Očekávané vyvrcholení hokejové extraligy začalo zápasy předkola play-off. K vytouženému čtvrtfinále lépe vykročily domácí celky. Litvínov příkladnou bojovností zastavil rozjetou Plzeň a Slavia dokázala smazat dvougólové vedení Karlových Varů a v samostatných nájezdech zvítězila. Druhé zápasy se hrají ve čtvrtek na stejných stadionech - v Litvínově od 17.40 a v Praze od 18.15.

Mladé pušky překvapily

Litvínov přitom nastoupili proti favorizovanému soupeři bez nemocných hráčů s pěti juniory a většinu utkání odehrál na dvě až tři pětky, ale bojovnost a dobře zahrané přesilovky, v nichž dali tři góly, k úspěchu stačily. "Někdy je pro soupeře horší, když hraje proti oslabené sestavě. Mužstvo se víc semkne, hraje obětavě, což se dnes ukázalo. Musím pochválit mladé, hráli výborně. Byl to týmový výkon," řekl kapitán vítězů Roman Vopat.

Te ale hned dodal: "Plzeň má výborné mužstvo a bude to ještě náročná série. Čeká nás hodně osobních soubojů, už dneska se začalo přiostřovat. Série teprve začíná."

Jeho formace s Jakubem Černým a Michalem Trávníčkem dostala na starost elitní řadu hostů vedenou Martinem Strakou. "To byl záměr. I kdyby hrál Viktor, tak bychom na ně chodili my. Při jednom gólu bylo vidět, že Stráča je o něco rychlejší než já, takže jsem ho neuchodil. Dali jsme ale o dva góly víc, což se počítá," dodal Vopat.

Hrdinou zápasu byl útočník Jakub Černý, který už v první minutě otevřel skóre a poté se v 55. minutě prosadil podruhé. "Neměli jsme co ztratit. Plzeň je favorit, my navíc máme v sestavě spoustu mladých kluků," řekl Černý. "V kabině to před zápasem vypadalo jako u juniorů, ale každý potřebuje dostat šanci. Kluci ji dostali a parádně ji využili," ocenil méně zkušené spoluhráče.

Ke dvěma gólům přidal i třetí vlastní, kterým snížil náskok svého týmu na 3:2. "Puk spadl přede mě a já jsem se ho snažil odehrát ven. Nešťastně jsem ho trefil do branky," popsal vlastní gól.

Týmový duch zvítězil

Tým Karlových Varů začal v O2 Areně lépe. Před velmi spoře zaplněnými tribunami vedli už v osmé minutě už 2:0. Ovšem jen 31 vteřin před první přestávkou vrátil Slavii do hry Vašíček v přesilovce.

V úvodu druhé části měli Karlovarští převahu zásluhou dvou po sobě jdoucích přesilovek při vyloučeních Kadlece a Vondrky, ale Kopřiva výbornými zákroky při několika šancích Energie držel pouze jednogólové manko. V 28. minutě pálil bez přípravy z prostoru kruhů Zaťovič, Kopřiva puk vyrazil ramenem.

Vzápětí jelo na osamoceného Krejčíka sehrané karlovarské duo Kumstát - Skuhravý, přičemž Kumstát zkusil štěstí v koncovce sám, ale Kopřivu nepřelstil. Netrvalo ovšem dlouho a Kumstát si svým druhým zásahem v utkání spravil chuť, když převzal puk od Košťála, dostal se přes Krejčíka až před Kopřivu a se štěstím po lede procedil puk za jeho záda.

Na začátku třetího dějství dohrávali slávisté většinu přesilovky ze závěru druhé třetiny a zásluhou Jelínkovy dorážky ji dokázali zužitkovat. Gól Slavi povzbudil, zvýšila tlak a dostávala se do šancí. Brankář Mensator odolával a kapituloval až když Krejčík využil, že měl zakrytý výhled a trefil se přesně k tyči - 3:3.

Prodloužení přineslo jen nevyužité šance Slavie. Nájezdy zahájil gólem Svoboda, Kumstát, Micka a Nosek vzápětí neuspěli, takže Krenželokův další zásah rozhodl o výhře Pražanů.

HC Benzina Litvínov - HC Plzeň 1929 4:2

Branky a nahrávky: 1. Černý (Vopat), 11. Stříteský (Jánský), 40. Lukeš (Švarný, Jánský), 55. Černý (Jareš) - 38. Vostřák (Straka), 42. Vlasák. Rozhodčí: Fraňo, A. Jeřábek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:8. Využití: 3:1. Diváci: 5745. Stav série: 1:0. Třetiny: 2:0, 1:1, 1:1.

Litvínov: Volke - Skuhrovec, Kubát, Gula, Švarný, Stříteský, Jareš, Martinka - Černý, Vopat, Trávníček - Jánský, Heinisch, Lukeš - Majdan, Gerhát, Rindoš - Maxa, Kafan, Zavřel. Trenéři: Kýhos a Kučera.

Plzeň: Horčička - J. Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Frolo, Dresler - Vostřák, Straka, Vlasák - Stránský, Jan Kovář, M. Heřman - Lammers, Slaney, Johnson - T. Rachůnek, Plášek, Dvořák - Petruška. Trenéři: M. Jelínek a Razým.

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 4:3 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 20. Vašíček (T. Svoboda, Kadlec), 42. P. Jelínek (T. Svoboda, Vondrka), 51. Krejčík (Micka, Roth), rozhodující nájezd T. Svoboda - 6. T. Klíma (Sloboda), 18. Kumstát (Skuhravý, Pech), 34. Kumstát (Košťál). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 3956. Stav série: 1:0. Třetiny: 1:2, 0:1, 2:0 - 0:0.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Kuboš, Krejčík, Žižka, Kolařík, Roth - Krenželok, Sklenář, Vondrka - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, Jaškin, Poletín - od 21. navíc Klhůfek. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Čutta, Dobroň, Gřegořek, Sloboda, M. Rohan, Prošek, Trefný - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Sailer, Pech, Zaťovič - Dej, Melenovský, Skladaný - Zucker, T. Klíma, T. Rohan. Trenéři: Baďouček a Pešout.