- narodil se 8. dubna 1962 ve Vrchlabí

- sedminásobný mistr republiky, čtyřnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz cyklokrosové série Superprestige

- byl ženatý, s manželkou Janou měl syny Radomíra a Dannyho

- měl rád komedie Vlasty Buriana, písně Karla Gotta, svou zahrádku a také automobily.

Ve věku 48 let po dlouhodobé těžké nemoci zemřel bývalý mistr světa v cyklokrosu Radomír Šimůnek starší. Jeho tělo našla bez známek života zhruba ve čtyři hodiny ráno jeho manželka.

Přivolaný lékař jako příčinu úmrtí uvedl podezření na cirhózu jater, více však určí pitva.

Šimůnek byl českou cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991.

O rok později způsobil na silnici z Prahy do Plzně dopravní nehodu, při které zemřeli tři lidé. Šimůnek byl v roce 1993 odsouzen k 18 měsícům nepodmíněně. V červnu 1994 mu prezident Václav Havel udělil milost. Během necelých čtyř měsíců ve výkonu trestu směl Šimůnek téměř každý den trénovat.

Po návratu k závodění se potýkal s psychickými problémy a na mistrovstvích světa většinou obsazoval pozice v druhé desítce celkového pořadí.

Synovec dvojnásobného mistra světa Miloše Fišery vydržel u cyklokrosu aktivně do čtyřiceti let. Poté plynule přešel do role trenéra svého syna Radomíra, který v současné době jezdí za belgickou stáj BKCP-Powerplus.

"Málokterý český sportovec dokázal vybojovat tolik úspěchů jako Radek. Byl to obrovský talent, talent od přírody, ale stejně tak nesmírně poctivý závodník v tréninku," řekl předseda cyklokrosové komise svazu Čestmír Kalaš.

I podle Petra Kloučka, jenž se Šimůnkem závodil a v závěru jeho kariéry jej vedl jako trenér, český cyklokros nikdy neměl takový talent. "A nechci jej srovnávat ani se Štybarem, který to, co zatím dosáhl, má mnohem více vydřené," zdůraznil Klouček, který po lednovém světovém šampionátu v Táboře uvolnil místo reprezentačního kouče.

"Já jsem s ním jezdil, hodně jsme kamarádili, byl to hrozně fajn kluk. Jako trenér jsem s ním zažil závěr jeho hvězdné kariéry. Na mistrovství světa v dánském Middelfartu v roce 1998 jej jen pád v posledním kole připravil o stříbro. Byl výborný po technické stránce, měl velmi dobrou fyzickou kondici a takticky na něj nikdo neměl," dodal Klouček.