Brněnské basketbalistky po porážce přišly o postup do play-off, hráčky USK klopýtly po třech výhrách.

Frisco Sika Brno - Beretta Famila Schio 67:68

České mistryně většinu zápasu vedly, získaly až čtrnáctibodový náskok. Ale v poslední čtvrtině italské basketbalistky výsledek otočily. Brňanky utrpěly už pátou prohru v soutěži a už mají jen mizivou naději na postup do play-off.

Ani vysoký náskok svěřenkyním trenéra Jana Bobrovského nepomohl ke klidu. V poslední čtvrtině se karta obrátila. Brňanky hrály hodně staticky. Italky hodně využívaly vysokou pivotku Yacoubouvou, kterou domácí pivotky jen s obtížemi bránily, neboť po přihrávkách uplatňovala svou převahu. Na zvratu měla velký podíl přesně střílející izraelská rozehrávačka Cohenová čtyřmi tříbodovými střelami. Jendobodový náskok už hráčky Schia uhlídaly.

"Zápas měl stejný průběh jako naše poslední vystoupení proti Bourges. Dnes jsme přitom vedli ještě větším rozdílem," posteskl si po utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský, podle nějž není možné vyhrát i při čtrnáctibodovém náskoku, pokud střílí body pouze Fordová. "Musí se k ní přidat další hráčky. V závěru jako by se i opory bály rozhodnout. Naše prohra nebyla tentokrát o fyzické kondici, ale o myšlení," dodal brněnský kouč, který už přestává věřit v postup, i když ještě stále existuje teoretická možnost.

Trenér Schia Sandro Orlando si pochvaloval, že jeho hráčky neztratily ani za nepříznivého stavu sebedůvěru. "Snažili jsme se bojovat o každý míč, což se nám vyplatilo a v závěru jsme otočili výsledek. Měli jsme problémy s bráněním Fordové a velmi dobře střílející Stehlíkovou," přiznal po zápase Orlando.

Nejvíc bodů: Fordová 23, Stehlíková 16, Škerovičová 8, Hejdová 7 - Yacoubouová 21, Cohenová 14, Macchiová 9, McCarvilleová 8. Rozhodčí: Boženar (Ukr.), Nituová (Rum.), Van den Broeck (Belg.). Trestné hody: 13/8 - 15/14. Fauly: 15:19. Trojky: 7:6. Diváci: 500. Čtvrtiny: 24:16, 36:34, 60:49.

Halcon Avenida Salamanca - ZVVZ USK Praha 93:65

Basketbalistky ZVVZ USK Praha po třech výhrách za sebou v soutěži vysoko podlehly ve Španělsku vedoucímu celku skupiny C Salamanky 65:93. Příští středu mohou nezdar odčinit v domácím duelu s francouzským Tarbes.

Po šesti zápasech mají Pražanky bilanci tří výher a tří porážek a dělí se o třetí místo ve skupině C právě s příštím soupeřem Tarbes. Salamanca si dnešní triumfem upevnila vedení s bilancí pěti výher a jedné prohry, druhý je Spartak Moskva, čtvrtý Galatasaray Istanbul a poslední Kaunas.

Vysokoškolačky sice chtěly Salamance oplatit prohru z prvního vzájemného utkání na Folimance, kdy v dramatické koncovce podlehly o jediný bod, ale dnešní zápas jim nevycházel od prvních minut. Už ve třinácté minutě ztrácely deset bodů a na domácí tým nestačily především v důležitých podkošových soubojích. Tam vládly Lyttleová a De Souzaová, které se staraly o bodový přísun Salamanky a sbíraly i mnoho doskoků. Právě při nich dnes USK drtivě prohrál.

Hostujícímu týmu nevycházela jako v minulých zápasech hra z venkovního prostoru a střelba z dálky. Pražanky dnes daly jen dvě trojky. Trápila se i tradiční kanonýrka Vítečková. Ta dnes dala jen devět bodů a zaostala za svými příděly z minulých zápasů, kdy pokaždé nasázela přes 20 bodů.

Salamanca svůj náskok trpělivě budovala bodovými šňůrami, v poločase vedla o 15 bodů, na začátku čtvrté čtvrtiny už o 20 a čtyři minuty před koncem už dokonce o propastných 30 bodů. Závěr zaváněl pro USK debaklem, především poslední čtvrtina se českým vicemistryním nepovedla, za šest minut daly jen čtyři body a vysokou prohru nezmírnily.

Nejvíc bodů: Torrensová 22, Lyttleová a De Souzaová 21 - Whalenová 17, Miltonová-Jonesová 16, Elhotová 15. Fauly: 11:16. TH: 14/10 - 7/5. Trojky: 5:2. Čtvrtiny: 27:21, 54:39, 75:56.