O čtyřicet procent méně peněz než loni protočily letos v létě kluby v přestupech. Nejvíc utratil Manchester City, který dal za posily 155 milionů eur (asi 3,8 miliardy korun) a zařídil čtyři z pěti nejdražších letních přestupů. Největšími posilami ambiciozního klubu jsou anglický reprezentant Milner, Španěl David Silva, Ital Balotelli či Yaya Touré z Pobřeží slonoviny. Každý z nich stál kolem třiceti milionů eur. V létě byl dražší jen David Villa, za kterého Barcelona zaplatila Valencii 40 milionů eur.
I v Anglii kluby šetřily
Největší zásluhu na přílivu posil do anglického klubu má majitel klubu šejk Mansúr, který za tři roky do týmu investoval přes půl miliardy eur.
Celkově se však výdaje klubů oproti loňskému roku výrazně snížily. Anglická Premier League vynaložila na přestupy 421 milionů eur, což je podle analytické společnosti Deloitte o 22 procent méně než o rok dříve a nejméně za poslední tři roky.
"Důvodem je, že se kluby snaží najít větší rovnováhu mezi platy hráčů a částkami na přestupy. A roli hraje i to, že UEFA postupně zavádí finanční předpisy, které kluby nutí omezovat výdaje," řekl ředitel odvětví sportovního obchodu společnosti Deloitte Paul Rawnsley, který si myslí, že sumy za přestupy i největších hvězd budou nyní klesat. "Kluby musí nejprve výrazně zvýšit svůj příjem, než budou moci utrácet," dodal.
Najvíc vydělala Valencie
Ve Španělsku kluby dohromady utratily 260 milionů eur, tedy téměř stejnou částku, jakou před rokem utratil pouze Real Madrid. Ten se tentokrát spolu s Barcelonou postaral o dvě třetiny celkové částky.
V Německu se utratilo 158 milionů eur, tedy o 58 milionů eur méně než loni. Najvíc aktivní byly především Schalke a Wolfsburg, jež utratily téměř o polovinu celkové sumy. Naopak mistr a finalista Ligy mistrů Bayern Mnichov do posil téměř neinvestoval.
Podobně je na tom i vítěz Ligy mistrů Inter Milán, který na posily vynaložil jen devět milionů eur, naopak 53 milionů utržil za prodej hráčů. Po Valencii, která získala 83,5 milionu, je tak druhým týmem s největším ziskem z přestupů.
Trend: Hráči s končící smlouvou
Trendem letošního přestupního období bylo získávání hráčů, kterým končily smlouvy, a tak byli k mání za minimální cenu či zcela zdarma. Především v Itálii týmy získávaly fotbalisty na hostování, a to včetně velkých hvězd, jako je Ibrahimovic, kterého Barcelona půjčila do AC Milán, a vyřešila tak problematické jednání. Oba kluby nyní mají rok na to, aby se dohodly na přestupu. "Odchod hráče na hostování umožní klubům snížit výdaje na platy. Je to jednoduchý způsob jak ušetřit, možná jednodušší než hráče přímo prodat," vysvětlil Rawnsley.
Stále víc se na přestupovém trhu prosazují týmy z Ruska a Turecka. V létě vyhrál boj o bosenského záložníka Misimoviče turecký Galatasaray, za Bruna Alvese zase Zenit Petrohrad zaplatil Portu 22 milionů eur.
Poslední zářijový den byl ukončil přestupní období a ještě přinesl po třech posilách německému Schalke a anglickému Birminghamu. Birmingham mimo jiné získal ze Spartaku Moskva obránce Martina Jiránka. AC Milán pak koupil Brazilce Robinha, který si tak zopakoval přestup na poslední chvíli z před dvou let, kdy také na poslední chvíli přestoupil z Realu Madrid do Manchesteru City.
Další přestupní období začne 1. ledna 2011.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist