Martin Havlát opět podpořil svou pozici nejproduktivnějšího českého hokejisty v NHL. V utkání Minnesoty s Chicagem přidal ke svým dvaapadesáti bodům gól a přihrávku a jeho druhý nejlepší krajan v soutěži Tomáš Plekanec už na něho ztrácí pět bodů. To však bylo všechno, co mohlo Havláta těšit, protože Minnesota na svém stadionu obhájci titulu podlehla 2:4.

Havlát je hlavní silou týmu

Hosté rozhodli zápas ve druhé třetině, kdy hned v úvodní minutě skóroval Patrick Sharp, na kterého postupně navázali Tomáš Kopecký a Jonathan Toews. Minnesotu pomáhal zvednout Havlát až v poslední třetině. První gól dal poté, co na něho po návratu z trestné lavice zapomněli hostující obránci a samostatný únik zakončil český útočník precizní forhendovou kličkou. V závěru pak založil akci, po níž padla kontaktní branka.

Vyrovnat už ale Minnesota nedokázala. Naopak v předposlední minutě inkasovala počtvrté, když slovenský hokejista Marián Hossa v oslabení zmrazil naděje fanoušků Minnesoty a zajistil Chicagu pátou výhru za sebou a šesté místo v Západní konferenci.

"Vypadalo to, jako bychom z nich měli příliš velký respekt. Zatímco oni bruslili, my se na ně jen dívali," prohlásil Havlát, který počtem kanadských bodů už vyrovnal svůj loňský zisk, kdy hrál po přestupu z Chicaga první sezonu za Wild. "Když se podívám zpětně na uplynulý měsíc, zjistím, že on je hlavní síla týmu. Je dominantní ve všech aspektech hry a zdá se, že má pořád kotouč pod kontrolou," pochválil českého útočníka trenér Joel Quenneville.

Hudler: 11 zápasů, 14 bodů

Druhý v Západní konferenci je tým Detroitu, v jehož kádru se po matném úvodu sezony rozehrál Jiří Hudler, který tentokrát k výhře v Los Angeles pomohl gólem a asistencí. Český hokejista v posledních jedenácti zápasech nasbíral už čtrnáct bodů.

"Je to dobrý tým, složený ze spousty zkušených hráčů, kteří vědí, jak se hraje v této fázi sezony. Dostali jsme od nich lekci," konstatoval trenér poraženého celku Terry Murray. "Potrestali nás za každou chybu a takové chyby bychom dělat neměli. Tohle musíme propříště odstranit. Skvělé týmy vás za to potrestají," doplnil ho Michal Handzuš, střelec první branky domácích.

Minnesota – Chicago 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Branky: 41. Havlát, 56. Burns (Havlát) – 21. Sharp, 27. Kopecký, 35. Toews, 59. Hossa. Střely na branku: 26:34. Diváci: 19 155.

Los Angeles – Detroit 4:7 (1:3, 0:1, 3:3)
Branky: 5. Handzuš, 53. D. Brown, 59. Simmonds, 60. Richardson – 7. a 46. D. Miller, 8. Cleary (Hudler), 19. Lidström, 40. Dacjuk, 43. Helm, 51. Hudler (Kindl). Střely na branku: 39:27. Diváci: 18 118.