Neziskové organizace na ochranu lidských práv připomínají, že je třeba reagovat rychle a kontroly by měly začít ihned. Podle Filipa Pospíšila z organizace Iuridicum Remedium je řešení současné situace, kdy jsou zaměstnanci běžně a beztrestně sledováni, naléhavé. Průzkumy odhalují, že asi 40 procent českých firem monitoruje elektronickou poštu svých zaměstnanců.
"Zaměstnavatel může zajišťovat ochranu svého majetku a hlídat, zda zaměstnanec plní pracovní povinnosti, ale nesmí porušovat jeho soukromí. Například nesmí číst obsah pošty," prohlásil Pospíšil.

Podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel narušovat soukromí zaměstnanců na pracovišti tím, že by je sledoval kamerami, odposlouchával jejich telefonické hovory či kontroloval jejich e-maily a dopisy, žádné sankce za takové chování však zákoník neuvádí. "Zaměstnanec, který má pocit, že je v zaměstnání nepřiměřeně sledován, se může obrátit na inspektorát práce, případně dát podnět Úřadu na ochranu osobních údajů," uvedl Pospíšil. Praktické rady, jak se před slíděním zaměstnavatelů bránit, lidé najdou na internetových stránkách www.uzijsisvaprava.cz.

Organizace Iuridicum Remedium již od roku 2005 pořádá anticeny Big Brother Awards, jimiž upozorňuje na největší narušitele soukromí. Loni si cenu za provozování různých databází vysloužila například ministerstva školství a zdravotnictví či Státní ústav pro kontrolu léčiv; právě kvůli sledování e-mailů zaměstnanců v kategorii firemních slídilů zvítězila firma Nokia.

Zdroj: čtk

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist