Nor Aksel Lund Svindal vyhrál ve Whistleru olympijský superobří slalom a po stříbru ze sjezdu získal už druhou medaili. Sedmadvacetiletý Nor triumfoval před dvojicí Američanů. Druhý skončil bronzový ze sjezdu Bodi Miller a třetí překvapivě Andrew Weibrecht.

Český sjezdař Petr Záhrobský doplatil na mnohaminutové přerušení závodu, které způsobil těžký pád Švéda Patrika Järbyna, a do cíle dojel na 34. místě se ztrátou 3,49 sekundy na vítěze. Druhý český lyžař Martin Vráblík závod nedokončil. Na startu se nakonec neobjevili Ondřej Bank a Kryštof Krýzl, kteří dali na nedělní superkombinaci, kde mají největší šanci uspět.

Pořadatelé postavili lyžařům náročný superobří slalom. Obtížnost trati, kterou bývalý americký sjezdař Ted Ligety označil za příšernou a nekvalitní, zvyšovaly ještě přechody ze sluníčka do stínu a naopak. V závěru závodu už byla trať také hodně rozbitá.

Záludnosti pocítilo několik kvalitních závodníků, Ital Peter Fill se do předposlední branky nevešel a poroučel se k zemi, stejně jako v polovině trati domácí naděje Manuel Osborne-Paradis. Nejhorší pád si ale prožil čtyřicetiletý Järbyn, který zachytil lyží o branku a po dvacetimetrovém letu vzduchem dopadl přímo na záda. Po dlouhém vyšetření byl sjezdař, který má na kontě 272 startů ve Světovém poháru a ten první už v roce 1992, svezen ze svahu na kanadských saních.

Trojnásobný mistr světa a dvojnásobný celkový vítěz Světového poháru Svindal jako jeden z mála takřka nechyboval. Skvěle zajel i Miller, který sice opět riskoval, ale všechno mu vycházelo a jeho jízda byla nebývale čistá a plynulá. Až do Svindalovy jízdy vedl a prohrál s ním o 28 setin, do dalších dvanácti setin se v nesmírně vyrovnaném závodě vměstnali lyžaři až do sedmého místa.

V roli poražených skončili i ve druhém mužském závodě Rakušané. A tentokrát i Švýcaři. Po šesté pozici ve sjezdu si prožil další zklamání jeden z velkých favoritů Didier Cuche, který uzavíral desítku, před ním se seřadili jeho krajané Carlo Janka a Tobias Grünenfelder.

Ještě hůře jsou na tom ale na zimních olympijských hrách Rakušané. Zatímco Švýcarům vyhrál sjezd Dider Défago, lyžařská velmoc má po čtyřech závodech na olympiádě jediný bronz zásluhou Elisabeth Görglové ve sjezdu. Zato Američané září; na kontě už mají šest medailí, z toho jednu zlatou Lindsey Vonnové ze sjezdu.

Superobřímu slalomu, který se na olympiádě jezdí od Calgary 1988, kralují Norové. Svindal totiž navázal na tři vítězství krajana Kjetila Andreho Aamodta, jenž super-G vyhrál na olympiádě v letech 1992, 2002 a 2006.

Muži - superobří slalom:

1. Svindal (Nor.) 1:30,34, 2. Miller -0,28, 3. Weibrecht (oba USA) -0,31, 4. Heel (It.) -0,33, 5. Guay (Kan.) -0,34, 6. Innerhofer -0,39, 7. Staudacher (oba It.) -0,40, 8. Janka -0,49, 9. Grünenfelder -0,56, 10. Cuche (všichni Švýc.) -0,72, ...34. Záhrobský -3,49, Vráblík (oba ČR) nedokončil.