"Jet do Whistleru je jako jet na dovolenou. Užiji si krásné závody a atmosféru,“ těšila se před svými prvními olympijskými hrami třiadvacetiletá německá biatlonistka Magdalena Neunerová. Ve Vancouveru teď prožívá nádhernou pohádku, avšak s poněkud trpkou příchutí.

Hvězda Neunerové se během biatlonových závodů naplno rozzářila, Němka se stala jednou z hrdinek letošních her. Hned při svém olympijském debutu ve sprintu získala stříbro, v následném stíhacím závodě byla zlatá a po včerejším závodě s hromadným startem se jí na krku houpala druhá zlatá olympijská medaile.

Triumfy si neužije

"Nemohu vůbec pochopit, čeho jsem tu dosáhla. Nemohu si ta vítězství vůbec užít. Jsem pěkně deprimovaná,“ prohlásila Neunerová, která po včerejším triumfu oznámila, že nenastoupí do štafetového závodu. "Do každého závodu chci dát ze sebe to nejlepší a jednoduše nevím, jestli ještě mohu. Mám za sebou strašně stresové dny,“ vysvětlila biatlonová královna.

A pustila se i do kritiky organizátorů závodů. "Místy se k nám chovají hůř než k ovci, která má jít na jatka. Když přijedete do cíle, jste úplně hotoví a chcete se převléknout, proto tady ale nenajdete žádné pochopení. Zimomřivý tu musíte stát a čekat na dopingovou kontrolu a květinový ceremoniál, aniž byste se mohli převléknout,“ stěžovala si Neunerová.

Na ní je navíc vyvíjen obrovský tlak doma. V Německu je biatlon zimním sportem číslo jedna a při matných výsledcích mužů, jsou naděje vkládány především do vedoucí ženy Světového poháru. "Dávám Magdaleně stoprocentně za pravdu,“ prohlásil německý bobista André Lange, který se stal v neděli počtvrté olympijským vítězem. "Po takto emocionálních momentech je to enormně hektické,“ řekl bobista k mumraji, který musí absolvovat olympijský vítěz.

Šestinásobná světová šampiónka

Neunerová je výjimečná. Už ve svých devatenácti letech v lednu 2007 získala na svém prvním mistrovství světa v italské Antersalvě tři zlaté medaile. V následující sezoně ovládla celý Světový pohár a na světovém šampionátu ve švédském Östersundu byla znovu třikrát zlatá. I s oběma olympijskými triumfy už osmnáctkrát vyhrála závod Světového poháru.

"Lena přesně věděla, co chce. Má brutální sebedůvěru,“ řekla o Neunerové její reprezentační kolegyně Kati Wilhelmová. A je výborná běžkyně, což například potvrdila včera, když po čtvrté palbě odjížděla ze střelnice společně s dalšími soupeřkami do cíle, ale záhy se od nich odtrhla a osamocena si dojela pro zlato.

Neunerová je symbolem mládí, úspěchu a také krásy. Časopis Playboy ji v roce 2007 nabídl, že ji nafotí nahou, odmítla. "Ne, to vůbec. To ať dělají jiné,“ smála se Neunerová, která je také patronkou fotbalového mistrovství světa žen 2011 v Německu nebo propagátorkou kandidatury Mnichova na zimní olympijské hry v roce 2018.

Související