparťané, kteří nastoupili bez čtyř hráčů obvyklé základní sestavy, prodloužili sérii ligových zápasů bez prohry na osmnáct.

Řepka, Kušnír, Vacek, Kucka - čtyři vesměs stálé kameny sparťanské sestavy vypadly Jozefu Chovancovi pro poslední podzimní domácí zápas, ale Liberec Spartě nepříjemnou situaci výrazně ulehčil.

Jan HolendaUž v osmé minutě totiž unikajícího Holendu stáhl Kelič a hosté po následné červené kartě hráli zbytek zápas oslabeni. "Jasně mě stáhl, jinak bych šel sám na branku," popsal klíčový okamžik Holenda.

Stupňující se počet standardních situací zvýšil tlak na libereckou obranu, která poprvé kapitulovala ve 23. minutě, když se po rohu Žofčáka prosadil hlavou Jan Holenda. Byla to jeho druhá vítězná trefa v posledních dvou zápasech.

"Připravovali jsme se na Holendu a další vysoké hráče Sparty, ale stejně jsme ho neuhlídali. Má teď fazonu, a ten jeden chybějící hráč byl znát.

Nemohli jsme být tak aktivní a bylo jen otázka času, kdy nás Sparta z nějaké standardky sestřelí," posteskl si hostující kouč Josef Petřík.

Žolík Kadlec opět uspěl

Sparťanský problém podzimu se jmenuje druhý gól. Přes 9000 tisíc fanoušků věřilo, že Spartané se rozloučí exhibicí, ale dlouho strašila v hlavách vzpomínka na remízu s Českými Budějovicemi, kde domácí ztratili vedení 1:0 těsně před koncem.

Václav Kadlec se raduje ze vstřeleného gólu Sparty. "S hrou nemůžu být spokojen. Za výhru jsme po problémech, které jsme měli, rádi, ale jinak to nebylo dobré. Kombinace nám hodně vázla," přiznal sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Uklidnění přinesl až střídající Václav Kadlec, který potvrdil pověst žolíka. Dvě minuty poté, co přišel na hřiště za zraněného Martina Zemana, dostal přihrávku do volného prostoru, prošel s míčem až k vápnu a umístěnou střelou překonal Hauzra.

"Kadlece jsem zvažoval poslat na hřiště hned po tom vyloučení, ale přeci jen ještě dobírá antibiotika. Tak tam šel až za Zemana, který má bolestivě nakopnutý nárt," vysvětlil Chovanec.

Sparta tak dokráčela bez větších problémů k páté domácí ligové výhře na podzim. V tabulce se díky třem bodům dotáhla na druhý Jablonec.

15. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 3. Čížek - 31. Naumov. Rozhodčí: Adam - Lhoták, Teuber. ŽK: Lafata - Krajčík, Skácel. Diváci: 4812.

Jablonec: Špit - Čížek, Drsek, Zábojník, Krejčí - Haurdič (59. Kovařík), Jarolím, Pavlík, Loučka, Vošahlík (80. Eliáš) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Slavia: Romanovs - Krajčík, Suchý, Čelůstka, Hubáček - Grajciar, Trapp (78. Ragued), Skácel, Hloušek (88. Trubila) - Vlček, Naumov (74. Šenkeřík). Trenér: Jarolím.

Sparta Praha - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

Branky: 23. Holenda, 68. Kadlec. Rozhodčí: Kocourek - Filípek, Kubáň. ČK: 8. Kelič (Liberec). ŽK: Wilfried, Zeman - Papoušek, Blažek, Dočkal, Vácha, Liška. Diváci: 9209.

Sparta: Blažek - Hoheneder, Hubník, Hejda, Pamič - Žofčák, Kovba (46. Kalouda), Hušek, Zeman (66. Kadlec) - Holenda (82. Prudnikov), Wilfried. Trenér: Chovanec.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Janů - Papoušek (61. Frejlach), Vácha, Liška, Dočkal - Kerič (11. Dejmek), Blažek (79. Nezmar). Trenér: Petřík.