Po deseti letech se prosadila česká štafeta biatlonistů na druhé místo v závodě Světovém poháru. V německém Oberhofu dokázal Michal Štesing vybojovat druhou příčku před slavným finišmanem norské štafety Ole Einarem Björndalenem. Čtveřice Zdeněk Vítek, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec a Šlesingr se konečně v sezoně dočkala výrazného úspěchu.

Trenér: Nepanikařili, bojovali

"Uf, to byly nervy," řekl po závodě český trenér Ondřej Rybář na webu biatlonového svazu. "Podmínky byly velmi náročné a skutečným vítězem je asi vítr, ale kluci se s ním vypořádali výborně. Nepanikařili a bojovali," pochválil své svěřence. Trenér věřil, že dobrý výsledek v závodě štafet jednou přijde.

Česká štafeta zopakovala stříbro ze závodu v italské Anterselvě v prosinci 2000, kdy Petr Garabík, Ivan Masařík, Roman Dostál a Vítek doběhla druhá. Tehdy Björndalen ve finiši porazil Vítka.

V Oberhofu zkušený Vítek štafetu rozbíhal a za silného mrazu i větru se díky přesné střelbě vstoje dostal do čela. Na druhém úseku měl dokonce půlminutový náskok. Výkony na střelnici však v každém kole značně míchaly pořadím a poté, co musel Soukup na trestný okruh, to s českými šancemi na stupně vítězů nevypadalo příliš dobře.

Od poloviny závodu se v čele pevně usadili Němci a do cíle si nakonec dovezli bezpečný náskok více než dvou minut. Ve složení Stephan, Wolf, Peiffer a Greis slavili první výhru od olympiády v Turíně 2006.

Finiš vyšel

Daleko za nimi vrcholil dramatický souboj o další příčky. Moravec sice také musel na trestný okruh, ale finišmanu Šlesingrovi předal na šestém místě s nevelkou ztrátou na třetí Rusko.

Dvojnásobný medailista z mistrovství světa Šlesingr běžel výborně a i když vstoje čtyřikrát minul terč, na soupeře ještě nějaké vteřiny získal. "Michal se na rozdíl od soupeřů dobře vypořádal s poslední položkou. Byl tam vítr, únava i nervy, ale Michal to ustál. To bylo rozhodující," uvedl Rybář.

Jediným, kdo při střelbě nechyboval, byl Björndalen a při výjezdu ze střelnice se zařadil za Šlesingra, který dokončil trestné kolo. Před cílovou rovinkou jel první Šlesingr a čekal na Norův nástup. Björndalen zkusil zaútočit, ale český biatlonista jeho nástup zachytil a slavného soka porazil.

"Michal je náš nejlepší finišman, a kdyby s Björndalenem prohrál, už bych nevěděl, koho bych měl na tento úsek postavit. Závěr byl strhující a jsem šťastný, že Michal ukázal svoji sílu. Ale on ji vlastně ukázal celý tým," uzavřel Rybář a pochválil i servis. "Na trati bylo vidět, že lyže nám jedou opravdu dobře. Měli jsme formu, dobré lyže i štěstí," řekl.

Muži - štafeta na 4x7,5 km: 1. Německo (Stephan, Wolf, Peiffer, Greis) 1:23:53,0 (2 tr. okruhy+16 dobíjení), 2. Česko (Vítek, Soukup, Moravec, Šlesingr) -2:22,8 (3+14), 3. Norsko (Os, Berger, Brattsveen, Björndalen) -2:24,0 (6+14), 4. Ukrajina -2:44,2 (5+14), 5. Slovinsko -2:55,7 (5+16), 6. Francie -2:55,8 (6+16).