Hlavním hrdinou zápasu byl jednadvacetiletý německý záložník Mesut Özil, který nejprve v prvním poločase zahodil velkou šanci, ale v druhé části zápasu pak krásnou ranou rozhodl o vítězství svého týmu. Ghana postoupila i přesto, že na turnaji dala pouze dvě branky z penalt a potřinácté za sebou nevstřelila v zápase více než jednu branku.

V utkání v Port Elizabeth proti sobě poprvé v historii světových šampionátů nastoupili bratři, i když Boatengové jsou "pouze" nevlastní. V ghanské sestavě tradičně nechyběl třiadvacetiletý středopolař Kevin-Prince, na kraji německé obrany se trochu překvapivě objevil o dva roky mladší Jérome.

Srbové se dožadovali penalty

Australští fotbalisté vyhráli svůj první zápas na světovém šampionátu. Vítězství 2:1 nad Srbskem jim ale nepomohlo a z turnaje jsou vyřazeni, stejně jako jejich dnešní soupeř, který v rozhodujícím utkání zklamal. Nezvládl roli favorita a ve skupině D skončil poslední.

Srbové dlouho taktizovali, do útoku je probudila až německá branka v souběžně hraném utkání. Jenže místo větší útočné aktivity brzy o naději přišli, protože v rozmezí čtyř minut dvakrát inkasovali. Nejprve Vidič neuhlídal Cahilla, který se prosadil v 69. minutě hlavou. Střídající Holman pak přidal dělovkou z dvaceti metrů druhý gól.

Srbové se vzpamatovali až v závěru, ale ani divoký a divácky atraktivní fotbal bez obran už jim nepomohl. Střídající Pantelič sice stačil šest minut před koncem snížit, ale další šance evropský tým neproměnil. Sudí navíc přehlédl Cahillovu ruku v šestnáctce a poraženým odepřel penaltu, což po závěrečném hvizdu hráči i trenér Antič rozhodčímu hodně nahlas vyčetli.

MS ve fotbale, skupina D:

Ghana - Německo 0:1 (0:0)

Branka: 60. Özil. Rozhodčí: Simon - Hausmann, Braatz (všichni Braz.). ŽK: Ayew - Müller. Diváci: 83.391.

Ghana: Kingson - Paintsil, John Mensah, Jonathan Mensah, Sarpei - K. Boateng, Annan, Asamoah - Tagoe (64. Muntari), Gyan (82. Amoah), Ayew (90.+2 Adiyiah). Trenér: Rajevac.

Německo: Neuer - J. Boateng (73. Jansen), Friedrich, Mertesacker, Lahm - Khedira, Schweinsteiger (81. Kroos) - Müller (67. Trochowski), Özil, Podolski - Cacau. Trenér: Löw.

Austrálie - Srbsko 2:1 (0:0)

Branka: 69. Cahill, 73. Holmann - 84. Pantelič. Rozhodčí: Larrionda - Fendino, Espinosa (všichni Urug.). ŽK: Beauchamp, Wilkshire, Emerton - Lukovič, Ninkovič. Diváci: 35.000.

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire (82. Garcia), Neill, Beauchamp, Carny - Valeri (66. Holman), Culina - Emerton, Cahill, Bresciano (66. Chipperfield) - Kennedy. Trenér: Verbeek.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Lukovič, Vidič, Obradovič - Kuzmanovič (77. Lazovič), Stankovič - Krasič (62. Tošič), Jovanovič, Ninkovič - Žigič (67. Pantelič). Trenér: Antič.