České basketbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa narazí v pátek v Karlových Varech na Austrálii, obhájce titulu z roku 2006. Austrálie v souboji o první místo v osmifinálové skupině dnes v Ostravě podlehla USA a narazí tak na český tým, který v brněnské skupině skončil třetí.

Kouč Blažek zkusil tým nastartovat po úterní dvacetibodové prohře se Španělskem i třemi změnami oproti tradiční základní sestavě, která šampionát zahajovala.

Netradičním lídrem českého útoku se na začátku stala pivotka Kulichová, jejímž hlavním úkolem sice bylo v obraně krýt brazilskou podkošovou hvězdu a finalistku letošní WNBA Eriku Machadovou, ale rychlých osm bodů Kulichové bylo pro českou reprezentantku velkou změnou proti jejímu ofenzivnímu tápání v předchozích zápasech.

V poločase Brazilky vedly

Češky se i dnes vezly na velkých sinusoidách svého výkonu, typická byla druhá čtvrtina, v níž domácí skvělým útokem a dvanácti body v řadě odskočily až na 29:20.  Euforie však Blažkovu týmu vydržela jen krátce, série ztrát a chyby na útočné polovině čtvrtý tým z minulého MS rychle trestal. Machadaovou skvěle doplňovala střelkyně Castrová-Marquezová a do poločasu Jihoameričanky dokonce o dva body vedly.

O přestávce ale Češky menší krizi dokázaly zažehnat. Znovu se rychle dostaly do střeleckého rytmu a jejich nástup do druhé půle byl drtivý. Šestiminutový úsek vyhraný poměrem 20:5 byl jedním ze zatím nejlepších na šampionátu, pod košem svoji proměnu dokonala sebevědomá Kulichová, devíti body soupeře "zasypala" i tradiční kanonýrka Vítečková a český tým odskočil až do trháku 54:41.

"Brazilky začaly hrát ve druhém poločase zónovou obranu. Nám se proti ní v zakončení dařilo. I když můj střelecký účet mohl být ještě lepší," poznamenala po zápase autorka 24 bodů Vítečková, která považuje z dvojice USA, Austrálie za přijatelnějšího čtvrtfinálového soupeře Austrálii.

Češky oplatily soupeřkám porážku z MS z před čtyř let

Brazilky, které v úterý až v samém závěru zvrátily zápas s Japonskem a udržely si tak na poslední chvíli naději na play off, se ale ani dnes zlomit nenechaly. Stejně jako dokázaly stáhnout manko v první půli, nevzdaly se ani nyní. Domácí hráčky znovu několikrát špatně přebraly protihráčku při clonách a Brazilky i díky trojkám snížily až na 52:56 ve 28. minutě.

Další výpadek už ale Češky nedopustily. Ve čtvrté čtvrtině soustředěným výkonem odrazily brazilský nápor a navíc se znovu mohly opřít o trojkařku Vítečkovou, která tým uklidnila dvěma dalekonosnými pokusy v rychlém sledu.

Pivotku Ivanu Večeřovou v zápase s Brazílií nadchla skvělá atmosféra. "Byl to krásný zážitek. Diváci nás hnali dopředu. Jsem úplně vyšťavená. V takové atmosféře jsem se vydala ze všech sil. V zápase to nevnímám, ale druhý den se únava přihlásí," poznamenala Večeřová, podle níž rozhodla větší vůle českého týmu po vítězství.

Češky tak dnes Brazílii oplatily vyřazení ze čtvrtfinále MS před čtyřmi lety. Nyní je v pátek čeká v cestě za medailí Austrálie, obhájce titulu. "Právě na Austrálii nemáme nejlepší vzpomínky. Hrály jsme proti ní na olympiádě a zápas se nám vůbec nepovedl. Ale máme nyní jiný tým. Soupeřky mají výbornou obranu, obhajují titul. Bude to velice těžké utkání, musíme bojovat," uvedla Vítečková. Před dvěma lety ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pekingu prohrály české basketbalistky s Austrálií vysoko 46:79.

Česko - Brazílie 84:70 (17:20, 34:36, 60:55)

Body: Vítečková 24, Horáková 17, Večeřová 16, Kulichová 12, Veselá 6, Elhotová 5, Burgrová 4 - Castro-Marquesová 27, De Souzaová 16, Nascimentová 6, Dantasová 5, Nevesová 5, Pintová 4, Rochaová 3, Luzová 2, de Oliveiraová 2. Rozhodčí: Grinterová (USA), Mayberry (Austr.) a Liang Ping (Čína). Trestné hody: 27/20 - 19/13. Fauly: 18:23. Trojky: 6:5. Doskoky: 34:34 Diváci: 3140.

Skupina F (Brno):

Japonsko - Korea 64:65 (15:21, 28:33, 46:50), Rusko - Španělsko 76:67 (20:25, 36:37, 54:55).

Skupina E (Ostrava):

Řecko - Bělorusko 70:74 (18:20, 38:40, 49:54), Francie - Kanada 49:47 (12:16, 27:25, 33:28)

USA - Austrálie 83:75 (29:18, 51:33, 72:57)

1. USA 6 6 0 565:367 12

2. Austrálie 6 5 1 476:363 11

3. Francie 6 4 2 371:338 10

4. Bělorusko 6 3 3 371:424 9

5. Řecko 6 2 4 392:455 8

6. Kanada 6 1 5 306:395 7