Už jen čtyři body dělí ve fotbalové lize vedoucí Plzeňa druhou Spartu. Letenští dnes totiž využili páteční zaváhání lídra soutěže a přehráli České Budějovice 2:0. A vítězství Sparty znovu zařídili afričtí útočníci.

Sparta musela dobývat bránu urputně bránících Jihočechů. Prosadila se však brzy, Kweuke byl v 17. minutě důraznější v souboji s brankářem Kučerou a v pátém ligovém utkání v řadě se dokázal prosadit střelecky.

Domácí ale nebyli ani poté v klidu a hosté několikrát ohrozili Blažka v brance Sparty. Před poločasem ještě spálil velkou šanci osamocený Wilfried, který při svém hlavičkovém pokusu zazmatkoval a mířil mimo.

I druhou půli začali Letenští nervózně. Ovšem Sparta v pravou chvíli vytáhla svou současnou největší zbraň v podobě spolupráce afrických útočníků: Kweuke na levé straně v 57. minutě zatáhnul míč k brankové čáře, našel zpětnou přihrávkou Wilfrieda a ten desátým gólem v sezóně dostal soupeře definitivně do kolen. Od té doby už domácí zápasu vládli, ale branku už nevstřelili. Zahrozili i hosté, Otepka třináct minut před koncem orazítkoval spojnici břevna a tyče.

Olomouc přezimuje třetí

Olomouc přezimuje na třetím místě ligové tabulky, své postavení Hanáci potvrdili proti Příbrami, kterou porazili 3:1. Olomouckým se před duelem rozpadla obrana, a tak trenér Psotka musel nasadit hned tři nezkušené obránce s věkem pod devatenáct let Kalase, Murína a Machalického, problémem pro domácí mužstvo to ale nebylo.

Už v 17. minutě se totiž přes Šultese a Hubníka dostal míč k Petrovi, který otevřel skóre. A ani ne za minutu přihrál Ordoš Hubníkovi a čerstvý reprezentant přidal již svou dvanáctou trefu v sezoně. Ujal se tak vedení v tabulce střelců.

Příbram snížila ve 33. minutě, kdy Pilík připravil gól pro Huňu, který ukončil své střelecké trápení. Jenže ještě do poločasu šli domácí znovu do dvoubrankového vedení. A to po překvapivé spolupráci obou mladých stoperů. Kalas našel centrem Murína a ten ve svém třetím ligovém startu skóroval hlavičkou na zadní tyč.

Olomouc mohla své vedení ještě několikrát navýšit, ovšem Rossi a hned dvakrát Ordoš ztroskotali na skvělých zákrocích brankáře Hrušky. Hosté se už na odpor nezmohli a zápas se v poklidu dohrával.

Gólman Filipko vychytal Slovácku remízu v Hradci

Problémy s koncovkou a velmi dobrý výkon gólmana Slovácka Filipka připravily Hradec Králové o úspěch v posledním podzimním utkání fotbalové ligy. V 17. kole se tak rozešly oba týmy smírně 0:0, což znamená, že Hradec doma popáté z posledních šesti duelů neinkasoval, naopak Slovácko popáté ze šesti utkání neskórovalo.

Hradec začal typickým tlakem, kterým se na svém stadionu pokusil během podzimu zaskočit vlastně každého soupeře. Nápor byl opravdu ostrý, Hradec si z něj navíc vytvořil i gólové šance. Proti jeho záměrům se však postavil brankář Filipko, jednoznačně nejlepší muž v dresu hostujícího Slovácka. Vyrazil dvě výborné střely útočníka Kocourka ze střední vzdálenosti, fantasticky zlikvidoval i prudkou hlavičku Dvořáka. Další dobré zákroky proti střelám Dvořáka a Pávka přidal Filipko ve druhé půli, a tak Slovácko v Hradci ubránilo bod.

17. kolo Gambrinus ligy:

SK Sigma Olomouc - 1. FK Příbram 3:1 (3:1)

Branky: 17. Petr, 18. Hubník, 43. Murín - 33. Huňa. Rozhodčí: Damková - Večeřa, Santarius. ŽK: Divíšek (Příbram). Diváci: 5036.

Sestavy:
Olomouc: Drobisz - Janotka, Murín, Kalas, Machalický - Rossi, Ordoš (64. Navrátil), Hořava - Šultes, Hubník (89. Vašíček), Petr (75. Přikryl). Trenér: Psotka.

Příbram: Hruška - Plašil, Ricka, J. Štochl, Nohýnek, - Pilík (81. Šlapák), Videgla, Tarczal, Divíšek (75. Wágner) - Huňa (86. Mojdl), M. Štochl. Trenér: Nádvorník.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Dobrovolný, Marek. ŽK: Hájovský - Volešák, Kubáň. Diváci: 4325.

Sestavy:
Hradec: Lindr - Wozniak, Chleboun, Hájovský - Rezek, Fischer (78. Hochmeister), Pávek, Poděbradský - Pilař, Dvořák (66. Černý), Kocourek (69. Štěpán). Trenér: Kotal.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Kordula, Mezlík, Kubáň - Fujerík, Volešák, V. Valenta, J. Valenta (90. Perůtka) - Nestorovski (82. Szmek), Švancara (88. Hlúpik). Trenér: Soukup.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)

Branky: 17. Kweuke, 57. Wilfried. Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Slavík. ŽK: Vacek, Kweuke - Otepka, Černák. Diváci: 8253.

Sestavy:
Sparta: Blažek - Kušnír (70. Hoheneder), Brabec, Řepka, Pamič - Kadlec, Vacek, Kucka, Zeman (83. Sionko) - Wilfried (90.+1 Lačný), Kweuke. Trenér: Chovanec.
České Budějovice: Kučera - Riegel, Lencevič, Lengyel, Žižka - Laštovka, Černák, Rakovan (63. Pecka), Otepka, Mezlík (90.+1 Kadula) - Ondrášek (79. Stráský). Trenér: Šilhavý.

1. Plzeň 17 13 2 2 43:16 41
2. Sparta 17 12 1 4 29:11 37
3. Olomouc 17 9 4 4 34:14 31
4. Mladá Boleslav 17 8 6 3 31:21 30
5. Jablonec 16 8 3 5 29:18 27
6. Teplice 16 7 4 5 21:21 25