Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál druhý závod Světového poháru za sebou. Týden po triumfu v belgickém Koksijde zvítězil ve španělském Igorre.

Český vicemistr světa potvrdil skvělou formu z posledních čtrnácti dnů. Nejdříve vyhrál závod seriálu GVA v Hasseltu, potom Superprestige v Hamme-Zogge a následně čtvrtý díl Světového poháru v Koksijde.

Na rychlé trati v Igorre se českým závodníkům v minulých letech příliš nedařilo s výjimkou loňského roku, kdy Štybar dojel třetí, a dnes nenašel přemožitele.

Tentokrát se jelo na těžkém rozbahněném terénu a závodu opět dominovalo suverénní trio letošní sezony.

Přibližně v polovině nastoupil vedoucí jezdec seriálu Albert, ale Štybar s dalším Belgičanem Svenem Nijsem se za něj zavěsili a nedovolili mu ujet.

Nijsovi uklouzlo při stíhačce kolo

Ostatní již tempu nestačili a začali ztrácet, včetně Barta Wellense, který absolvoval první závod SP v letošním roce po nemoci.

Postupně se všichni tři vedoucí jezdci pokoušeli nastoupit a soupeře setřást, ale marně. Až v polovině závěrečného okruhu zaútočil Štybar a uspěl. Nijsovi, který v té době jel na druhé pozici, podklouzlo v zatáčce kolo a málem skončil na zemi.

Tím přibrzdil i Alberta a Štybar toho využil k získání asi třicetimetrového náskoku, který uhájil až do cílové pásky. Potřetí v kariéře tak mohl slavit prvenství v závodě Světového poháru.

Do elitní desítky se prosadil i devátý Radomír Šimůnek.

Pátý závod Světového poháru v cyklokrosu v Igorre:

1. Štybar (ČR) 1:02:12, 2. Albert -6, 3. Nijs -33, 4. Vantornout -43, 5. Wellens -50, 6. Aernouts (všichni Belg.) -59, 7. De Knegt (Niz.) -1:03, 8. Page (USA) -1:17, 9. Šimůnek (ČR) -1:19, 10. Vervecken (Belg.) -1:22, ...17. Dlask -3:29, 20. Zlámalík -4:09, 24. Ausbuher -5:24, 38. Kulhavý (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP: 1. Albert 370 bodů, 2. Štybar 365, 3. Vantornout 279, 4. Nijs 270, 5. Mourey (Fr.) 256, 6. Pauwels (Belg.) 236, ...13. Šimůnek 176, 14. Dlask 176, 17. Ausbuher 134, 20. Bína 129, 36. Bambula 60, 53. Klouček 30, 65. Kyzivát 16, 68. Kulhavý 13, 69. Mlynář (všichni ČR) 13.