Fotbalistům Hamburku v nedělním utkání německé ligy proti Mainzu nepomohl k bodům ani gól, který neměl být uznán. Střela Marcella Jansena se totiž od břevna odrazila před brankovou čáru, sudí však branku uznali. Znovu se tak ozvali ti, kteří volají po zavedení videa pro řešení sporných sitaucí ve fotbale.

Zvláštní motivace

Mainz však kontroverzní gól spíš namotivoval a jeho hráči nakonec zvítězili 4:2. "Potěšilo mě, že se hráči dokázali přenést přes chybné rozhodnutí a vývoj zápasu zvrátili," řekl trenér Thomas Tuchel.

Německá média ihned gól přirovnala ke slavné chybně uznané brance z finále mistrovství světa 1966, v němž Angličané porazili Němce 4:2 i zásluhou gólu Geoffa Hursta, při kterém míč rovněž nepřešel brankovou čáru. K opačné situaci došlo v utkání obou soupeřů v osmifinále loňského mistrovství světa, kdy Angličan Frank Lampard odrazem od břevna dostal míč evidentně za brankovou čáru, ovšem sudí gól chybně neuznal.

Od té doby se opět ozvaly hlasy po zavedení technologie, která by podobné sporné situace uměla rozhodnout. Pravidlová komise IFAB v minulých týdnech hodnotila nejrůznější technická zařízení, která by měla do jedné vteřiny umět posoudit, jestli míč překročil brankovou čáru. V sobotu však komise rozhodla, že dobu testování prodlouží o další rok, poté by měla začít debata, zda budou zavedena do fotbalu.

Chybně uznaný gól Hamburku

Fandel: Člověk to nestíhá

Po sporném Jansenově gólu se za zavedení techniky přimluvil i šéf německých rozhodčích Herbert Fandel. "V zájmu fotbalu by měl být vyjmut lidský faktor z posuzování, zda byl míč za brankovou čárou, nebo ne. Lidé nejsou stroje a při té rychlosti není možné jistě říci, zda gól byl, nebo ne. Poté jsou pranýřováni. Proto jsem s kolegy už delší dobu pro to, aby byl v míčích čip, který by nám pomohl podobné situace posoudit," řekl Fandel agentuře SID.

Sporný gól Hursta ve finále MS 1966 Anglie–Německo