Rusko, jak se zdá, ještě neopustilo velikášství z doby bývalého SSSR. Další důkaz se podle všeho chystá před startem zimních olympijských her v Soči v roce 2014. Podle ruského tisku dostala kosmická agentura Roskosmos za úkol vymyslet způsob, jak do tradiční štafety olympijského ohně zapojit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Možnosti prý našel Roskosmos hned dvě.

Dvě možnosti

Olympijský oheň bývá zažehnut podle zvyklostí v řecké Olympii slunečním paprskem, a pochodeň se pak vydává na štafetovou cestu až do místa olympiády. Při posledních zimních hrách ve Vancouveru v roce 2010 oheň urazil rekordních 45 000 kilometrů.

Ruští činovníci chtějí tento rekord s pomocí ISS výrazně překonat. Podle první varianty by po příchodu štafety do Ruska byl oheň vložen do speciálního pouzdra a s pomocí nákladní kosmické lodi Progress dopraven na ISS. Odtud by se po několika dnech vrátil zpět na Zemi. Problémem je čas – let z kosmodromu k ISS trvá několik dní a může se stát, že v kazetě s ohněm dojde kyslík.

Druhá varianta je nákladnější. Na oběžnou dráhu bude vypuštěna speciální družice se zrcadly, s jejichž pomocí bude světelným paprskem zažehnut oheň na palubě ISS a v den zahájení olympiády opačnou cestou i olympijský oheň v Soči. Mezi experty se prý hovoří i o tom, že družice by mohla na obloze nad Soči s pomocí odraženého světelného paprsku vykreslit i pozdrav olympionikům.

Cesta do kosmu za 220 milionů

Podle ruského zpravodajského serveru Life News Roskosmos intenzivně pracuje na technickém řešení projektu a do práce zapojil i ruské zbrojovky. Cena rekordní kosmické štafety by neměla přesáhnout 360 milionů rublů (220 milionů korun), ale přesnou sumu si odborníci netroufají odhadnout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist