Titul na dohled už mají pardubičtí hokejisté poté, co vyhráli i třetí finálový zápas 5:2 a jsou krůček od cíle. Vítězové, poprvé na ledě ve Vítkovicích, prodloužili rekordní vítěznou sérii v play-off už na jedenáct utkání. Rozhodnout mohou svěřenci trenéra Václava Sýkory už ve čtvrtek, kdy se hraje od 18.10 opět v ostravské ČEZ Aréně.

Rošády v sestavě nepomohly

Kouč Vítkovic Alois Hadamczik po dvou porážkách v Pardubicích zamíchal složením útoků a pohromadě nechal jen Hruškovu třetí formaci. Kapitána Burgra přesunul dokonce z centra na pravé křídlo první Štefankovy řady. Před úvodním vhazováním zazpíval českou státní hymnu ostravský patriot Jaromír Nohavica.

V opatrném začátku se hrálo dlouho bez šancí a v páté minutě z ničeho nic otevřel skóre vítkovický Treille. Francouzský útočník po objetí branky vystřelil z otočky z pravého kruhu pro vhazování a trefil Haškem nepokryté místo u bližší tyče. Za tři minuty se z levé strany řítil na pardubickou branku Burger, ale zvolil nepřesnou přihrávku na Štefanku.

Od vedoucího gólu Ostravanů ale hrozili více hosté a v deváté minutě se dočkali vyrovnání. Po Kousalově střele se dostal k vyraženému puku před Štěpánkem Buchtele a bekhendem uklidil puk do vítkovické branky. Při Jillsonově vyloučení trefila Ujčíkova teč Haška do masky a z dorážky nepřekonal ležící pardubickou oporu Svačina.

Pardubice získávaly díky lepšímu bruslení převahu a ve 14. minutě ji proměnili ve vedoucí gól, když z mezikruží zamířil přesně Pivko. Při trestu hostujícího Cetkovského putoval za zásah holí do Havířova obličeje na trestnou lavici vítkovický Štefanka na dvě plus dvě minuty, ale Ostravané následně v tři a půl minuty trvajícím oslabení odolali. Před pauzou mohl vyrovnat po Burgrově asistenci právě Štefanka, ale blízko Haška neměl čas na lepší zakončení.

Hašek svůj tým podržel

Na začátku druhého dějství šel pykat Burger a Štěpánek svůj tým podržel, když jej nejdříve nepřekonal zblízka Špirko a pak ani tvrdou ránou kanonýr Sýkora. Po návratu z trestné lavice se ocitl před pardubickou brankou Burger, ale bekhendem Haška nepřekonal. Pětačtyřicetiletý gólman a jeho defenziva úspěšně čelili i dalšímu náporu domácích.

Nepřekonal jej ani v 31. minutě z mezikruží Kvapil, když Východočeši hráli oslabení právě po Haškově vyloučení za vysokou hůl. Neúspěchem pro Vítkovice skončil i Ujčíkův průnik. Když domácí nevyužili po Pivkově nebezpečné hře vysokou holí při vyloučení Cetkovského ani 25 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem a následnou tři a půl minuty dlouhou klasickou výhodu, přišel trest v podobě zvýšení pardubického vedení.

Po strkanici Szturce s Pineaultem se hrálo ve čtyřech proti čtyřem, nejdříve ještě Hašek pokryl střelu aktivního Kvapila a 45 vteřin před druhou pauzou prostřelil od modré čáry Štěpánka bek Píša. Náskok si Východočeši při své formě bez problémů pohlídali.

Navíc domácí svůj zmar v přesilovkách potvrdili po rychlém Havířově vyloučení v úvodu závěrečného dějství, když Pivko poslal do úniku Sýkoru, který svou dvanáctou trefou v letošním play off pojistil výhru. Domácí alespoň snížili; Klimek ještě Haška nepřekonal, ale v přesilovce pěti proti třem v 54. minutě tečoval Ujčíkovu střelu za Haškova záda Vrána. V power play ale potvrdil výhru hostů Píša.

Vítkovice Steel - Eaton Pardubice 2:5

Branky a nahrávky: 5. Treille (Vrána), 54. Vrána (Ujčík, Barinka) - 9. Buchtele (Kousal, Cetkovský), 14. Pivko (P. Sýkora, Píša), 40. Píša (Pivko), 43. P. Sýkora (Pivko), 58. Píša. Rozhodčí: Hribik, Šindler - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9496 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 0:1, 1:2. 2Stav série: 0:3.

Sestavy:

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Rehák, Sičák, Trnka, od 43. navíc Voráček - Burger, Štefanka, Krenželok - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Klimek, Szturc, Selingr - od 43. navíc Strapáč. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell - Kolář I, Koukal, Rákos - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.