Osmifinálový souboj Německa a Anglie přinesl podle očekávání skvělý fotbal, spoustu gólů, ale i jednu velkou chybu rozhodčích. Za stavu 2:1 se totiž Lampardova střela od břevna odrazila zcela jasně půl metru za brankovou čáru, nicméně sudí jeho gól nepochopitelně neuznali.

Rozhodčí tak nechtěně oživili vzpomínky na finále mistrovství světa v roce 1966 ve Wembley, kdy se v zápase Anglie s Německem podobně trefil domácí Geoff Hurst. Odražený míč se vrátil do pole, švýcarský sudí Gottfried Dienst po konzultaci se svým sovětským asistentem Tofikem Bachramov gól uznal a Angličané nakonec vyhráli 4:2.

"To asistent rozhodčího musí vidět"

"Tehdy tam míč nebyl a byl to gól, teď tam byl a gól to není," napsala německá agentura SID v reminiscenci na legendární okamžik z Wembley. "Byla to neodpustitelná chyba. Tohle asistent rozhodčího musí vidět," řekl už o poločasové přestávce televizi ARD někdejší uznávaný německý sudí Hellmut Krug. Ani předseda Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger nepochyboval: "I z tribuny jsem byl přesvědčen, že tam míč byl."

Němci však i tak vyhráli zaslouženě, ve druhé půli přidali ještě dvě branky a nakonec slaví postup do čtvrfinále po výhře 4:1 nad svým odvěkým rivalem.

Klose se svým gólem dotáhl v tabulce střelců na Pelého

"Myslím, že naše vítězství bylo zcela zasloužené. Jdeme zápas od zápasu, naším cílem je semifinále, myslím, že ho můžeme dosáhnout," řekl střelec prvního gólu Německa Miroslav Klose, který vsítil svůj dvanáctý gól na mistrovstvích světa a v historické tabulce dostihl na čtvrtém místě Brazilce Pelého. Tři góly před nimi je rekordman Brazilec Ronaldo.

V prvním poločase se za Německo trefil mimo Kloseho i jeho parťák z útoku Podolski. Angličané snížili zásluhou Upsona na 1:2 z pohledu Albionu. Po přestávce však německou výhru dvěma góly zpečetil Müller. Němce ve čtvrtfinále čeká vítěz dnešního večerního zápasu Argentina - Mexiko.

Mistrovství světa ve fotbale, osmifinále:

Německo - Anglie 4:1 (2:1)

Branky: 67. a 70. Müller, 20. Klose, 32. Podolski - 37. Upson. Rozhodčí: Larrionda - Fandino, Espinosa (všichni Urug.). ŽK: Friedrich - Johnson. Diváci: 40.510.

Německo: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Boateng - Schweinsteiger, Khedira - Müller (72. Trochowski), Özil (83. Kiessling), Podolski - Klose (72. Gomez). Trenér: Löw.

Anglie: James - Johnson (87. Wright-Phillips), Terry, Upson, A. Cole - Milner (64. J. Cole), Lampard, Barry, Gerrard - Defoe (71. Heskey), Rooney. Trenér: Capello.