Start mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře začal pro české cyklisty jako z pohádky. Hned úvodní závod přinesl zlatou medaili. Získal ji v závodě juniorů Tomáš Paprstka, když v napínavém finiši jen o pár centimetrů přespurtoval Francouze Juliana Alaphilippa. Další Čech Matěj Lasák dojel čtvrtý.

Paprstka se na přední pozice propracovával postupně během závodu, ale ve třetím kole využil zaváhání soupeřů a pokusil se o únik. Vypracoval si výrazný náskok, ale v závěrečném kole musel čelit náporu Francouze a Nizozemce Emiela Dolfsmy. Ve finiši ale prvenství udržel.

"Věděl jsem hned, že jsem první. Viděl jsem svoje přední kolo i soupeřovo, a byl jsem o nějakých dvacet třicet centimetrů před ním. Věděl jsem to hned,“ okomentoval napínavý závěr Paprstka. "Tohle je zatím můj největší úspěch v kariéře. Vyhrát v domácím prostředí, to je super pocit. Ale popravdě řečeno, nečekal jsem to,“ přiznal český jezdec, který se kromě cyklokrosu věnuje i horským kolům.

Po pauze horská kola

O místo na stupních vítězů si řekl nástupem hned v úvodu třetího kola. Postupně si vypracoval velký náskok, ale během čtvrtého okruhu o něj přišel. Stále si ale držel první místo a nikoho před sebe nepouštěl. "Ani to nebyl záměr, abych ujel, ale když se naskytla šance, šel jsem do toho,“ přiznal Paprstka.

Nezneklidnilo ho ani to, že se na něj Francouz a Nizozemec dotáhli. "Věděl jsem, že musím na asfalt do cílové rovinky vjet jako první. Ze tím budu mít šanci na vítězství větší,“ popsal Paprstka svůj plán v závěru závodu. Vyšel mu, i když v cíli rozhodovaly pouze centimetry. "Když jsem se ráno vzbudil, trochu jsem se zarazil, že až tolik sněhu nenapadlo. Přál jsem si sníh a led. To mi sedí. Tím, že přituhlo, tak to nakonec vyšlo. Sem tam bláto mi nevadilo,“ řekl Paprstka, který teď plánuje nejprve oslavy a poté pauzu. "Oslava bude velká, ale kde a jak, to zatím nevím. Teď mám v plánu odpočinek a pak začne příprava na horská kola. A v nich bych rád přidal podobný úspěch, jako tady v cyklokrosu,“ plánoval Paprstka.

Naposledy český junior vyhrál mistrovství světa před devíti lety, kdy se o medaile bojovalo taktéž v Táboře. Tehdy zvítězil Martin Bína. Dosud poslední českou medailí pak byl předloňský bronz Lubomíra Petruše z Trevisa. Na start úvodního závodu šampionátu se postavilo 63 jezdců z 16 zemí.

Poláci ovládli kategorii do 23 let

Kategorie do 23 let se změnila ve velkolepé představení polských cyklistů. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že obsadí všechna tři místa na stupních vítězů. Z prvního světového zlata v historii cyklokrosových světových šampionátů pro Polsko se radoval dvacetiletý Pawel Szcepaniak, stříbro získal jeho bratr Kacper. Nejlepší z Čechů Jiří Polnický dojel na 15. místě.

"Nepovedlo se mi to, jak jsem si představoval. Trať byla hodně těžká, klozalo to a poslední dvě kola mě už chytaly křeče. Ve druhém kole jsem měl defekt a musel měnit kolo. Spokojený být nemůžu," přiznal Polnický. "Start nebyl ideální. V prvním kole jsem měl několik kolizí a pádů. Pak se mi zamotalo kolo s jedním ze soupeřů. Nabral jsem pak velkou ztrátu," popsal své pocity další z českých závodníků Lubomír Petruš, který dojel na 17. místě.

Závod kategorie do 23 let se odjel zcela v režii Poláků. Bratři Pawel a Kacper Szcepaniakovi a Marek Konwa většinu závodu "okupovali" první tři místa. Až v závěru došly Konwovi síly a předjel ho Francouz Arnaud Jouffroy. "Jsem nadšený. První cyklokrosové zlato pro Polsko. A ještě na takové těžké a zledovatělé trati. Nijak zvlášť jsme nespolupracovali. Nespoléhal jsem na pomoc druhých, tuhle medaili jsem si vybojoval sám. Byl jsem nejrychlejší a nejsilnější," prohlásil vítězný Szcepaniak, který už má z loňska z MS bronz.

MS v cyklokrosu v Táboře:

Junioři:

1. Paprstka (ČR) 40:30, 2. Alaphilippe (Fr.) stejný čas, 3. Dolfsma (Niz.) -9, 4. Lasák (ČR) -19, 5. Vermeersch (Belg.) -20, 6. Bosman (Niz.) -39, 7. Menut (Fr.), 8. Van der Poel (Niz.) oba -48, 9. Sweeck (Belg.) -56, 10. Van der Heijden (Niz.) -1:00, 11. R. Polnický -1:01, ...16. Boroš -1:31, 18. Nipl (všichni ČR) -1:40.

Do 23 let:

1. P. Szcepaniak (Pol.) 55:37, 2. K. Szcepaniak (Pol.) -20, 3. Jouffroy (Fr.) -21, 4. Meeusen (Bel.) -46, 5. Konwa (Pol.) - 56, ... 15. Polnický -1:53, 17. Petruš -2:09, 23. Nesvadba -2:52, 32. Hník -3:52, 35. Menger (všichni ČR) -4:32.