Talentovaný český brankář letos podruhé nepustil v utkání proti Washingtonu v čele s Alexandrem Ovečkinem ani jeden gól, když zastavil všech 36 střel soupeře, připsal si celkově třetí nulu sezony a dovedl hokejisty Atlanty k výhře 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil v 32. minutě Nikolaj Antropov.

Přitom Pavelec vyhrál pouze v jednom z předešlých osmi startů a Atlanta se začala tabulkou propadat. Aktuálně drží ve Východní konferenci poslední postupové místo do play off s jednobodovým náskokem před Carolinou. "Byl to pro nás velmi důležitý zápas. Několik posledních utkání jsme nehráli dobře, ale dnes jsme předvedli výborný týmový výkon a hráli jsme na sto procent po celých šedesát minut," uvedl Pavelec.

Pavelec zazářil po debaklu

Atlanta tak odčinila poslední debakl 1:7 od Tampy Bay, v němž český gólman po třech inkasovaných brankách střídal. "Poslední zápasy nebyly z naší strany dobré a ani já jsem se necítil v brance pohodlně. Nečekal jsem ale, že dnes vyhrajeme na jeden gól. Musím pochválit spoluhráče, kteří výborně pracovali okolo branky a hodně střel zblokovali. Výborně jsme ubránili i oslabení, to bylo taky klíčové," dodal kladenský odchovanec, první hvězda zápasu, který svými zákroky přiváděl hostující hráče k zoufalství.

"Všichni hráli skvěle, ale on (Pavelec) předvedl několik klíčových zákroků a dostal nás do výborné pozice, abychom mohli vyhrát zápas. Dnešní vítězství je hlavně jeho zásluha," podotkl Antropov, jediný střelec zápasu.

"Snažili jsme se hrát nejlépe, jak umíme, ale vychytal nás," dodal Ovečkin, který byl s osmi pokusy nejaktivnějším střelcem zápasu. A to navíc v části třetí třetiny nenastupoval, neboť po zásahu holí od spoluhráče seděl několik minut otřesený na střídačce s hlavou v dlaních a bolestivými grimasami. V závěrečném náporu už ale nechyběl.

Vokunův tým prohrál

Spolehlivý výkon podal i další český brankář Tomáš Vokoun. Čtyřiatřicetiletý gólman inkasoval na ledě Bostonu dvě branky z 35 střel, a přestože držel naděje Floridy na bodový zisk až do konce zápasu, nakonec jeho tým prohrál 1:2. U vítězné branky asistoval David Krejčí, jenž vyhrál vhazování a poslal puk Milanu Lucicovi, který z vrcholu levého kruhu propálil Vokouna.

Jedinou branku vstřelili Panthers po akci Radka Dvořáka, po níž Bryan Allen dal kontaktní gól. Více jim ale lídr brankářských statistik Tim Thomas nedovolil. "Nemůžu dnes své svěřence vinit z porážky. Nescházelo jim nasazení, přestože jsme hráli druhý zápas v druhém dnu, navíc jsme zakončovali sérii venkovních zápasů. Podali jsme dobrý výkon," řekl trenér Floridy Peter DeBoer.

New Jersey narazilo v Detroitu

Hokejisté New Jersey vytěžili z předchozích sedmi utkání 13 z 14 možných bodů a i v Detroitu potvrzoval poslední celek soutěže zlepšenou formu. I s přispěním asistence Patrika Eliáše, který bodoval v pátém utkání v řadě, drželi Devils 45 minut nerozhodný stav 1:1, ale nakonec prohráli 1:3.

Na rozhodující brance utkání měl podíl Jiří Hudler, který křížným pasem našel volného Valtteriho Filppulu a finský útočník zakončil akci do odkryté branky. Pojistku přidal v poslední minutě Johan Franzén.

Eric Staal, jeden ze dvou kapitánů víkendového Utkání hvězd, se dvěma góly a jednou asistencí zasloužil o vítězství Caroliny 4:2 na ledě New Yorku Islanders. Kanadský útočník nasměroval Hurricanes za výhrou v prostřední části, v níž během 98 sekund svými dvěma trefami zlomil nerozhodný stav 1:1. U čtvrté branky týmu si pak připsal přihrávku Jiří Tlustý.

"Byl to pro nás důležitý zápas a jsem rád, že jsme v tabulce stále jen jeden bod za Atlantou. Klíčové pro další vývoj utkání byly ty rychlé góly. Soupeře to srazilo a dvougólová ztráta už byla nad jejich síly," uvedl Staal. V New Yorku opět panovalo nevlídné počasí a kvůli sněhové vichřici dorazilo na zápas pouze 4976 diváků.

Výsledky NHL:

Boston - Florida 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 14. Marchand, 22. Lucic (Krejčí) - 49. Allen (Dvořák). Střely na branku: 35:35. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu necelých 59 minut, inkasoval dvě branky z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 94,29 procenta. Diváci: 17.565.

NY Islanders - Carolina 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 21. Grabner, 59. MacDonald - 26. a 28. E. Staal, 15. Boychuk, 56. Sutter (Tlustý). Střely na branku: 25:31. Diváci: 4.976.

Atlanta - Washington 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 32. Antropov. Střely na branku: 24:36. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, neinkasoval žádný gól z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 14.513.

Detroit - New Jersey 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky: 2. Helm, 46. Filppula (Hudler), 60. Franzén - 7. Rolston (Eliáš). Střely na branku: 29:24. Diváci: 20.066.

Dallas - Edmonton 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Branky: 23. a 29. Morrow, 11. Burish - 38. Penner. Střely na branku: 21:35. Diváci: 13.875.

Colorado - Phoenix 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 5. Stoa, 56. Duchene - 22. a 60. Belanger, 7. Upshall, 14. Yandle (Hanzal), 53. Turris. Střely na branku: 31:37. Diváci: 13.740.

Calgary - St. Louis 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 6. a 22. Moss, 39. Pardy, 60. Iginla - 48. McRae. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19.289.

Vancouver - Nashville 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky: 51. Burrows, 53. Sweatt - 41. Weber (Erat). Střely na branku: 35:27. Diváci: 18.860.

Los Angeles - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 34. Smyth, 46. Ponikarovskij, rozh. nájezd Stoll - 36. Clowe, 37. Setoguchi. Střely na branku: 20:24. Diváci: 18.118.