Jako den a noc. První dva zápasy finálové série mezi florbalisty Tatranu Střešovice a obhájci titulu z Vítkovic skončily debaklem. Nejdřív v pátek Pražanů (8:1), o den později Ostravanů (10:1). Kapitán Vítkovic Pavel Brus jen těžko hledal vysvětlení radikální proměny. „Do první třetiny jsme mohli srovnat. Ale nepovedlo se to, oni ucítili šanci, dostali se do laufu a to se potom těžko obrací zápas. Navíc proti tak zkušenému soupeři,“ řekl Brus.

Neukolébal vás první finálový zápas?
Říkali jsem si, že to nemůžeme mít v hlavě, ale asi to tam bylo. Je to takové nalej-vylej. Něco si řekneme, chvíli to vydrží, ale pak to klekne. V závěru už jsme se nedokázali zkoncentrovat na nějakou smyslupnou hru, nemělo to hlavu ani patu. A to se odrazilo na výsledku.

Jak si vysvětlit, že jeden den vyhrajete o sedm branek a o den později o devět prohrajete?
Nevím. Je to vyrovnaná série, ale vždy někdo ustřelil. Padnou mu tam na začátku nějaké šance, dostane se do vedení, naopak druhý tým své nepromění. A je to. Jeden zápas dobrý, druhý špatný. Snad jsme si ten nejhorší vybrali dneska.

Jak je ale možné, že se výsledek přes noc takhle naprosto otočí?
Nevím, jak bych si to vysvětlil. Tatran dnes nechtěl nechat ni náhodě a šel do toho po hlavě. Začátek se jim vydařil, srazily nás jejich rychlé góly a... nedalo se čekat, že to zase dopadne stejně.

Právě úvodní střešovické branky padly po sporných rozhodnutích rozhodčích. Necítili jste se poškození?
Na to se nedá vymlouvat. Určitě tam bylo sporných situací, ale na obě strany. Tatran je využil, my ne.

Je tato série hodně o gólmanech? První zápas střešovický Kafka pomalu nechytil jedinou střelu, ve druhém to bylo opačně.
Souhlasím. K tomu nemám co víc říct. Ale nedá se čekat, že všechny zápasy budou stejný. Sázkovky z nás musí mít radost.

8:1, 10:1. Jak to dopadne v Ostravě?
Když už padá tolik gólů, tak ať třeba vyhrajeme 11:10.

Úvodní debakl na Tatranu nezanechal žádnou stopu. Může sobotní výprask nechat stopy na vás?
Snad ano. Ale v tom, že se poučíme. Že si uvědomíme, o co jde a sednem si na zem. Porazit Tatran 8:1 ve finále, to si akorát řekneme, že to jde lehce. Ale ono to tak není. Teď už to bude vyrovnané a nebude to taková přestřelka jako doposud.

Co vám na nedělní výkon řekl trenér Mrázek?
Že jse doplatili na špatnou hru s míčkem. Normálně si to dobře dáváme, ale dnes to nešlo. A zbytečně jsme ztráceli míčky.

Vy domácí zápasy o příštím víkendu pořádáte na zimním stadionu v Ostravě – Porubě. Jakou čekáte návštěvu?
Tipuji tak dva až tři tisíce diváků, kteří nás poženou.

Tatran Střešovice - Vítkovice 10:1

Florbalistům Střešovic vyšla odplata za debakl z úvodního extraligového finále dokonale. V hale pražské Sparty na Letné porazili obhájce titulu 10:1 a před zápasy v Ostravě vyrovnali stav série na 1:1. Domácí měli co napravovat. V pátek Vítkovicím podlehli 1:8 a zaznamenali nejvyšší porážku v historii klubu.

Tentokrát hráči dvanáctinásobného šampiona podobnou blamáž nepřipustili a po úvodní třetině vedli 3:0. Po opatrném vstupu do utkání z obou stran otevřel skóre v 13. minutě Klimeš, za 155 vteřin zvýšil v přesilovce Švéd Von der Pahlen a za dalších 47 vteřin se trefil Hlavička. Ve 22. minutě nastřelil v přesilovce Patrik Suchánek tyč, ve 26. minutě už zvýšil na 4:0 Vávra. Tatran pak přečkal dvě oslabení a Přívara s Klimešem upravili už na rozdíl šesti gólů. Pak sice při Jedličkově vyloučení vstřelil čestnou branku Vítkovic Kološ, ale za 50 vteřin se radovali opět domácí, když po úniku skóroval Hlavička.

Odplata za pátek vyšla Střešovicím na jedničku. Ve 42. minutě dorovnal výši debaklu na 8:1 Přívara, v 54. minutě dokonce v oslabení skóroval ještě střešovický kapitán Fridrich a potupnou desítku dovršil Von der Pahlen.

"Dnes jsme zvolili nejlepší možnou odpověď. Předvedli jsme o sto procent lepší bojovnost, soustředění a jednoduchost hry. Nespokojen jsem pouze s množstvím vyloučení, především za nesportovní chování, to nás může stát příští zápas. Děkuju divákům za fantastickou atmosféru," řekl trenér Střešovic Jan Zahalka. "Byl to zrcadlově stejný zápas jako v pátek. Musíme ho hodit za hlavu," prohlásil vítkovický trenér Radomír Mrázek.

Tatran Střešovice - 1. SC Vítkovice 10:1 (3:0, 4:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 13. Klimeš (Podhráský), 15. Von der Pahlen (Deutsch), 16. Hlavička (Princ), 26. Vávra, 34. Přívara (Richter), 35. Klimeš (Deutsch), 37. Hlavička, 42. Přívara (Podhráský), 54. Fridrich, 55. Von der Pahlen - 37. Kološ. Rozhodčí: V. Sýkora, Dolanský. Vyloučení: 5:3, navíc P. Suchánek (Vítkovice) a Jedlička (Tatran) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 627. Stav série: 1:1.