Vítkovice Steel - Sparta Praha 0:2

Hokejisté Sparty oplatili Vítkovicím úterní prohru a ve druhém čtvrtfinálovém utkání na ostravském ledě zvítězili. Góly vstřelili Jakub Koreis s Martinem Ručinským. Třetím hrdinou byl gólman Petr Přikryl, jenž předvedl několik vynikajících zákroků a zasloužil se o to, že Vítkovice poprvé v sezoně doma neskórovaly. Série bude za stavu 1:1 pokračovat o víkendu dvěma zápasy v Praze.

Bezbrankové skóre vydrželo půl zápasu. Do té doby oba brankáři několikrát svůj tým podrželi. Boj o psychologickou výhodu první branky nakonec vyhrála Sparta, která těžila ze své větší střelecké aktivity. Stehlík před brankou neuhlídal Koreise, který za Štěpánkova záda doklepl sraženou ránu Hrdela.

I pod tíhou nepříznivých okolností Vítkovice ještě zabraly. Na začátku třetí části možná po akci Lanhgammera přečkaly klinickou smrt, ale pak také díky dvěma slepeným přesilovkám udělali před Přikrylem dusno. Krenželok mu příklepem z mezikruží vyprášil betony, snad z metru puk za čáru nedostal ani Burger. Neujala se dvacetisekundová hra pěti proti třem.

Hosté se mohli ušetřit infarktové koncovky, kdyby v přesilovce Gulaši nepálil pět minut před koncem jen do tyčky a Langhammera nevychytal Štěpánek. Tím nabídli poslední možnost Stehlíkovi, který však puk netrefil ideálně a Přikryla nepřekonal. Kouč Hadamczik pak odvolal gólmana a do prázdné klece vzápětí zamířil Ručinský.

Alois Hadamczik, trenér Vítkovic: "Sparta byla agresivnější, i když jsme paradoxně měli víc vyložených šancí. Bohužel jsme je neproměnili, ať to byl Hruška, Štefanka nebo Krenželok. Pak platí, že když nedáme gól, nemůžeme vyhrát. Hráči odvedli maximum, bojovali, ale byla to dneska marná snaha. Byli bychom samozřejmě spokojenější, kdybychom vyhráli oba zápasy, ale je třeba vidět, že Sparta je velice těžký soupeř. Musíme být lepší v proměňování šancí a využívání přesilovek."

Miloš Holaň, trenér Sparty: "Asi nám pomohla včerejší facka, kterou jsme dostali. Hráči si uvědomili, o čem je play-off. Začali jsme hodně aktivně. Dlouho to byl jen souboj se Štěpánkem. Vítkovice pak vyrovnaly hru, my jsme hráli hodně v oslabení a to nás stálo hodně sil. Přikryl byl dneska ale k nepřekonání. Byl to základní kámen našeho vítězství. Jeli jsme si pro jedno vítězství a to se povedlo. Když budeme pokračovat ve stejných výkonech jako dneska, nemusíme se bát."

Branky a nahrávky: 31. Koreis (Hrdel, Jan Hanzlík), 59. Ručinský (Hromas). Rozhodčí: Hradil, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 6513. Třetiny: 0:0, 0:1, 0:1. Stav série: 1:1.
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Klimek, Burger, Krenželok - Kvapil, Štefanka, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Strapáč, Vrána, Plášek - od 60. min. navíc Szturc. Trenéři: Hadamczik a Konečný.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, Philipp, Cunik, Vojta - Kratěna, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Podlešák - Netík, Langhammer, Ručinský - Látal, Hrdel, Koreis. Trenéři: Volek a Holaň.

Eaton Pardubice - Oceláři Třinec 5:3

Sérii vyrovnaly i Pardubice, které doma ve druhém utkání porazily Třinec. Na výhře domácích se dvěma góly podíleli Jan Starý a Radovan Somík. Série hraná na čtyři vítězství bude pokračovat v sobotu a v neděli v Třinci.

Pardubičtí začali náporem, ale do vedení šel v 9. minutě Třinec, když Květoň z otočky prostřelil Haška. Domácí ale záhy zápas otočili. Somík sice spálil dvě velké šance, ale o pár vteřin později jemně tečoval střelu obránce Koláře a bylo vyrovnáno. Vstřelený gól Východočechy nabudil a o 30 vteřin později se prosadili podruhé. Hamerlíka prostřelil Starý.

Třinečtí však ještě do první přestávky vyrovnali, Haška překvapil střelou od modré čáry Balej. Úroveň hry poté poklesla a oba celky se snažily hrát opatrně a neinkasovat. Vyrovnaný stav změnil až v polovině zápasu Starý, jenž svým druhým gólem získal domácím opět vedení.

Pardubice pak na přelomu druhé a třetí třetiny přečkaly několik přesilovek Třince a ve 46. minutě samy početní výhodu zásluhou Somíka využily. Chvílemi podráždění hosté pak dostali pátý gól při dvojnásobném oslabení, kdy protrhl střelecké trápení Sýkora a o osudu duelu bylo definitivně rozhodnuto. V závěru se již jen kupily tresty, zejména na straně Třince. Třináct vteřin před koncem přesto hosté ještě snížili zásluhou Růžičky.

Jan Votruba, asistent trenéra Pardubic: "Uvědomovali jsme si důležitost utkání, protože jet do Třince za stavu 0:2 by bylo složité. Hráči k utkání přistoupili zodpovědně s výborným nasazením. Víc jsme se tlačili do branky a nepřehrávali jsme situace jako včera. Podařilo se nám i vstřelit nějaké góly. Pro příští zápasy se ale musíme ukáznit a neoplácet, nefaulovat. Nesmíme dělat netaktické fauly. Emoce budou ještě stoupat a my musíme udržet kázeň."

Břetislav Kopřiva, asistent trenéra Třince: "Chtěli jsme využít toho, že soupeř na tom nebyl po našem prvním vítězství moc dobře. Začátek byl z naší strany velice dobrý, ale škoda, že jsem dostali rychlé dva góly. Pak se nám podařilo z náhodné akce vyrovnat a věděli jsme, že druhá třetina bude pro vývoj utkání rozhodující. Bohužel jsme v ní dostali gól. Nepodařilo se nám vyrovnat a začaly růst emoce. Byli jsme dost vylučovaní, což byla chyba. Jinak bylo utkání vyrovnané."

Branky a nahrávky: 11. Somík (Kolář II, Špirko), 12. Starý (Kolář I, Nakládal), 31. Starý (Koukal, Kolář I), 46. Somík (Píša, Pineault), 50. P. Sýkora (Koukal, Píša) - 9. D. Květoň (Malec), 18. Balej (Platil), 60. M. Růžička (Kohn, Bonk). Rozhodčí: Homola, A. Jeřábek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:11, navíc D. Květoň a Kanko (oba Třinec) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9420. Třetiny: 2:2, 1:0, 2:1. Stav série: 1:1.
Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell - Kolář I, Koukal, Starý - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Rákos, Kousal, Buchtele. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Třinec: Hamerlík - Lojek, Malec, Hrabal, Zíb, Cartelli, Seman, Platil, Andersons - D. Květoň, Peterek, Martynek - Kohn, Polanský, M. Růžička - Balej, Bonk, Tomas - Pospíšil, V. Polák, Kanko. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.