Libeňská hala byla během pondělka připravena na druhý start slavné soutěže v tuzemsku. Teď ji zdobí nový led s minimem reklam oproti zápasům české extraligy, s logem NHL Premiere Prague uprostřed a s rozměry jednotlivých hracích pásem podle pravidel NHL.

Pořadatelé mají zkušenosti z roku 2008, kdy se ve stejné hale hrály duely New Yorku Rangers s Tampou Bay. "Začali jsme s přípravou hned v neděli po skončení extraligového zápasu Slavie s Karlovými Vary. Hned se začalo bílit, kreslit reklamy, což bylo ráno kolem osmé připravené. Potom se mrazilo a led vyzkoušeli žáčci Slavie, aby to zabruslili. Pak se všechno upravovalo a dneska ráno byla hlavní zkouška," popsal přípravy šéf projektu NHL v Praze z pořádající agentury Vladimír Šafařík.

Na přípravě ledu pracovalo celou noc z neděle na pondělí deset lidí a kontroloval se každý detail. Na to dohlíží hlavní ledař NHL Dan Craig, který například hlídá práce na ledové ploše i při venkovních zápasech NHL. "Je to pod jeho neustálou kontrolou. Má na starosti kvalitu ledu, objíždí všechna tři místa, kde se v Evropě hraje, tedy i Švédsko a Finsko. Všechno funguje, jak má, a těšíme se na víkend," doplnil Šafařík.

Jak na tom ledě může někdo hrát?

Výhodou příprav bylo, že Slavia hraje své zápasy na kluzišti s rozměry NHL (60x26 metrů), podle pravidel Mezinárodní hokejové federace přitom může být až o čtyři metry širší. "Jinak by příprava trvala daleko déle," doplnil Šafařík. I tak v pondělí musely oba zámořské celky trénovat v Tesla Areně. "Hráči tam byli překvapení, jak na tom ledě s tolika reklamami někdo může hrát, že puk skoro není vidět," usmíval se Šafařík.

Oba týmy zabraly v O2 areně po třech šatnách, ale ta nejluxusnější zůstala uzamčená, protože patří pražské Slavii. "Mají tam rotopedy, masážní stoly a prostě všechno, co mají k dispozici v Americe. Samozřejmě to v domácích arénách mají luxusnější, šatnu s velikými rehabilitačními zařízeními my jim tady dát nemůžeme," doplnil Šafařík.

Před dvěma roky dalo pořadatelům nejvíce práce připravit arénu na množství přístrojů, které si týmy a další lidé ze zámoří přivezli, a které jsou konstruované na napětí 110 voltů. V Česku je v síti běžné dvojnásobně vysoké napětí. Nyní už pomáhají dva roky staré zkušenosti. "Máme spoustu transformátorů a dopředu jsme dostali seznam všech věcí, takže jsme na to připravení. Z roku 2008 víme, co je potřeba, a nejsme zaskočení," řekl Šafařík.

Stále není vyprodáno

Na prezentaci připravenosti haly byl pozván při své krátké návštěvě haly i tenista Ivan Lendl, který má velmi kladný vztah k hokeji. Dostal od Šafaříka dresy obou klubů a originální hokejku od Jaromíra Jágra, hvězdy Omsku, jehož Česká sportovní také zastupuje. Víkendové zápasy Lendl nestihne, protože hned odlétá do Malajsie.

Na duely Bostonu s Phoenixem stále ještě zbývají vstupenky, ale postupně mizí. "Teď se začaly prodávat hodně rychle a mizí po stovkách. Sobota vypadá velmi dobře, neděle se také rozbíhá. Myslím si, že atmosféra může být velmi dobrá," dodal Šafařík. Ještě v pátek byl sobotní duel vyprodán z 90 procent a nedělní ze tří čtvrtin.

Boston se dnes ještě představí v přípravě v Liberci ve vyprodané Tipsport Aréně a Phoenix odletí ve středu k zápasu do Rigy proti tamnímu Dinamu.

Související