Podmínkou pro vznik nemoci z povolání je, že vznikla při plnění pracovních nebo služebních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Nemoci, které vznikají nepříznivým působením fyzikálních, biologických, chemických nebo jiných zdraví škodlivých vlivů, jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání, který je obsažen v příloze k nařízení vlády č. 290/1995 Sb. Zdravotnická zařízení, která mohou uznat určitou nemoc za nemoc z povolání, jsou uvedená ve vyhlášce č. 342/1997 Sb.

Podle § 369 zákoníku práce zaměstnanci, u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, je zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, povinen poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, popřípadě i za věcnou škodu. Pokud nesmí zaměstnanec dále konat dosavadní práci v důsledku pracovního úrazu, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, a to na základě lékařského posudku vydaného zařízením lékařské preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, přísluší tomuto zaměstnanci v případě rozvázání pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou z týchž důvodů, odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku, pokud kolektivní smlouva či individuální smlouva nestanoví odstupné vyšší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist