Hokejisté Liberce zdolali v pátém čtvrtfinále extraligy Slavii 2:0 a snížili stav série na 2:3 na zápasy. Vítěznou branku vstřelil v 35. minutě Tomáš Vak, v power play při oslabení Bílých tygrů v závěru pojistil výsledek kapitán Petr Nedvěd. Gólman Tomáš Vošvrda ozdobil svůj první start v play-off od začátku v extraligové kariéře čistým kontem. Šestý zápas je na programu v pondělí v Praze.

Úvodní třetina nabídla spíše opatrnou hru, Slavia však byla nebezpečnější. Ve 12. minutě se v přesilovce po přečíslení domácích dostal sám před libereckého gólmana Micka, ale neuspěl. Na straně domácích měl nejlepší střeleckou pozici po objetí branky mezi kruhy Vak, ale slávisté jeho pokus zblokovali.

Ve druhé části Liberec zvýšil aktivitu, přečkal pak Štichovo vyloučení a od poloviny utkání měl čím dál větší tlak, ale Kopřiva svůj tým držel. Ve 35. minutě se Bílí tygři radovali, když Bartovičovu přihrávku z pravé strany od mantinelu usměrnil před brankovištěm za Kopřivova záda Vak.

Slavia podnikala brejky, ale výraznější příležitosti neměla. Na konci třetí třetiny Slavia sáhla k power play a v čase 56:36 kapitán Nedvěd z vlastního obranného pásma trefil prázdnou bránu.

Třinec nedal Litvínovu šanci

Po dvou výhrách nad jedním z hlavních kandidátů na titul prodělali litvínovští hokejisté vystřízlivění. Pátý čtvrtfinálový zápas v Třinci prohráli 1:6 a hrozbu vyřazení budou muset odvracet v pondělí na domácím ledě.

Litvínov ve Werk Aréně prohrál v sérii i potřetí. Vysokou porážku podložil mdlým výkonem, který protkaly hrubé chyby v defenzivě. Po nich hosté inkasovali hned tři góly.

"Hráli jsme opravdu nezodpovědně, nekoncentrovaně. Takový lehkovážný přístup mě mrzí, soupeři jsme výhru zbytečně moc usnadnili," řekl litvínovský gólman Martin Volke, kterého hostující trenéři po druhé třetině za stavu 0:4 raději stáhli ze hry a šetřili na další utkání.

Opora žlutočerných byla za laxní obranou vydána napospas Ocelářům. "Tři góly jsme vlastně Třinci darovali sami tím, že jsme zbytečně vymýšleli. Musíme hrát daleko jednodušeji, dostávat hned puky z obranného pásma. Dneska jsme udělali strašně hloupé chyby v našem pásmu. A to se nevyplácí, ještě proti manšaftu, jako je Třinec," tvrdil Volke.

O šest třineckých branek se podělilo šest různých střelců.

Bílí tygři Liberec - HC Slavia Praha 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Vak (Bartovič, Trončinský), 57. P. Nedvěd. Rozhodčí: Fraňo, Minář - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 2:3.

Sestavy:
Liberec: Vošvrda - Hunkes, Derner, Čakajík, Trončinský, Štich, Holub, Moravec, Ulrych - Bartovič, P. Nedvěd, Podkonický - Kudrna, Vak, M. Hořava - Bárta, Vantuch, Ondřej - Klimenta, Víšek, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Vašíček, Kolařík, Žižka, Roth, Krejčík, Kuboš - Micka, P. Jelínek, J. Doležal - Pospíšil, T. Svoboda, Tomica - Krenželok, Endál, Vondrka - Třetina, Sklenář, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st., Čelanský a Beránek.

HC Oceláři Třinec - HC Benzina Litvínov 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Lojek (M. Růžička, Hudec), 15. Kohn, 25. D. Květoň (Polák, Zíb), 39. Varaďa (M. Růžička), 41. M. Růžička (Varaďa, Bonk), 43. Polanský - 59. Jánský (Jareš, Lukeš). Rozhodčí: Šindler, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8, navíc Vopat (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4859. Stav série: 3:2.

Sestavy:
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, od 55. min. navíc Richter - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, V. Polák - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, Orsava, McGregor - od 41. min. navíc Zagrapan. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.

Litvínov: Volke (41. J. Hübl) - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Martinka, Skuhrovec, Gula - Bojer, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Kracík, Jenáček - Majdan, Heinisch, Gerhát - od 45. navíc Zíma. Trenéři: Kýhos a Kučera.