Několik tragických případů, kdy na malé děti spadla přenosná branka a přivodila jim těžké zranění nebo i smrt, vedlo vedení fotbalového svazu k aktivitě. „Ve spolupráci s kraji chceme během tří let všechny branky pro fotbalové přípravky vyměnit. Tak, aby byly pro děti bezpečné,“ řekl Ivan Hašek, předseda ČMFS.

Ten před časem sepsal s hejtmany jednotlivých krajů ČR memorandum o spolupráci. „Součástí jeho širšího rámce je i ujednání, že kraje výměnu těch branek ze svých rozpočtů zaplatí,“ dodal Hašek.

Například ve Středočeském kraji je zapotřebí vyměnit 800 takových branek ve 400 klubech. „Cena každé takové nové branky z kompozitového materiálu bude mezi 17 až 20 000 korun,“ odhadl místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

ČMFS zadal vývoj bezpečné branky vědecko-výzkumnému institutu, který vedle materiálu řešil i správné uložení těžiště nové konstrukce. „A to tak, aby bylo co nejobtížnější zvrátit ji, kdyby se na ni třeba někdo pověsil,“ vysvětluje Rajchl. Na vývoj bezpečnější branky přispěli finančně i současní fotbaloví reprezentanti.

Šmicer musí šetřit

Výkonný výbor ČMFS včera projednával i návrh svého rozpočtu na příští rok. „Ještě to není definitivní, ale měl by se pohybovat kolem 200 milionů korun. Ve srovnání s loňskem bude o něco málo ponížen, zhruba o 10 procent. Například na platech zaměstnanců ušetříme zhruba 5 milionů ročně,“ vysvětlil Rajchl. Rozpočet STES, dceřinné obchodní organizace svazu, bude prý kolem 250 milionů korun.

Úkol snižovat režijní náklady dostal i nový manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Rozdělování financí v souvislosti s A-týmem bude totiž plně v jeho kompetenci. „Ano, bude podle toho vybírat i hotely pro ubytování týmu, stejně tak bude mít pod kontrolou ceny letenek a podobně,“ vysvětluje Hašek. „Manažer reprezentace bude přímo podřízen předsedovi svazu. A zároveň bude nadřízeným všech členů realizačního týmu reprezentace vyjma hlavního trenéra,“ specifikoval Petr Svěcený, mluvčí svazu.

Sus je "kostlivcem ve skříni"

Současní šéfové ČMFS mají zamotanou hlavu z kauzy Sus, kterou zdědili po svých předchůdcích. Ti Susovi, toužícímu po přestupu z Brna do Enschede, odmítli vydat transfer-kartu, protože Brno tvrdilo, že s ním má platnou profesionální smlouvu. Sus proto v Nizozemsku nemohl hrát. Soud v Utrechtu posléze rozhodl, že zmíněná profesionální smlouva je padělek a že ČMFS pochybil, když kartu nevydal.

A vzápětí vyzval ČMFS k tomu, aby Susovi zaplatil 334 000 eur náhradu škody. „Proti tomu rozhodnutí se odvoláme. Je důsledkem nečinnosti našich předchůdců. Pokud bychom to museli platit a pokud by byla prokazatelná odpovědnost konkrétních osob, zvažovali bychom proti nim právní kroky,“ řekl Rajchl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist