Dobrý den,
zákoník práce stanoví v ustanovení § 41 odst. 1 písm. a) podmínky, za kterých je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, pokud zaměstnanec pozbyl způsobilost dlouhodobě vykonávat dosavadní práci a to vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ověřenému lékařským posudkem. Lékařský posudek musí pro tento případ vydat přímo zařízení závodní preventivní péče, popř. vydá rozhodnutí správní úřad, který lékařské posudky přezkoumává ve druhé instanci. Pod písm. b) § 41 odst. 1 je zahrnuta i situace, kdy lékařský posudek (event. správní rozhodnutí) stanoví zákaz dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, ohrožení či onemocnění nemocí z povolání, anebo z rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví pro dosažení nejvyšší přípustné expozice na pracovišti.

Z výše uvedených důvodů může (ale nemusí) zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď (na základě ustanovení §52 písmeno d) a e)), avšak za striktně stanovených podmínek, tj. v době podání výpovědi musí mít zaměstnavatel k dispozici příslušný lékařský posudek či správní rozhodnutí, jak uvedeno výše a v písemné výpovědi musí přesně specifikovat výpovědní důvod, pouhý odkaz na ustanovení zákona nepostačuje.Objektivní zdravotní stav zaměstnance není v tomto případě rozhodující. V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele dle § 52 písm. d) zákoníku práce přísluší zaměstnanci odstupné nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku; musí se však jednat o onemocnění nemocí z povolání nebo o ohrožení touto nemocí.

Podle obsahu Vašeho dotazu se pravděpodobně o nemoc z povolání nejedná (záleží na charakteru provozu), vždy záleží na lékařském posudku.